Zazimovanie ruží
Zdroj: iStock

Správny jesenný rez, potreba hnojenia či ochrana pred zimou? Ako pripraviť ruže na zimu, aby ste im neublížili?

Jesenná príprava ruží na zimu je veľmi dôležitým krokom v celkovej starostlivosti o ne. Od nej záleží, ako ruže zvládnu zimu, ale aj to, ako budú kvitnúť na budúcu jar a leto. Jedna vec je istá, ak necháte kríky ruží cez zimu bez akejkoľvek jesennej prípravy alebo pomoci, väčšina z nich utrpí nejaký druh zimného poškodenia. Paradoxne, aj príliš intenzívnou alebo nevhodnou starostlivosťou môžete kríky ruží poškodiť. Ako tomu predísť?

Strihanie ruží pred zimou

Či už pestujete hybridné, popínavé alebo kríkové ruže, na jeseň by ste ich mali ostrihať. Jesenný rez však netreba robiť hneď s prvým príchodom chladnejších dni, stačí koncom októbra alebo v novembri, keď je ukončený rast dreva a už nehrozí, že by ruže opätovne zakvitli. Nové výhonky sú totiž mimoriadne citlivé na mráz.

Rez ruží
Zdroj: iStock

Ako hlboko ruže strihať?

Ak ste počuli, že ruže treba pred zimou ostrihať na minimum, nie je to správna informácia. Hlboký rez oberá kríky o energiu a ruže budú náchylnejšie na poškodenie. Ak máte novo vysadenú kríkovú ružu, prvý rok ju vôbec nestrihajte. Novovysadené kríky ruží nemajú rozsiahle korene a sú zo všetkých najzraniteľnejšie. Kríkové ruže skráťte o vrchnú časť – pásmo kvetov, popínavým orežte kvety a skontrolujte oporu. 

Jesenné hnojenie ruží: áno či nie?

Okrem nadmerného rezu sa na jeseň vyhýbajte aj hnojeniu. Rovnaká rada nakoniec platí aj pre takmer všetky viacročné rastliny. Hnojenie na jeseň by oklamalo rastliny, že sa blíži jar a podporili by ste nový rast. Nové výhonky sú veľmi náchylné na zimné poškodenie. S hnojením ruží by ste mali skončiť v polovici augusta.

Ochrana ružových kríkov pred zimou

Kríkové ruže sú najjednoduchšie na starostlivosť a vyžadujú si len jednoduchú prípravu na zimu. Keď prvé mrazy uvedú rastlinu do stavu úplného pokoja, odstráňte listy, ktoré opadli na zem i tie, ktoré zostali na rastline. Okolo základne kríka naneste niekoľko centimetrov kompostu.

Zahrabávanie kríku ruží
Zdroj: iStock

Ochrana hybridných a čajových ruží pred zimou

Hybridné a čajové ruže spolu s popínavými ružami vyžadujú trochu viac ochrany, aby prečkali zimu bez ujmy. Rovnako ako u kríkových ruží, začnite odstránením všetkých opadaných listov. Potom okolo základne naneste 15 až 20-centimetrovú vrstvu mulču alebo pilín.

Dávajte pozor, aby ste zakryli všetky zraniteľné časti rastliny. V chladných oblastiach je vhodné ruže prikryť krytmi na rastliny alebo si vyrobte ochranu z PVC potrubia, prípadne použite staré pneumatiky.

Zazimovanie ruží
Zdroj: iStock

Ochrana popínavých ruží pred zimou

Popínavé ruže potrebujú väčšiu ochranu pred vetrom, ľadom, snehom ako iné druhy ruží. Najlepší spôsob, ako chrániť popínavú ružu, je odstrániť konáre z opôr a zviazať ich, aby držali pohromade. Ak je to možné zviazané konáre uložte na zem a prikryte hrubou vrstvou mulču. Ak to vzhľadom na veľkosť alebo umiestnenie nie je možné, spojené výhonky priviažte pevne ku konštrukcii a okolo základne naneste 15 až 20-centimetrovú vrstvu pilín alebo drevených triesok.

Sabína Zavarská
Zdroj: oldworldgardenfarms.com
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.