Živý plot pred domom
Galéria (15) Zdroj: istock.com

5 najkrajších živých plotov, ktoré vám zaručia súkromie a prežijú aj tuhé mrazy

Vytvoria závetrie, stlmia hluk z cesty, zabezpečia pocit súkromia a pri tom všetkom ešte stíhajú aj nádherne vyzerať. Živé ploty nepotrebujú veľa starostlivosti. Nájdete ich v celej palete farieb, môžu rásť nahusto alebo redšie, s veľkými či malými kvetmi. Existujú aj vždyzelené alebo opadavé a niektoré majú dokonca bobule či krásne kvety, ktoré prilákajú motýle.

Galéria

Živý plot pred domom
Tuja smaragd
Tuja smaragd
Strihanie tuje
Abélia
Abélia
Vtáči zob
Vtáči zob

Tuja smaragd

Tuja smaragd nie je žiadnou raritou. V hľadáčikoch u záhradkárov by ste ju našli pomerne často. Táto vzpriamená okrasná drevina zvládne prežiť aj mrazy. Má ploché, aromatické ihličie, ktoré si zachová aj v zime. Je bezúdržbová, pretože ju nemusíte ani strihať. Najrýchlejšie vám bude rásť na mieste, kde dopadajú lúče slnka, ale i v polotieni, ak jej doprajete dostatok vody. Môžete ju pestovať nielen vonku, ale aj na balkóne. V priemere za rok vyrastie do výšky 50 cm.

Tuja smaragd
Zdroj: istock.com
Tuja smaragd
Zdroj: istock.com
Názov: Tuja smaragd
Pestovanie: priame slnko, ale aj polotieň v stredne vlhkej, dobre odvodnenej pôde
Výška: do 5 m

Abélia

Abéliu charakterizujú jej voňavé kvety v tvare zvončeka, ktoré visia na konároch. Práve vôňa jej bohato kvitnúcich kvetov je akýmsi lákadlom pre motýle, ktoré sa jej nevedia nabažiť. Kvitne od júna do októbra a prežije aj mrazy do -25 stupňov. Odporúčaním je vysádzať ju na miesto, kde nehrozia prudké vetry. Má lesklé, tmavozelené listy, ktoré sa pred zimou sfarbia do vínovočervena.

Abélia
Zdroj: istock.com
Abélia
Zdroj: istock.com
Názov: Abélia
Pestovanie: priame slnko, ale aj polotieň v kyslej pôde s PH mierne pod 7
Výška: 1,5 až 2 m

Vtáči zob

Ak máte radi štebot vtákov, vtáčí zob ich k vám zaručene priláka. Tento vždyzelený krík má totiž lesklé, guľaté čierne bobule s fialovou dužinou, ktoré sú pre ne chutnou potravou. Dozrievajú v septembri a októbri a na kríku sa zvyknú udržať aj celú zimu. Človek by však po nich radšej siahať nemal. Sú mierne toxické a po konzumácii môžu nastať nemalé zdravotné komplikácie. Pestovanie je nenáročné. Kamkoľvek ho umiestnite, tam sa zabýva a nepotrpí si ani na pôdu.

Vtáči zob

Vtáči zob
Zdroj: istock.com
Názov: Vtáči zob
Pestovanie: vyhovuje mu slnko, polotieň, ale rásť bude dokonca aj v tieni. Pôda hlinitá až hlinitopiesočnatá, priepustná alebo neutrálna
Výška: 120 až 180 cm

Tavoľník

Jemne štruktúrované lístie a penivé biele alebo jemne ružové kvety sú dve výrazné črty, ktoré charakterizujú krásny tavoľník. Tieto listnaté kríky rastú veľmi husto, čo z nich robí vynikajúci živý plot na ochranu súkromia. Tavoľníky sa zaraďujú do skupiny rýchlo rastúcich krov. Charakterizuje ich nenáročné pestovanie a bohaté množstvo kvetov, ktoré rastú na oblúkových konároch.

Tavoľník
Zdroj: istock.com
Tavoľník
Zdroj: istock.com
Názov: Tavoľník
Pestovanie: slnko alebo polotieň v štandardnej úrodnej pôde
Výška: do 2 m

Kríková ruža

Jedným z najjednoduchších druhov ruží na pestovanie je kríková ruža. Tieto húževnaté kráľovné kvetov spájajú mnohé z tých najlepších vlastností ruží. Napríklad kríkové ruže sú často silne odolné voči chorobám a niektoré druhy sa aj najjednoduchšie orezávajú. Ale aj keby ste ich neorezali, budú kvitnúť ako divé. Stačí len venovať troška pozornosti ich zazimovaniu. Vysadiť ich môžete prakticky kedykoľvek, pokiaľ nie je zamrznutá pôda.

Kríková ruža
Zdroj: istock.com
Kríková ruža
Zdroj: istock.com
Názov: Kríková ruža
Pestovanie: slnko až polotieň v stredne vlhkej, mierne kyslej, dobre priepustnej pôde
Výška: do 2 m

Text: Bianca Gubová
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.