Analýza pôdy na jeseň
Zdroj: shutterstock.com

Čo urobiť s pôdou po zbere? Ešte na jeseň môžete zlepšiť jej vlastnosti

Tajomstvo bohatej úrody je ukryté v pôde. Práve v tomto období, kedy väčšina z nás zbiera zo záhrady plody niekoľkomesačnej pestovateľskej snahy, je ten správny čas pustiť sa do vylepšovania kvality pôdy. Ako na to?

V zdravej pôde rastliny prosperujú a dokážu si samé zabezpečiť podstatne lepšie podmienky na život. Po hlavnej pestovateľskej sezóne je však neraz pôda na záhrade nadmerne zhutnená, ochudobnená o odčerpané živiny alebo v nech ticho driemu nástrahy, ktoré sa po jarnom prebudení s veľkým apetítom pustia do ničenia mladých rastlín. V prvej polovici jesene sa dá vykonať niekoľko prospešných činností pre zlepšenie kvality samotnej pôdy.

Skontrolujte výskyt dážďoviek v pôde

Pôdna fauna, v ktorej je veľmi nízka prítomnosť dážďoviek, nie je dobrým znamením. Dážďovky síce pôsobia nenápadne a ukážu sa na povrchu iba v daždivých dňoch, ich pôdne aktivity sú pre kvalitu pôdy veľkým prínosom. Pôdu prirodzene prevzdušňujú a premieňajú organické látky na výživný humus. Zabezpečujú dostatok kyslíka pre prospešné baktérie a uľahčujú rastlinám dostupnosť k cenným živinám. Navyše, pôda bez dážďoviek môže trpieť zhoršenou absorpciou vody. Voda tak z povrchu odtečie preč a nedostane sa ku koreňom rastlín.

Kontrola dážďoviek v pôde na jeseň
Zdroj: shutterstock.com

Ako prirodzeným spôsobom prilákať dážďovky do záhrady?

  • Vyvarujte sa zhutňovaniu pôdy (nadmernému utláčaniu), ale i hlbokému rozrývaniu.
  • Obmedzte používanie chemických prípravkov.
  • Hnojenie maštaľným hnojom bude lepšie ako hnojenie tekutými a granulovanými hnojivami.
  • V tuhej ílovitej pôde sa dážďovkám žije ťažko. Zapracujte do pôdy väčšiu dávku kompostu.
  • Dážďovky priťahuje aj zapracované zelené hnojenie.

Vyhodnoťte pestovateľskú úspešnosť

Ak ste si všimli, že v niektorých častiach záhrady sa rastlinám darí lepšie, ako v iných, nemusí to byť iba zdanie. Kvalitu pôdy negatívne ovplyvňuje opakované pestovanie rovnakých plodín na jednom mieste. Aj z tohto dôvodu sa odporúča dodržiavať striedanie plodín a každý rok si naplánovať záhony a hriadky v záhrade inak.

Jesenné mesiace sú ako stvorené na vyhodnotenie pestovateľskej úspešnosti. Na pomoc si môžete celkom netradične prizvať i poslednú zostávajúcu burinu. Podľa toho, akej burine sa vo vašej záhrade darí, viete celkom spoľahlivo zistiť, do akej miery je pôda prístupná prerastaniu koreňmi. Máte v niektorých častiach iba burinu s plytkými koreňmi? Pôda bude zhutnená a nebude sa v nej dariť rastlinám, ktoré tvoria hlbšie korenie. Darí sa u vás burine s nekonečnými koreňmi? Pôda je kyprá a podstatne prístupnejšia.

Objavte prínos zeleného hnojenia

Zelené hnojenie je obľúbeným ekologickým spôsobom, ako dodať pôde na jeseň extra dávku živín. Niektorí pestovatelia ho považujú dokonca za lepšiu a hodnotnejšiu alternatívu k bežným hnojivám či kompostu.

Podpora živín v pôde na jeseň
Zdroj: shutterstock.com

Základným princípom je vysadenie špeciálne zvolených rastlín, ktoré vytvárajú hlbšie korene, a teda pôdu prerastaním prevzdušnia. Následne, po narastení dostatočného objemu nadzemnej časti, sa tieto rastliny spätne zapracovávajú do pôdy s cieľom obohatiť pôdu o organickú hmotu a živiny.

Prečítajte si obsiahly článok Zelené hnojenie, v ktorom nájdete množstvo detailov a zaujímavostí o tejto populárnej metóde.

Na účely zeleného hnojenia sa vysádzajú rastliny ako napríklad repka, vika, lucerna, ďatelina, facélia, pohánka alebo horčica. Už za niekoľko týždňov počas teplejších jesenných týždňov vyprodukujú objemnú zelenú biomasu, ktorú treba následne plytko zapraviť do pôdy. V zjednodušenej podobe ju postačí skosiť, nechať povädnúť a prekryť vrstvou slamy. Zelené hnojenie má navyše výbornú schopnosť zadržiavať pôdnu vlhkosť a pripisujú sa mu protierózne účinky – chráni pôdu pred nadmerným zvetrávaním a odvievaním úrodnej ornice.

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.