magnólia
Zdroj: shutterstock

Zistite, prečo vám nerastie magnólia

V mestskej záhrade som si nazbierala semená magnólie. Po sejbe pekne vzišli, ale keď mali 10 až 15 cm, začali schnúť. Prečo? Oľga G., Bratislava

Keďže semienka vzišli a vyschli až rastlinky, problém mohol byť aj v samotnom substráte. Mohol byť napadnutý pôdnymi hubami, ktoré následne napadli rastliny.

Komplikácie niekedy spôsobí aj nevhodné ošetrovanie (prílišná závlaha alebo sucho, výživa) či prezimovanie (rastlinky mohli zmrznúť, vyschnúť). Faktorov, ktoré ovplyvňujú rast a vývoj rastlín, je teda viac.

Prečítajte si tiež:

Všetko o pestovaní magnólie

Magnólie možno rozmnožovať aj odrezkami. Najvhodnejšie sú vrcholové, ktoré odoberáme z mladých materských rastlín vtedy, keď je kôrová vrstva vyzretých výhonkov ešte zelená alebo mierne hnedastá, ale nie drevnatá. Odrezky ošetríme stimulátorom na podporu zakoreňovania.

Čepele listov neskracujeme. Dodržiavame teplotu okolo 20 °C, vtedy sa zakorenia približne o dva mesiace. Presadíme ich do kvalitného substrátu na množenie, prezimujeme pri teplote 8 – 10 °C. Sadenice dobre chránime aj v ďalšom roku, až potom vysadíme na trvalé stanovište.

Prečítajte si tiež:

10 najkrajších stromov, ktoré vám v záhrade vytvoria tieň

Magnólia je svetlomilná, žiada si chránené slnečné stanovište, kvalitnú, primerane vlhkú pôdu, neznáša vápenaté, ťažké a premokrené pôdy. Mladé jedince sú citlivé na nízke teploty a je potrebné ich chrániť čečinou.

Text: Ing. Anna Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.