image 47825 25 v1
Galéria (6)

Prečo chrániť výsadbu textíliou?

Možnože ste si všimli, že skúsenejší záhradkári chránia vysiatu zeleninu i ďalšie plodiny netkanou textíliou. V prvom rade pôsobí ochranne proti vyzobaniu semiačok zo zeme vtákmi, ale má aj iné funkcie. Aké?

Galéria

Ochrana výsadby textíliou
Ochrana výsadby textíliou
Ochrana výsadby textíliou
Ochrana výsadby textíliou
Ochrana výsadby textíliou

Ochrana i skorší zber

Podľa Magdalény Valšíkovej-Frey, profesorky na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre zaoberajúcej sa zeleninárstvom, používanie netkanej textílie umožňuje nielen skorší zber, ale i účinnú ochranu pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami, škodcami, vtákmi, zverou. Je čiastočne tiež ochranou pred nízkymi teplotami, znamená úsporu vody, skoršie vzchádzanie. Čierna textília sa používa na ochranu pred zaburinením.

Akú si vybrať?

Odborníčka odporúča vysiatu plochu chrániť zakrytím ľahkou bielou netkanou textíliou. Rovnako je netkanou textíliou vhodné chrániť aj malé na záhon vysadené rastlinky. Pod textíliou vznikne teplejšia mikroklíma, ktorá rastliny chráni aj v prípade, že by sa ešte predsa len vyskytli jarné mrazíky. 

Čo je dobré vedieť o netkaných textíliách?

Tieto druhy textílií sú výnimočné svojimi fyzikálnymi vlastnosťami: sú pevné, odolné voči poveternostným vplyvom a majú nízku hmotnosť. „Štruktúra vlákna umožňuje veľmi dobrú priepustnosť pre vodu, vzduch a svetlo. Dôležitým faktorom je aj zdravotná neškodnosť. Polypropylénové textílie sa tiež využívajú v zeleninárskej produkcii ako nastielací materiál pri priamych výsevoch na urýchlenie vzchádzania dlho klíčiacich semien. Sú vhodné aj na zakrytie pôdy pre vysadené priesady na takzvané mulčovanie proti burine,“ upresňuje Magdaléna Valšíková-Frey.

Zakrývanie vysiatej plochy a rastlín netkanou textíliou vám prinesie tieto výhody:

• kratší čas pestovania plodín a tým pádom aj skorší zber,

• možnosť skoršieho výsevu a výsadby,

• zlepšenie kvality úrody – lahodnejšia chuť, jemnejšia textúra,

• ekologická ochrana pred škodcami.

Používanie netkanej textílie podporuje tepelnú a vodnú reguláciu mikroklimatických podmienok v poraste a pôde. Zároveň sa zabraňuje vysušovanie pôdy teplom a tvorbe pôdneho prísušku.

Ako ochranné textílie používať?

Napriek tomu, že tieto ochranné textílie sú pevné, dôležité je s nimi opatrne manipulovať. Na to, aby ste ich upevnili na záhon, zahrňte okraje textílie pôdou. Na miestach, ktoré budete odkrývať pri starostlivosti o rastliny okraj tkaniny upevnite latkou, či kameňmi. Niektorí dodávatelia odporúčajú textíliu prichytiť hrubými pevnými drôtmi, ktoré sa vklinia hlbšie do zeme. Trvanlivejšie sú typy textílií s vyššou hmotnosťou a stabilizáciou proti UV žiareniu sú trvanlivejšie. Po použití stačí textíliu nechať poriadne vysušiť, zrolovať a odložiť na ďalšiu sezónu. Predtým môžete textíliu vyčistiť vo vode.

Kedy textíliu odstrániť zo záhona?

Podľa toho, akú zeleninu pestujete. Napríklad hlávkový šalát treba odokryť pred vytvorením hlávok, uhorky a tekvicu v dobe kvitnutia. Mulčovaciu textíliu môžete na záhonoch ponechať s tým, že plodinám urobíte dierky, aby mohli nad ňu vyrásť. 

Sabína Zavarská

Zdroj: Magdaléna Valšíková-Frey: ROK V ZELENINOVEJ ZÁHRADE + BIOLOGICKÁ OCHRANA

Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.