image 32224 25 v1

Okrasné stromčeky s prevísajúcou korunou

Obdivujem v predzáhradkách listnaté stromčeky s prevísajúcimi výhonkami, mnohé aj pekne kvitnú. Môžete mi poradiť, aké sú vhodné do našich podmienok? (Juraj K., Stupava)

Tieto dreviny sú skutočne šarmantné, odporúčal by som vám vybrať si jeden pekný druh, rozhodne však nimi záhradu neprepĺňajte. Pekná je ružovo kvitnúca okrasná višňa (Prunus subhirtella ’Pendula‘). Kvitne v zimnom období. Žiada si však viac priestoru, preto by som ju do menších záhrad neodporúčal. Z ostatných adeptov je vhodná nenáročná karagana (Caragana arborescens ’Pendula‘) alebo najbežnejšia vŕba rakytová (Salix caprea ’Pendula‘). Žiada si však vlhko a humóznu pôdu, obvykle v záhradách nebýva dlhoveká. Pekné sú aj brezy s prevísajúcimi konármi (Betula pendula ’Youngii‘). Pekné dreviny s prevísajúcimi výhonmi nájdete aj medzi ihličnanmi (cédre, borievky, cyprušteky).

(Zdroj odporúčaných prípravkov – MATLÁK, J.: Celoročná ochrana záhradných plodín, 2015)

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock 

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.