Ako pestovať hviezdokvetú magnóliu

Ako pestovať hviezdokvetú magnóliu

V ponuke záhradníctva som našla netradičnú, hviezdokvetú magnóliu. Jej kvety sú skutočne krásne. Prosím o radu, ako ju mám pestovať a v čom sa odlišuje od bežných magnólií? Údajne je citlivejšia na mrazy... (Jana K., Bratislava)

Kvety pôvabne vyzerajúcej magnólie hviezdokvetej (Magnolia stellata) sa otvárajú ako prvé, niekedy už v marci. Aj preto je drevina (konkrétne jej kvety) náchylnejšia na poškodenie mrazom. Inak ide o krásnu drevinu, ktorá sa pekne rozrastie, ak má dostatok miesta. Oproti magnólii Soulangovej je vzrastovo nižšia, nezaberie veľa miesta, a preto sa hodí aj do menších záhrad. Bežne zaberie priestor asi 2 × 2 m. Aj tejto magnólii doprajte slnečné a chránené miesto. Dbajte, aby pôda bola mierne kyslá, humózna a vlhkejšia. Magnólie vysádzajte vždy len s kompaktným koreňovým balom, ideálne na jar. Pri výsadbe zasypte korene dreviny substrátom na rododendrony. Drevinu nezabudnite zalievať. Miesto pre magnóliu vyberajte veľmi dôkladne, magnólia totiž neznáša nielen neskoršie presádzanie, ale ani strihanie. Doprajte jej preto priestor, kde nebude o pár rokov prekážať. Dôležitým predpokladom úspechu je dopriať týmto drevinám, resp. menším stromom nerušený rast.

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock 

  1. Martina says:

    Dobrý deň, Pestujem túto magnóliu už asi 10 rokov. Našťastie je v záhrade v lokalite, kde má dostatok miesta. Je štíhla so šírkou zatiaľ okolo 2,5 m. Ale do výšky už taká malá nie je. Narástla minimálne do 5 m a nevyzerá to na koniec. Preto ani stellata nie je úplne mini ako sa uvádza v niektorých príručkách. Záleží aj od podmienok pôdy, je to hladná drevina a práve výživná hlinito ílovitá pôda jej zrejme dodáva u nás dostatok stavebného materiálu pre svoju nádhernú korunu. A mrazy sú v posledných rokoch často práve koncom marca a začiatkom apríla, kedy kvitne v stredných pahorkatinách na Slovensku. Na pár dní krásy v ešte bezútešnej záhrade sa však oplatí ju vysadiť a čakať.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.