Ako pestovať ruže

image 50499 25 v1

Ruže sa mi páčia, no nikdy som ich nepestovala. Vždy som dala prednosť iným rastlinám. Rozhodla som sa to však zmeniť. Plánujem si vysadiť zopár ružových kríkov. Viete mi stručne poradiť, aké by som mala zvoliť, čo ruže vyžadujú a kde ich mám vysadiť, aby mi krásne rozkvitli? (Jana, Pezinok)

Vybrať si môžete popínavé ruže, veľkokveté (čajohybridy), viackveté (opakovane kvitnúce), miniatúrne, stromčekové alebo ruže sadové, krovité, botanické a pôdopokryvné. Obľúbené je zvlášť v poslednej dobe tiež pestovanie historických a anglických ruží. Vyberajte vždy s ohľadom na podmienky svojej záhrady (veľkosť pozemku, typ pôdy, intenzita svetla a pod.).

Pri výsadbe nezabudnite, že nízke kultivary ruží patria do popredia, vyššie a popínavé do pozadia záhonov. Ruže vo všeobecnosti neznesú umiestnenie na južnej strane. Trpia tu suchom a následne aj chorobami. Najvhodnejšia je juhozápadná alebo juhovýchodná stena chránená pred vetrom. Pri výsadbe dbajte na to, aby bolo miesto očkovania (obvykle zhrubnuté miesto v dolnej časti ružového kra) vždy aspoň 5 cm pod úrovňou pôdy. Ideálna pôda by mala byť hlinitá, humózna a zároveň priepustná, dostatočne kyprá a mierne vlhká. Ílovitú pôdu je dobré pred výsadbou obohatiť o piesok. Piesočnaté pôdy zasa treba doplniť o kvalitný humus, pretože tieto pôdy rýchlo vysychajú a majú menej živín. Ruže treba pravidelne zavlažovať, a to hlavne v lete. Praktické je namulčovať záhon s ružami drvenou kôrou. Táto zamedzuje rastu burín, udržiava vlhkosť i rovnomerný obsah vzduchu v pôde a v neposlednom rade pôsobí na povrchu záhonov dekoratívne.

ODPOVEDAL DANIEL KOŠŤÁL
FOTO ISIFA/SHUTTERSTOCK ​

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.