Najčastejšie problémy, ktoré trápia vaše ruže. Čo ich spôsobuje a ako ich riešiť?
Napriek dobrej starostlivosti a optimálnemu stanovišťu občas ochorejú aj robustné odrody ruží. Okrem hubových chorôb, ako je hrdza či múčnatka, nie sú imúnne ani proti škodcom. A nemáme na mysli len vošky.
Galéria
Hubové choroby, ako je múčnatka, hrdza ružová alebo čierna škvrnitosť, ale aj napadnutie škodcami, je možno pri správnom výbere miesta a dobrej starostlivosti obmedziť na minimum. Dobré miesta pre ruže sú slnečné, vzdušné plochy v záhrade s kyprou pôdou bohatou na humus. Dbajte na to, aby mali rastliny vyvážený prísun živín a aby boli v suchom období včas zalievané. Dôležitá je aj dostatočná vzdialenosť medzi kríkmi, aby sa choroby a škodce nemohli ľahko rozširovať na susedné rastliny a lupene ruží mohli po daždi rýchlejšie preschnúť.
Ďalším dôležitým opatrením je výber správnej odrody. Ak je to možné, vyberajte si certifikované odrody, napríklad s označením ADR, ktoré sú odolné proti hubovým chorobám.
Čierne škvrny na listoch?
Ide o najčastejšiu hubovú chorobu ruží, ktorá sa nazýva čierna škvrnistosť. Vyskytuje sa hojne najmä v rokoch s chladným a vlhkým počasím. Táto diagnóza sa dá pomerne ľahko určiť podľa tmavých škvŕn s lúčovitým okrajom, ktoré sa tvoria na listoch. V blízkosti škvŕn sú okvetné lístky ruží zvyčajne žltkastej alebo žltkasto-červenej farby. Ruže silne napadnuté touto chorobou zhadzujú postupne listy, pričom na opadnutých listoch na zemi sa tvorí druhé vývojové štádium huby s výtrusmi, ktoré sú potom zjari novým zdrojom nákazy. Hneď ako sa objavia prvé príznaky napadnutia, mali by ste ruže ošetriť vhodným fungicídom, ako napríklad Multirose, Syllit 65 wp, Discus a iné. Okrem toho odstráňte zo zeme všetky opadané listy, ktoré v budúcom roku môžu spôsobiť novú infekciu.
Čo znamená biely povlak?
Ide o príznaky múčnatky. Tento biely „múčny“ povlak sa vyskytuje predovšetkým na hornej strane listov, na kvetných stopkách, stonkách, ale môže byť dokonca aj na púčikoch. Ide taktiež o jednu z najčastejších hubových chorôb na ružiach. Rozvíja sa za priaznivého počasia pri teplotách od 16 do 27 °C. Obzvlášť silno sa šíri pri teplom a vlhkom počasí. Na múčnatku sú náchylné najmä ruže, ktoré sú príliš výdatne hnojené, pretože ich robustné, mäkké listy menej odolajú tejto hube. Z tohto dôvodu používajte dusíkaté hnojivá skôr striedmo. Z chemických prípravkov môžete použiť napríklad Baycor 25 WP, Discus, Folicur, Multirose a z nechemických zasa Bioton či Alginure.
Čo spôsobuje žlté škvrny?
Môže za ne pomerne častá hubová choroba – hrdza ruže. Presnejšie ide o žltooranžové až hrdzavočervené škvrny s tmavými okrajmi na hornej strane listov. V prípade silného napadnutia škvrny splývajú a na spodnej strane listov vytvárajú podlhovasté spórové lôžka letných výtrusov. Z nich najskôr unikajú žltkasté, neskôr tmavé výtrusy, ktoré sa šíria vetrom ďalej. Pri silnom napadnutí ružiam opadajú listy. Huba sa šíri najmä vtedy, keď je vlhko a rastlina nie je dostatočne prevzdušnená, preto nepodceňujte ich pravidelný presvetľovací rez. Proti hrdzi môžete bojovať prípravkami Baycor 25 WP, Fungimat Magnicur, Lultirose a Syllit 65 wp. S preventívnymi postrekmi môžete začať od polovice mája.
Ako sa zbaviť vošiek?
Vošky sú na ružiach veľmi časté. Vo veľkých množstvách sa vyskytujú najmä na najmladších výhonkoch a kvetných pukoch. Okrem toho, že cicajú rastlinné šťavy, prenášajú i mnohé vírusové choroby. Kým ich je málo a máme málo kríkov ruží, snažte sa ich rozpučiť mechanicky – rukami v rukaviciach. Dajte pritom pozor, aby ste nezničili lienky a ich larvy, ktoré ich požierajú. Na vošky dobre zaberajú ekoprípravky na báze olejov, napríklad Karanimba Mikro, Biool, ďalej tiež rastlinný isekticíd NeemAzal T/S. Z chemických môžete použiť napríklad Dursban 480 ec, Multirose, Karate Zeon.
Prečo hnijú kvety?
Môže za to ochorenie spôsobené hubou Botrytis cinerea, ktorá je známa skôr z vinohradov. Vyskytuje sa najmä za daždivého počasia alebo pri nesprávnej zálievke postrekom na celé rastliny. Napadá kvetné puky, ktoré hnednú a odumierajú, pri rozkvitnutých kvetoch hnednú i kvetné lupene. Napadnuté časti rastlín čo najskôr odstráňte a zničte. Pri silnom výskyte z chemických postrekov použite napríklad Cabrio Top, Teldor 500 sc, z bioprípravkov napríklad HF Mycol na báze oleja.
Skrútené listy
Zvinovanie listov spôsobuje neveľká mucha piliarka drobná (Blennocampa pusilla). Kladie vajíčka do okrajov listu, ktoré sa následkom toho skrúcajú. Vážne škody zvyčajne nespôsobuje, stačí ručný zber skrútených listov. Piliarka prezimuje v pôde v podobe lariev, dospelé jedince sa objavujú v apríli. Vtedy je možne pri väčšom výskyte zasiahnuť dvomi až tromi postrekmi od konca apríla v dvojtýždňových intervaloch, a to napríklad prípravkom Karate Zeon, Decis Protech.
Text: Anna Szaboóvá, profesionálna záhradkárka
Foto: shutterstock.com
Zdroj: Časopis Urob si sám
Komentáre