Menej machu aj podmáčaných miest! Pozrite, ako pomôcť trávniku pred zimou
Tešíte sa, že sezóna kosenia je na konci a budete mať niekoľko hodín voľného času k dobru? Ešte hoďte jedným očkom na trávnik a doprajte mu predzimnú starostlivosť, ktorá mu zabezpečí zdravší štart do ďalšej sezóny.
Mať na záhrade trávnik nejde len tak bez údržby. Vyžaduje si pravidelné kosenie a polievanie, prihnojovanie i občasné rýchle riešenie problémov. Pohľad na udržiavanú zelenú plochu však navodzuje pocit spokojnosti z dobre odvedenej práce. Hoci sú už teploty a počasie typicky jesenné, ešte sa nájde niekoľko prác, ktoré zocelia trávnik pred chladom a nástrahami zimy.
Prečo hrabať lístie z trávnika?
Čerstvo napadané farebné lístie má síce pravú jesennú atmosféru, na pestovanom trávniku narobí bez odstránenia veľa škody. Vrstva lístia blokuje denné svetlo a obmedzuje prebiehanie fotosyntézy v trsoch trávy. Opadané lístie v kombinácii s vyššou vlhkosťou zamedzuje prístup kyslíka k tráve, blokuje prúdenie vzduchu a podporuje bujnenie hubových ochorení. Nezostáva nič iné, ako pravidelne hrabať listy a udržiavať trávnik bez nadmernej rozkladajúcej sa záťaže.
Kedy naposledy kosiť trávnik?
Odpoveď na túto otázku je úzko naviazaná na typ trávy, klimatické podmienky konkrétneho regiónu a jesenné počasie.
V chladnejších lokalitách sa posledné kosenie koná v polovici októbra, v teplejších sa niekedy kosí ešte o mesiac dlhšie – až do polovice novembra. Tráva na jeseň výrazne spomaľuje rast a jej týždenné prírastky sú slabé. Avšak, ak je jeseň teplejšia, môže sa stať, že podrastie aj po zamýšľanom „poslednom“ kosení. V takom prípade je lepšie pokosiť ju ešte jedenkrát. Vysoká tráva bude totiž pod vrstvou snehu poliehať a zostane náchylná na hnitie. Príliš nízku trávu zase ohrozujú mrazy a rýchlejšie prerastanie machom.
Čo robiť, ak trávnik dusí prerastajúci mach?
Ak ste si všimli, že trávnik postupne zredol a prázdne miesta osídlil mach, problémom môže byť príliš nízke pH – teda kyslé pôdne prostredie. Tráva najlepšie rastie v pôde s neutrálnym pH. V kyslej pôde sa horšie rozpúšťajú základné živiny, ktoré tráva potrebuje. Použitie špeciálne vápno určené do trávnikov, ktoré ponúka efektívne riešenie pre odkyslenie pôdy a vďaka tomu eliminujete aj machovú hrozbu.
V akom termíne vertikutovať trávnik?
Vertikutácia trávnika je posledné obdobie častou spomínanou revitalizačnou procedúrou. Vyčesaním nečistôt, konárikov, listov, mačiny sa zlepšuje prístup živín, vlahy, slnka a vzduchu ku koreňom trávy. Po vertikutácii však na trávniku zostávajú prázdne miesta a trávnik potrebuje niekoľko jesenných týždňov bez mrazu na regeneráciu a posilnenie. Vertikutáciu sa odporúča vykonávať v dvoch termínoch – na jar (od apríla do marca) a na jeseň (od septembra do októbra). Po vertikutácii sa na prázdne miesta vysieva nové trávne osivo. Vertikutácia v neskoršom jesennom termíne tak už stráca význam a pre staršie trávové trsy môže byť príťažou.
Ak ste však vertikutáciu trávnika túto jeseň nestihli, nemusíte zúfať. Trávniku prospeje aj opakované vyhrabávanie lístia a iných nečistôt. Ak chcete zlepšiť vsakovanie vody, zaobstarajte si sandále na prevzdušňovanie trávnika alebo jednoduchý ručný prevzdušňovač. Trávnik nebude síce vyčesaný ako po vertikutácii, no je väčšia šanca, že voda zo zrážok bude lepšie vsakovať a trávnik sa cez zimu nadmerne nepodmáča.
Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Komentáre