Prečo sa oplatí sadiť ovocné stromy na jeseň? Odborník radí, ako správne postupovať
Chladnejšie teploty a vlhká pôda vytvárajú optimálne podmienky na zakorenenie mladých stromčekov pred príchodom zimy. Ak uvažujete o vysadení ovocných stromov, práve jeseň je na to najvhodnejšia.
Galéria
Výsadba ovocných stromčekov je kľúčovým krokom pre každého záhradkára. Pri rozhodovaní medzi kontajnerovanými a voľnokorennými sadenicami je dôležité pochopiť ich špecifiká a výhody. Správny výber a postup pri výsadbe oboch typov sadeníc zabezpečí ich úspešné zakorenenie a zdravý rast.
Vybrané ovocné stromy musíte vysadiť na vhodné miesta, v správny čas a vhodným spôsobom. Pokiaľ ide o miesto, najlepšou voľbou je slnečné stanovište s výživnou a hlbokou pôdou. Termíny výsadby si môžete vybrať rôzne, záleží od toho, či chcete vysádzať výpestok bez koreňového balu alebo s ním. V oboch prípadoch môžete využiť jesennú výsadbu. Osvedčila sa najmä pri jabloniach alebo hruškách, ale aj pri slivkách, drobných bobuľovinách a iných ovocných druhoch.
V záhradníctvach je počas jesenných mesiacov dostupná široká škála rôznych druhov, starších aj novších odrôd ovocných stromov a krov. Je to výborná príležitosť vybrať si ovocný druh presne podľa svojich predstáv a podmienok danej záhrady.
Priaznivé obdobie na výsadbu ovocných stromčekov nastáva po 15. októbri a vysádzať môžete, až kým nie je úplne zamrznutá pôda, približne do konca novembra. Počas jesene zoženiete jedince s koreňovým balom aj bez neho, no tieto stromčeky musíte pred výsadbou vhodne upraviť. Výpestky s koreňovým balom sú síce drahšie, pri nich však máte vyššiu záruku ujatia a aj ich výsadba je pohodlnejšia. Predpokladom úspechu je pri oboch verziách dôkladná príprava stanovišťa, pretože vysádzaný stromček tu bude rásť najbližších niekoľko rokov.
Nemenej dôležitá je aj starostlivosť hneď po vysadení, ktorá zahŕňa najmä zalievanie, ak je suchšia a teplejšia jeseň, prípadne v rizikových oblastiach aj ochranu kmienkov mladých stromčekov pred poškodením zvieratami.
Možnosti výsadby ovocných stromov
Kontajnerované stromčeky
Kontajnerované ovocné stromy sú ideálnym riešením pre tých, ktorí chcú obohatiť svoju záhradu o nové ovocné druhy bez ohľadu na sezónu. Vďaka pestovaniu v kontajneroch majú tieto stromy dobre vyvinutý koreňový systém, čo zaručuje ich rýchle a úspešné zakorenenie po výsadbe. Kontajnerované stromy sú ľahšie na manipuláciu. Môžete ich jednoducho prepravovať a umiestniť na požadované miesto bez rizika poškodenia koreňov.
Miesto pre ovocný stromček by malo byť čo najslnečnejšie, s výživnou a priepustnou pôdou. Ak budete vysádzať do trávnatej plochy, najskôr rýľom odstráňte väčší kus trávnej mačiny.
Výsadbová jama by mala byť dostatočne veľká, no nie príliš, je to zbytočné. Zeminu z vrchnej časti výkopu nezabudnite dať bokom. Dno jamy skypríte na výšku rýľa a nasypte sem preosiaty kompost.
Koreňový bal vysádzaného stromčeka deň vopred dôkladne zavlažte. Vlaha musí prejsť celým koreňovým systémom. Tesne pred výsadbou bal opatrne vytiahnite z kontajnera, no nerozoberajte ho.
Stromček vysádzajte do hĺbky, v akej rástol v kontajneri, nie hlbšie. Medzi balom a okolitou pôdou by mal zostať voľný priestor, ten vyplníte zeminou. Jama nesmie byť pre koreňový bal príliš tesná.
Pred výsadbou zatlčte do výsadbovej jamy pevný oporný kôl. Môžete to urobiť aj počas sadenia, ale opatrne, aby ste nepoškodili koreňový bal. Stromček priviažte k opore osmičkovým úväzkom.
Do jamy s vloženým koreňovým balom nalejte dostatok vody, ktorú nechajte vsiaknuť a potom vrchnú časť výkopu vyplňte zeminou, do ktorej primiešate preosiaty kompost. Zeminu okolo kmienka utužte ušliapaním.
Voľnokorenné stromčeky
Po prinesení voľnokorenného stromčeka z predajne domov pristúpte k nevyhnutnej úprave koreňov. Použite na to čisté a ostré záhradnícke nožnice. V rámci týchto úprav zrežte končeky ponechaných pevnejších koreňov. Oživíte rezné rany, čím zlepšíte prietok vody do pletív. Stromčeky sa aj vďaka tomu rýchlejšie ujmú. Tenšie vlásočnicové korene však neskracujte, nechajte ich bez zásahu. Takto upravený stromček ponorte do vedra alebo suda s odstátou vodou. Stromček je po týchto zásahoch pripravený na výsadbu.
V rámci príprav myslite aj na zadováženie pevnej a dostatočne dlhej opory, najlepšie drevenej. Aby vám dlhšie vydržala, jej koniec opáľte ohňom. K opore stromček po výsadbe pripevnite osmičkovým úväzkom. V rámci výsadby ešte môžete využiť a aplikovať mykorízne huby, podporia rýchlejšie a kvalitnejšie zakorenenie. Aplikujú sa priamo do výsadbovej jamy podľa návodu na obale. Veľmi dôležitou súčasťou výsadby je povýsadbový rez, ktorým zbavíte stromček nadbytočných výhonov a cielene usmerníte ďalší rast. Stredník zrežte cca 40 cm nad najvyšším rozkonárením. Potom už len treba zalievať. S výdatnou zálievkou pokračujte až do ujatia stromčeka a v prípade suchej jesene či jari aj v ďalších týždňoch. Po nástupe vegetácie začnite aj s doplnkovým prihnojovaním. Doprajte novým stromom viaczložkové hnojivo, prípadne do povrchovej vrstvy pôdy v okolí stromčeka zapracujte vyzretý kompost.
Korene vysádzaného stromčeka odbaľte, očistite od zvyškov pilín, ktorými boli v predajni zasypané, skontrolujte celkový stav a podľa potreby koreňový systém upravte. Odstráňte všetky mechanicky poškodené, nahnité a odumreté korene.
Po dôkladnom ošetrení a zastrihnutí končekov koreňov hneď ponorte celý koreňový bal do vedra s vodou. Najlepšie aspoň na jeden celý deň aj noc. Týmto zákrokom zabezpečíte drevine dostatok vlahy a podporíte zakoreňovanie.
Výsadbová jama by mala mať veľkosť vedra. Takto sa do nej vojde celý koreňový bal bez nutnosti ohýbania koreňov. Dno skyprite, nasypte doň kompost a nezabudnite zatĺcť oporný kôl. Pred vložením koreňov do jamy nalejte vodu.
Korene postupne zasýpajte zeminou z vrchnej časti výkopu. Popritom stromčekom potriasajte, aby sa zemina dostala aj medzi korene. Zeminu okolo stromčeka utlačte nohou, zavlažte, stromček upevnite k opore a urobte povýsadbový rez.
Ovocie zarodí aj v kvetináčoch
Pestovanie niektorých ovocných drevín nemusí byť vždy viazané len na záhradu a voľnú pôdu. Niektoré odrody ovocných stromčekov môžete úspešne pestovať aj vo vegetačných nádobách. Ovocné dreviny pestované v kvetináčoch nemajú k dispozícii rozsiahly životný priestor ako tie, ktoré rastú vo voľnej pôde. Budú rásť pomalšie, no aj tak potrebujú z času na čas rez, ktorý ich usmerní v ďalšom raste.
Základom úspechu je aj výber vhodnej pestovateľskej nádoby. Má byť dostatočne hlboká, mrazuvzdorná, pevná a stabilná, pre jablone sa hodia tie s priemerom aspoň 40 cm. Pokiaľ ide o substrát, mal by byť trochu ťažší, ideálne je, ak obsahuje kompost. Použiť môžete univerzálny záhradnícky substrát. Stromčeky vysádzajte s neporušeným koreňovým balom, ktorý tesne pred výsadbou jemne uvoľníte v rukách, no nerozoberajte ich. Vyhnite sa výsadbe jedincov, ktorým korene prerástli cez drenážne otvory plastových kontajnerov. Korene týchto jabloní môžu byť deformované, čo spôsobuje horšie ujímanie.
Na dne pestovateľskej nádoby by mal byť vždy drenážny otvor. Naň položte pred výsadbou hlinený črep, aby cezeň nevypadával substrát, a nasypte trochu keramzitu. Do substrátu zapracujte hnojivo s postupným uvoľňovaním živín a časť z neho nasypte do nádoby.
Rastlinu vyberte z pôvodnej nádoby a skontrolujte korene. Ak sú príliš stočené, prstami ich uvoľnite a tie poškodené odrežte. Položte koreňový bal do novej nádoby a prisypte substrát. Strom zasaďte približne rovnako hlboko, ako bol v pôvodnej nádobe.
Jemným potriasaním stromčeka počas výsadby sa pestovateľský substrát dostane aj medzi jednotlivé korene. Po zasypaní koreňového balu vrchnú časť substrátu utlačte a nasypte trochu nástielky. Vysadenú jabloň výdatne zalejte. Ak substrát po vsiaknutí vlahy príliš klesne, doplňte ďalší.
Do nádoby s vysadeným jabloňovým stromčekom zapichnite pevný kotviaci kolík a páskou alebo pevným špagátom zaistite kmeň proti pohybu. Strom tak bude mať lepšie podmienky na úspešné zakorenenie. Stromčeku upravte korunku skrátením výhonkov.
Vhodné miesto
Predpokladom pestovateľského úspechu je aj vhodne zvolené miesto. Nájdite slnečné stanovište, ale nie také, kam počas celého dňa dopadajú priame slnečné lúče. Nevhodné sú však aj tienisté plochy. Počas sezóny takto pestované stromčeky zavlažujte, prihnojujte, doprajte im rez a priebežne kontrolujte, či nie sú napadnuté chorobami alebo škodcami. V prípade potreby zasiahnite hneď po zistení problému, riešenie zbytočne neodkladajte. Pokiaľ ide o prezimovanie, pred príchodom mrazivých dní kvetináče s jabloňami premiestnite bližšie k stenám domu. Jednotlivé kvetináče môžete obaliť jutovinou a podložiť ich polystyrénovými podložkami. V príliš chladných oblastiach kvetináče obaľte zboku do bublinkovej fólie a vložte do drevenej prepravky naplnenej suchým lístím. Počas zimy, no len v dňoch, keď je slnečno a nemrzne, substrát v kvetináči priebežne zavlažte. Dlhodobo však takýto stromček v jednom substráte a kvetináči zostať nemôže. Približne raz za 3 až 4 roky takto pestovanú drevinu presaďte do väčšieho kvetináča a nového substrátu. Vhodným obdobím je na to jar.
Komentáre