Hnednutie tují
Zdroj: shutterstock.com

Prečo vám hnednú tuje? Vinníkov môže byť hneď niekoľko – čo si treba všímať?

Tuje patria medzi obľúbené záhradné dreviny. Ich hustý a rovnomerný rast ich predurčuje na použitie do živých plotov, no krásne sa vynímajú aj ako izolované solitéry. Avšak, to všetko len do chvíle kým nezačnú hnednúť. Hnednutie tují je jedným z častých problémov a bez skorého zásahu môžu byť škody nezvratné. Čo býva príčinou hnednutia tují a na čo si dávať pozor?

Prirodzené hnednutie tují

Tuje sú vždyzelené dreviny, avšak starnutie neobchádza ani ihličie. Ihličie na starších vetvičkách, ktoré sú vo vnútri stromu, nemá dostatok svetla a hnedne z prirodzených dôvodov. Najmä na jar je vhodné zbaviť tuje starého zhnednutého ihličia, ktoré sa zdržiava okolo hlavného kmeňa. Na čistenie stačia rukavice a ruky. Zatrasením suché vejáriky povypádavajú a spod stromu ich ľahko odstránite vyhrabaním.

Zlá pozícia

O tujách by sa dalo povedať, že patria medzi „masovo“ pestované dreviny. Hojne sa využívajú v živých plotoch, oddeľujú zóny v záhrade alebo susedné pozemky a je pravdou, že niekedy sa podcení vhodnosť miesta, na ktorom sú vysadené. Ak sa pre tuje vyhradí sotva metrový pás medzi betónovým plotom a príjazdovou cestou pre auto, vedzte, že niektoré jedince vypovedajú svoju službu. Prečo?

Tuje nemajú v obľube tieň (či už tieň z domu, alebo vysokého plotu). Vadiť im však môže i nadmerné slnko a prehrievanie (ak stoja pri betónovom plote alebo plechovej stene záhradného domčeka, ktorá sa v lete rozpaľuje). Riziko hnednutia tiež zvyšuje aj posypová soľ používaná na chodníky a prístupové cesty.

Hnednutie tují
Zdroj: shutterstock.com

Chyby pri vysádzaní

Mladé, čerstvo vysadené stromčeky často nezvládnu zakorenenie na novej pozícii. Hnednú z dôvodu nedostatku, ale aj nadbytku vody. Skôr ako mladú tuju vysadíte do vyhĺbenej jamy, skontrolujte koreňový bal. Veľmi hustý a prepletený koreňový bal opatrne uvoľnite. Zničené alebo hnilé korene odstráňte. Dajte si pozor na to, aby ste pri manipulácii s koreňmi nezalomili hlavný koreň.

V kontakte so psom

Na zhoršený stav tuje môže mať negatívny vplyv i prítomnosť štvornohého miláčika – psa. Predovšetkým, ak má pes vo zvyku značkovať si teritórium a jedným z jeho pravidelných bodov pri pochôzdkach po záhrade je aj konkrétna tuja. Toto hnednutie je rozpoznateľné podľa výskytu na jednej strane a lokalizovania najmä v spodnej časti tuje (resp. do výšky psa).

Hnednutie tují
Zdroj: shutterstock.com

Nedostatočná starostlivosť

Tuje vysadené na správnom mieste, vo vhodnej pôde a s dostatkom vlahy nemajú vysoké pestovateľské nároky a potešia silným rastom. Prvé roky po vysadení do pôdy však takmer každá tuja potrebuje väčšiu pozornosť a až po zosilnení koreňového systému si dokáže čerpať vlahu obsiahnutú v pôde.

Hnednutie a vysychanie často postihuje tuje vysadené v črepníkoch, ktoré lemujú vchod do domu alebo okraje terasy. Stálozelené črepníkové dreviny potrebujú pravidelnú zálievku, a to dokonca aj v zimných mesiacoch, inak je riziko vyschnutia vysoké. Na zimu črepníkové tuje nezabudnite chrániť pred mrazom.

Nedostatok horčíka

Pomerne častým dôvodom, prečo tuje neprosperujú a hnednú, je nedostatok živín v pôde. Tuje kriticky reagujú najmä na nedostatok statok horčíka. Horčík je dôležitý pre fotosyntézu rastlín. Ak majú rastliny dostatok horčíka, sú schopné fotosyntézy, dokážu získavať energiu a zdravo rásť. Aj z tohto dôvodu používajú pestovatelia na prihnojenie okrasných drevín horkú soľ, ktorá je ekologicky nezávadná a obsahuje významné prvky – horčík a síru. Roztok horkej soli sa môže aplikovať buď zálievkou ku koreňom alebo postrekom na list.

Hnednutie tují
Zdroj: shutterstock.com

Nevhodne naplánovaný rez

Tuje v udržiavanom živom plote vyžadujú pravidelný rez, ktorý plotu dodá tvar a presnosť. Avšak, rez tují by sa mal riadiť istými pravidlami, hoci ide o dreviny, ktoré majú v krátkom čase veľké prírastky. Na nešetrný rez tuje zareagujú presychaním a hnednutím v mieste zastrihnutia. Tuje je vhodné rezať skoro na jar tzv. omladzovacím rezom, ktorým odstránite poškodené vetvy alebo vetvy, ktoré sú „mimo očakávaný štandard“. Ďalší rez vykonajte na prelome leta a jesene, aby do zimy ešte tuje zahustili korunu. Najmenej vhodné je strihanie tují počas leta, kedy hrozí spálenie v miestach rezu.

Hnednutie tují z dôvodu výskytu škodcov a chorôb

Hnednutie tují môže zapríčiniť pomerne široký zástup škodcov a chorôb. Čo je horšie, na prvý pohľad je náročné identifikovať konkrétneho vinníka.

Hubové ochorenia tují spôsobujú viditeľné zhnednutie až sčernanie mladých výhonkov na vetvách. Bez chemického ošetrenia sa dokáže rozšíriť aj na ďalšie dreviny. Veľké problémy spôsobuje lykokaz tujový a lykokaz borievkový. Hmyz vyhryzie do vetvičiek chodbičky, kde kladie vajíčka. Napadnuté vetvy zhnednú až vyschnú. Medzi ďalších záškodníkov patrí mínerka tujová, priadzovček smrekovcový a štítnička borievková. Akékoľvek poškodenie si vyžaduje neodkladný zásah, inak sa vždyhladný hmyz, ktorý sa navyše i rýchlo množí, postará o zamorenie a zničenie aj tých najodolnejších kusov.

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.