Čo použiť na mulčovanie záhonov s ružami?

Čo použiť na mulčovanie záhonov s ružami?

Pred domom máme vysadený pomerne veľký záhon s ružami. Chceli by sme pôdu zakryť mulčom. Počula som však, že na mulčovanie okolia ruží nie je vhodná kôra. Existujú iné možnosti? (Božena Š., Krupina)

Kôra naozaj nie je vhodná na mulčovanie záhonov s ružami. Ak však nejde o príliš hustú výsadbu, kôru môžete nasypať do záhona a okolo ruží nechať voľnú zeminu, teda nenastielať tesne ku kríkom. Kôrový mulč má mnoho predností, pomáha zadržiavať pôdnu vlahu, zabraňuje rastu burín a zohrieva pôdu. Okrem toho podporuje rozvoj niektorých užitočných mikroorganizmov a chráni pred eróziou. Rozkladajúca sa kôra však spotrebúva z pôdy dusík, takže ten potom treba rastlinám dodávať. Nemulčujte kôrou ani okolie okrasných tráv a skalničiek, neodporúčal by som ani cibuľoviny. Naopak, vhodné je dať ju k listnatým a ihličnatým krom, k živým plotom a trvalkám (nie však suchomilným, tu sa skôr hodí štrk).

(Zdroj odporúčaných prípravkov – MATLÁK, J.: Celoročná ochrana záhradných plodín, 2016)

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/shutterstock.com

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.