V júni už ruže naplno ukazujú svoju krásu. Ako sa o ne postarať, aby sa im darilo čo najdlhšie?

Starostlivosť o ruže
Zdroj: shutterstock.com

V tomto mesiaci ruže ukazujú svoju krásu. Popri obdivovaní nádherných kvetov je však potrebné venovať ružiam aj primeranú starostlivosť.

Pri správnej starostlivosti sa vám ruže odmenia dlhším kvitnutím, väčšími a voňavými kvetmi, množstvom zdravých listov a reprezentatívnym vzhľadom. Dôležitých je niekoľko jednoduchých úkonov, ktoré si je vhodné osvojiť a zaradiť do svojich najbližších plánov. Rastliny, o ktoré je pravidelne postarané, nemusia trpieť ani niektorými chorobami či byť ohrozené škodcami. Ktoré práce sú najdôležitejšie?

Škodce

Už na začiatku kvitnutia môžete na mladých výhonkoch a pukoch objaviť vošky. Dôležité je preto kríky častejšie prezerať. Na začiatku využite najskôr prípravky na prírodnej báze. Až potom siahnite po chémii.

Škodce ruží
Zdroj: Daniel Košťál

Zálievka

Ruže zavlažujte priamo ku koreňom, najlepšie ráno alebo v doobedňajších hodinách. Nezavlažujte na listy ani kvety. Večerná zálievka takisto nie je vhodná.

Zálievka ruží
Zdroj: Daniel Košťál

Očista

Dôležité je pravidelne odstraňovať odkvitnuté kvety ruží. Pri opakovane kvitnúcich ružiach tým podporíte tvorbu ďalších kvetov. Suché zvyšky kvetov navyše rastlinu špatia.

Strih ruží
Zdroj: Daniel Košťál

Výživa

Počas kvitnutia môžete ružiam dopriať hnojivo. Osvedčená je granulovaná forma určená pre ruže. Hnojivo stačí opatrne zapracovať do pôdy do okolia ružových kríkov.

Výživa ruží
Zdroj: Daniel Košťál
V tomto období si môžete zadovážiť aj nové ruže. V obchodoch majú v ponuke plne zakvitnuté, a tak môžete vyberať podľa ich sfarbenia a tvaru kvetov.

Text: Jana Komadelová
Foto: Daniel Košťál, shutterstock.com
Zdroj: Časopis Urob si sám

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.