Nenáročný záhon s drevinami

Nenáročný záhon s drevinami

Syn chce pri plote v tieni odstrániť kvety, ktoré už nedokážem udržiavať bez buriny. Chce tam dať kôru a tuje, kosodrevinu a iné dreviny. Ako postupovať, aby tam nerástla tráva a burina a aby záhon dlho vydržal bez obnovovania? Čo znáša tieň a nie je náročné? Dĺžka záhona je asi 20 m a šírka 1,5 až 2 m. Chcem, aby to bolo estetické aj nenákladné riešenie. (Tatiana K., Kežmarok)

Z drevín sa do tieňa hodí napríklad tis (Taxus). Vybrať si môžete z veľkého množstva druhov a aj kultivarov. Niektoré sú mimoriadne zaujímavé. Tis sa dá vysadiť samostatne aj ako živý plot – dobre znáša tvarovanie. Tis neodporúčam tam, kde sú menšie deti. Ide totiž o jedovatú drevinu. Inak je nenáročný a pomerne rýchlo rastie. Vyniká svojím tmavozeleným ihličím. Znesie aj suchší substrát, čiže ho nebudete musieť často zavlažovať. Zo vždyzelených listnáčov by som vám odporúčal vavrínovec. Opäť aj v tomto prípade dostať kúpiť rôzne kultivary. Táto vďačná drevina zakrátko vytvorí hustý porast, ktorý je príjemný na pohľad. Kosodrevinu by som neodporúčal – má radšej viac slnka. Tuje môžu byť, ale porozmýšľal by som aj o alternatíve. Tuje pôsobia trochu všedne, a ak budú rásť v tieni, nebudú také reprezentatívne. Navyše, takisto potrebujú viac slnka. Ak ide o tienisté miesto s vlhšou a mierne kyslou pôdou, možno by nebolo zlé porozmýšľať nad rododendronmi. Na jar pekne kvitnú a zvyšok roka sú bohato olistené. Na záhon okolo vysadených rastlín rozprestrite mulčovaciu textíliu a na ňu nasypte drvenú kôru v hrúbke približne 5 až 7 cm. Tá zabráni rastu buriny a zároveň pomôže udržať v pôde vlahu.

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock 

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.