Predsezónny rez ruží? Teraz je ten správny čas!

ruže
Zdroj: shutterstock.com

K dôležitým marcovým prácam patrí aj príprava ruží na novú sezónu. Zanedbávať sa to nevypláca, pretože ruže potom menej kvitnú, sú nevzhľadné, náchylnejšie na napadnutie niektorými chorobami a škodcami.

Keď sa oteplí, začnite odstránením zimnej prikrývky a opatrným odhrnutím nakopcovanej zeminy od kríkov. Veľmi dôležité je aj zhrabanie všetkých napadaných listov z povrchu pôdy, ktoré však nie je vhodné kompostovať. Buď ich spálite v krbe, alebo zakopete v odľahlej časti záhrady hlboko do pôdy. Z okolia ruží odstráňte prezimovanú burinu a z krov zvyšky kvetov či vytvorené šípky, ak ste to nestihli v jeseni. Následne pristúpte k rezu, pričom ten rozlišujte podľa typu ruže. Vždy však odstrihnite suché, poškodené, slabé a križujúce sa výhonky.

Po reze môžete na pôdu aplikovať hnojivo s postupným uvoľňovaním živín, najlepšie je také, ktoré je určené pre ruže. Pôdu v okolí ruží jemne prekyprite, čím hnojivo zapracujete do pôdy.

Správny čas na rezanie ruží je ten, keď zlatovka (zlatý dážď) začne otvárať svoje zlatožlté kvetné puky.

Ako rezať záhonové ruže

rez ruží
Zdroj: Miro Pochyba

Okolie ružových kríkov očistite od napadaných listov, zimnej nástielky a prezimovanej buriny. Premyslite si, ako budete rezať.

rez ruží
Zdroj: Miro Pochyba

Veľkokvetým ružiam doprajte silnejší rez, čiže radikálnejšie skrátenie na výšku asi 30 cm. Výsledkom bude niekoľko silných výhonov a pekné kvety.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesterez ruží
Zdroj: Miro Pochyba

Odstráňte aj všetky najslabšie výhony tesne pri báze. Ponechajte len  silné výhony, okrem tých najstarších.

rez ruží
Zdroj: Miro Pochyba

Režte tesne nad zdravým a silným púčikom, ktorý má smerovať von z kra. Vďaka tomu sa ker nebude zbytočne zahusťovať.

Dobre vedieť

presádzanie ruží
Zdroj: Miro Pochyba

Presádzajte!

Prekážajúce rastliny sme niekedy nútení zlikvidovať, ale ak je to možné, zachrániť ich môžete presadením. Na presádzanie menších stromov, krov, ruží, okrasných tráv či trvaliek je totiž začiatok marca doslova ideálnym obdobím. V pôde je po zime dostatok vlahy a stále možno predpokladať viac zrážok. Čím skôr sa do presádzania pustíte, tým vyššia bude úspešnosť nášho zámeru.

Text: Redakcia
Foto: Miro Pochyba, isifa/shutterstock
Zdroj: Časopis Urob si sám

Komentáre

  1. Pekny den stačí nechať 5 vyhnov a rezať za 3 ockom vonkajším

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.