Ktoré odrody ruží sú odolné a vhodné aj na ekologické pestovanie?

Ruža vráskavá
Zdroj: istock.com

Dôvodov, prečo pestovať ruže, je viac ako dosť. Okrem toho, že sú krásne a voňavé, okvetné lístky všetkých ekologicky vypestovaných ruží sú jedlé. Používajú do nápojov, pečiva a sirupov. Celé ružové púčiky alebo kvety môžete vysušiť a použiť ako ozdobnú vonnú zmes. Čo potrebujete vedieť na to, aby ste vypestovali zdravé a krásne ruže?

Všetky ruže potrebujú veľa slnka a úrodnú, dobre priepustnú, pôdu. Na prevenciu chorôb je dôležitá dostatočná cirkulácia vzduchu a dostatok priestoru pre rast. Na začiatok si zaobstarajte priesadu – v období vegetačného pokoja sa predávajú korene s holým výhonkom, neskôr v sezóne nájdete už predpestované rastliny s listami. Výsadbová jama by mala mať priemer asi 45 cm. Pôdu upravte hrubou vrstvou bohatého kompostu. Po vysadení ruže polejte a koreňovú oblasť  zakryte vrstvou borovicového ihličia, slamy alebo iného biologicky odbúrateľného mulča.

Vyberte si vyšľachtené odolné odrody

Na trhu je nespočetné množstvo kultivarov ruží, ale nie všetkým sa darí pri organickom pestovaní. Mnoho ruží vážne oslabujú plesňové choroby vrátane škvrnitosti a múčnatky. Avšak čoraz viac odrôd je vyšľachtených tak, aby mali vyššiu odolnosť voči chorobám a zároveň bohato kvitli.

Ruža vráskavá
Ruža vráskavá | Zdroj: istock.com

Ruže vráskavé odolné voči chladu

Ruža vráskavá (Rugosa) je veľmi obľúbený ker aj v chladnejších oblastiach a fantasticky vyzerá, keď ho použijete na vytvorenie živých plotov, pokrytie kopcov, ale aj v skupinách s inými kríkmi. Je veľmi dekoratívny. Bohato kvitne, a to od jari až do prvých mrazov. Na pôdu je nenáročný, i keď je citlivý na vápnik. Kvety sú bohaté na peľ, a preto ich prilákajú včely. Plody sú zase bohaté na vitamín C. Šípky sa ľahko zbierajú a sušia, sušené listy sa používajú do čajových zmesí.

živí plot z ruží
Zdroj: istock.com

Ako mimoriadne voňavý živý plot oceníte odolný kultivar ‘Hansa’, ktorý je vhodný na ekologické pestovanie. Ak preferujete jemnejšiu odrodu pre dotvorenie menšej plochy, vyskúšajte, napríklad snehobiely ‘Blanc Double de Coubert’. Má pekné kvety s pižmovou vôňou sladkého drievka.

Prispôsobivé kríkové ruže

Prvé odolné odrody kríkových ruží vznikli asi pred 30 rokmi. V tom čase dosiahli šľachtitelia ruží výrazný pokrok v odolnosti voči chorobám a zároveň aj opakované kvitnutie ruží. Kríkové ruže, ktoré netrápia bežné choroby, majú množstvo listov a krásne pevné kvety. Zvyčajne sú odolné aj voči mrazu, neraz až do – 20° C. Môžu sa však líšiť toleranciou voči teplu. V miernom podnebí sú obľúbené elegantné anglické kríkové ruže, ako napríklad ‚Gertrude Jekyll‘.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteOdroda ruží Gertrude Jekyll
Odroda ruží Gertrude Jekyll | Zdroj: istock.com

Mnohokveté ruže ‚Floribunda‘

Slovo „floribunda“ znamená „veľa kvetov“, takže od tejto skupiny kvitnúcich ruží môžete očakávať veľké zhluky malých kvetov. Sú odolné voči chladu a k dispozícii v každej farbe. Z hľadiska odolnosti voči chorobám a úžasnej vôni víťazí kultivar ‘Easy Does It‘ a ‘Cinco de Mayo’.

Mnohokveté ruže Floribunda
Mnohokveté ruže Floribunda | Zdroj: istock.com

Hybridné čajové ruže na rezanie

Rezané ruže, aké si kupujeme v kvetinárstve sa nazývajú hybridné čajové ruže, ktoré sú menej odolné voči chladu a vyžadujú väčšiu starostlivosť ako iné ruže. I tak je ich však možné pestovať bez pesticídov – ak sa budete venovať určitým detailom. K jednoduchšie pestovateľným čajovým ružiam patria odrody: ‘Mr. Lincoln‘, ‘Double Delight ’alebo ‘Fragrant Cloud’ či „Just Joey“.

Odroda ruží Mr. Lincoln
Odroda ruží Mr. Lincoln | Zdroj: istock.com

Posledný menovaný kultivar bol v roku 1994 zvolený za najobľúbenejšiu ružu na svete kvôli schopnosti celoročne produkovať krémovo-medené kvety s vôňou ovocnej ruže, ktorá vydrží dlho vo váze.

Odroda ruží Just Joey
Odroda ruží Just Joey | Zdroj: istock.com

Čajové ruže je potrebné často strihať, aby mali dostatok slnka a vzduchu. Korene potrebujú stály prísun vlhkosti a živín. Najväčším problémom čajových ruží sú plesňové choroby – pomáha mulč so slamovou textúrou, napríklad ihličie alebo pšeničná slama.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Komentáre

  1. Pekný deň 😊Jednou tiež z najvzácnejších ruží je Cistus Incanus ✨😊a podobá sa na prvý obrázok v blogu 😉

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.