žena strihá ruže
Zdroj: Shutterstock

4 kroky k dokonalým ružiam alebo čo všetko obnáša letná starostlivosť o ne

V tomto mesiaci ruže ukážu svoju krásu. Popri obdivovaní nádherných kvetov je však potrebné venovať ružiam aj primeranú starostlivosť.

Odmenia sa nám dlhším kvitnutím, väčšími a voňavými kvetmi, množstvom zdravých listov a reprezentatívnym vzhľadom. Dôležitých je niekoľko jednoduchých úkonov, ktoré si je vhodné osvojiť a zaradiť do svojich najbližších plánov.

Rastliny, o ktoré je pravidelne postarané, nemusia trpieť ani niektorými chorobami či byť ohrozené škodcami. Ktoré práce sú najdôležitejšie?

Rezom ruží po prvom odkvitnutí podporíte tvorbu nových výhonkov, ktoré kvitnú častejšie.

4 kroky k dokonalým ružiam

 1. Už na začiatku kvitnutia nájdete na mladých výhonkoch a pukoch vošky. Dôležité je preto kríky častejšie prezerať. Na začiatku môžete využiť ochranné prípravky na prírodnej báze.

  Ruže žlté detail
  Zdroj: Daniel Košťál
 2. Ruže zavlažujte priamo ku koreňom, najlepšie ráno alebo v doobedňajších hodinách. Nezavlažujte na listy ani kvety. Večerná zálievka takisto nie je vhodná.

  Polievanie ruží
  Zdroj: Daniel Košťál
 3. Dôležité je pravidelne odstraňovať odkvitnuté kvety ruží. Pri opakovane kvitnúcich ružiach tým podporíte tvorbu ďalších kvetov. Suché zvyšky kvetov navyše rastlinu špatia.

  Strihanie ruží
  Zdroj: Daniel Košťál
 4. Počas kvitnutia môžete ružiam dopriať hnojivo. Osvedčená je granulovaná forma určená pre ruže. Hnojivo stačí opatrne zapracovať do pôdy do okolia ružových kríkov.

  Letná starostlivosť o ruže
  Zdroj: Daniel Košťál
NÁŠ TIP
Na začiatku leta si môžete rozmnožiť ruže z odrezkov. Vhodné sú polovyzreté stonkové odrezky. Každý odrezok by mal mať aspoň dva listy. Konce odrezkov ošetrite práškovým stimulátorom, následne odrezky zapichnite do hlbšieho kvetináča, ktorý ste naplnili substrátom na rozmnožovanie.

Odrezky ruží
Z odrezkov si môžete vypestovať nové rastliny zaujímavých druhov a kultivarov ruží. | Zdroj: Shutterstock

Kvetináč s odrezkami umiestnite na polotienisté miesto a substrát udržiavajte stále mierne vlhký. Zakorenené odrezky nechajte v kvetináči, rozsaďte ich až na konci leta.

Text: Redakcia
Foto: Daniel Košťál, Isifa/Shutterstock
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.