Je možné nasadiť nové ruže po starých?

Je možné nasadiť nové ruže po starých?

V predzáhradke chcem založiť záhon ruží s levanduľou. Na jeseň sme z tohto priestoru odstránili staré a husté kry ruží, ktoré už slabo kvitli. Počula som, že nové ruže by sa nemali sadiť po starých. Je to pravda? Ivana S., Borský Jur

Ak ste odstránili choré kry ruží, novú výsadbu na jar by som zvážil. Ruže totiž trpia chorobami a škodcami, ktorých zárodky môžu prečkať v pôde, a keď budú priaznivé podmienky, vyrazia. Buď do predzáhradky teda vysadíte len levanduľu a iné okrasné kvety, posnažíte sa o ozdravenie pôdy, alebo to risknete. Odporúča sa počkať zhruba rok a až potom opäť sadiť nové ružové kríky. Budete mať väčšiu istotu, že tie nové nebudú ohrozené. Osobne by som si v tomto roku vytvoril porast levandúľ (ohraničil nimi malé záhony), uprostred nechal voľný priestor a potom tam vysadil ruže.

V tomto roku sem však môžete dať niektorú z bohato kvitnúcich letničiek, ideálne dominantnejšieho charakteru (napríklad krasuľku), alebo postaviť črepníky s oleandrami. Takisto si sem môžete vysiať aksamietnice, a tak sa postarať o ozdravenie pôdy prírodnou cestou. Ruže sem pokojne budete môcť vysadiť už na jeseň, po tom, čo letničky uhynú.

Text: Ing. Hana Szabóová, Daniel Košťál

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.