image 21636 25 v1

Odborník radí: Na čo si dať pozor pri kupe ihličnanov

Dobrý deň, do našej záhrady zvažujeme nákup ihličnanov. Na čo si máme dať pri kúpe pozor, aby nám dreviny po vysadení hneď nezahynuli? A. H., Malacky

Pri výbere ihličnanov sa netreba vždy riadiť len vizuálnou stránkou, prípadne akciovou cenou. Treba zvážiť aj to, či viete danej rastline poskytnúť vo svojej záhrade adekvátne vegetačné podmienky, a hlavne, ak ide o vzrastenejšie druhy aj dostatok priestoru. Nie je totiž nič horšie, ak začne ihličnan po čase prekážať a postupne mu budú odrezávané konáre, najprv zo spodu a neskôr aj z bokov…

Preto je ideálne už pri výsadbe myslieť na rozmery dreviny po niekoľkých rokoch. Do menších záhrad nekupujte ihličnany ktoré narastajú do úctyhodných rozmerov, ale skôr sa zamerajte na zakrpatené druhy a kultivary. Ich sortiment je pomerne široký. Pri nákupe sa vždy pýtajte na to, do akej výšky a šírky daný ihličnan narastie. Tiež treba dať pozor na to, že niektoré druhy (napr. jedle) neznesú znečistený mestský vzduch, takisto sucho a páľavu. Iným (napr. borievkam, cypruštekom, tujam ) zasa tento nevadí.

Ihličnany

Niektoré ihličnany nemajú v obľube podmáčanú pôdu, prípadne pôdu zasolenú (v blízkosti frekventovaných ciest). Vo všeobecnosti na nevhodné podmienky reagujú ihličnany oveľa citlivejšie ako listnaté dreviny.

Pri výbere je dôležité dať pozor, aby mal ihličnan kvalitný koreňový bal, niekedy je toto príčinou neúspechu. Drevinu stačí skúsiť v predajni opatrne vytiahnuť z nádoby, prípadne o to požiadať personál. Veľakrát sa stáva, že v škôlkach vykopú ihličnany zo záhonov a vysadia ich do črepníkov. Rastliny sa ani nestihnú zakoreniť a už idú do predaja.

Tuje (na živé ploty) sa predávajú len s balmi, ktoré sú obalené v jutovine. Tieto treba okamžite po kúpe vysadiť a to aj s jutovinou. Koreňový bal ihličnanov sa ale nikdy nesmie pri výsadbe rozoberať. Nakupovať treba vždy u osvedčených predajcov Zamerajte sa aj na to, aby mal kupovaný ihličnan menovku s označením druhu, kultivaru, prípadne pôvodu.

Odpovedal: Daniel Košťál, záhradnícky špecialista

foto: thinkstock.com

  1. Božena Maguščákova says:

    Dobrý deň.Mam jedľu v izbe ako vianočný stromček a teraz mi začal opadávať poradte čo robiť.Ďakujem

    1. x-bzit says:

      Začni zametať.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje