Ako zlikvidovať kysličkovec

Ako zlikvidovať kysličkovec

V posledných rokoch sa nám vo fóliovníku rozmohla nejaká burina – vyzerá ako miniďatelina, kobercovo sa rozrastá, má jemné plazivé korienky, drobné fialové listy a drobné žlté kvietky. Ako sa dá zlikvidovať bez chémie? Norbert Ž., Partizánske

Agresívna „miniďatelina“ je pomerne rozšírený kysličkovec rožkatý (Oxalis corniculata). Podobá sa kysličke obyčajnej (Oxalis acetosella), ktorá rastie v lesoch – má biele kvietky a príjemnú kyslastú chuť; listami sa podobá i ďateline. Kysličkovec je veľmi vytrvalá burina pochádzajúca z trópov, preto sa jej darí najmä v teplých oblastiach, v skleníkoch, pareniskách, medzi dlaždicami, medzi skalami v skalke a pod. Kvitne nažlto, má plazivý, krehký koreň, pri vyplievaní často jeho časť zostane v pôde a ďalej sa rozrastá. Rozmnožuje sa aj osivom, ktoré vystreľuje do okolia z tobolky, semená ihneď vyklíčia. Boj je preto veľmi ťažký.

Ak nechcete zakročiť herbicídom, ostáva len dôkladné mechanické ničenie – vytrhávanie. Z chemických prípravkov je vhodné použiť selektívny listový herbicíd Lontrel 300. Prípravok treba aplikovať viackrát, na malej ploche vo fóliovníku najlepšie pomocou štetca – bodovo, priamo na kysličkovec.

Prípravky: Celoročná ochrana záhradných plodín, r. v. 2018, Ing. Juraj Matlák. Celoročná OR na rok 2019 bude vytlačená v priebehu marca 2019.

Text: Ing. Hana Szabóová Foto: archív čitateľov

Komentáre

  1. Mám ho doma na záhradke medzi mätou. Nedá sa len tak ľahko vykoreniť. Najúčinnejšie je mechanické odstraňovanie.

  2. Ja ho mám medzi dlaždicami na terase.Doniesla som si ho nechtiac v priesadách kvetov. Keď sa objaví a kde si nepoškodíte iné rastliny odporúčam vriacu vodu. Prenikne do hĺbky a zničí aj korene, ktoré keď celé nevyberiete vyrašia. Mám to odskúšané. Inak naozaj len prácne plieť a hlavne kým nezačne kvitnúť. Semienka „strieľajú“ do polmetrovej vzdialenosti.

  3. Ako sa môže niekto tak blbo pýtať

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.