Zavlažovanie izbových rastlín na balkóne
Zdroj: shutterstock.com

Letnenie izbových rastlín – ako postupovať a pre aké rastliny je prospešné?

Ako letnenie je označovaná aktivita, pri ktorej sa niektoré izbové rastliny dočasne presúvajú do vonkajšieho prostredia – najčastejšie na balkón, terasu či do blízkosti domu. Ako napovedá označenie, táto dočasná zmena umiestnenia sa deje počas letných mesiacov. Väčšina izbových rastlín totiž patrí medzi teplomilné a presúvanie v inej časti roka by pre ne nemalo žiadny prínos. Ako letnenie zrealizovať a čo nepodceniť? Akým izbovkám prospeje?

Na presun izbových rastlín sa dá pozerať z rôznych uhlov. Ak cez leto trávite viac času na balkóne či terase, obľúbené izbovky vám zútulnia priestor a vytvoria neopozeranú estetickú kulisu. Leto je tiež obdobím menších či väčších interiérových rekonštrukcií, pri ktorých môžu izbové rastliny prekážať a tiež z dôvodu vyššej prašnosti trpieť.

Pre teplomilné izbovky – malých aj veľkých rozmerov – predstavuje presun do exteriéru spôsob, ako načerpať silu z prirodzeného denného svetla. Prospieva im tiež jemný vietor, vďaka ktorému budú nové prírastky odolnejšie. Rastliny, ktoré vystavíte miernym dažďovým prehánkam, sa zbavia vrstiev prachu a opäť sa krásne zazelenajú – podobne ako v prirodzenom prostredí. Letnenie má však isté zásady, s ktorými sa oplatí zoznámiť, aby sa táto aktivita stala pre rastliny skutočne prospešnou.

Útulný balkón s posedením
Zdroj: shutterstock.com

Správne načasovanie

S presunom rastlín do vonkajšieho prostredia nezačínajte príliš skoro. Posledné roky nám ukazujú, aké vrtkavé a nestabilné vie byť jarné počasie a niekedy sa aj v druhej polovici mája ešte objavujú veľmi chladné dni a noci. Rastlinám totiž nesmiete presunom von urobiť teplotný šok (výrazný chlad, ranné mrazy, …).

Denné teploty by sa mali stabilne pohybovať okolo 20 °C a viac, nočné by zase nemali klesnúť pod 12 °C.

Postupné privykanie

Múry interiérov blokujú veľké množstvo slnečných lúčov a mnohé izbové rastliny privykli na rozptýlené svetlo. Vystaviť ich zo dňa na deň na plné celodenné slnko pre ne môže znamenať rýchlu záhubu. Letnenie ako také si vyžaduje postupné privykanie bez náhlenia. Najskôr rastliny umiestnite do chládku alebo do polotieňa pod väčšie stromy. Postupne ich presúvajte na teplejšie a svetlejšie miesto.

Letnenie izbových rastlín
Zdroj: shutterstock.com

Bezpečné umiestnenie

Slnečné miesto, polotieň alebo chládok? Túto dilemu rozlúsknete iba tak, že sa zameriate na potreby konkrétnej rastliny. Kde sa im najlepšie darí v prirodzených podmienkach? Kaktusy, sukulenty, palmy a strelície obľubujú slnkom zaliate miesta, no aj tu nesmiete zabudnúť na postupné privykanie. Zamiokulkasy, fikusy, monstery, tradeskancie a filodendrony majú rady nepriame, rozptýlené svetlo. Potrebujú teda miesto bez intenzívnych slnečných lúčov, ktoré by ich mohli spáliť.

Okrem svetelných podmienok myslite aj na ďalšie neovplyvniteľné vonkajšie faktory – veternosť, prehánky, extrémy počasia či prítomnosť domácich zvierat. Každý kvetináč by mal mať odvodňovacie otvory, aby rastlinám nehnili korene ani pri náhodnom preliatí. Väčšie izbové rastliny zabezpečte proti prevráteniu – napríklad vložením do ťažšieho dekoratívneho kvetináča alebo priviazaním o pevný prvok. Menšie izbovky umiestnite tak, aby nedošlo k ich prevrhnutiu alebo zhodeniu.

Zvýšené nároky na vodu

Polievali ste niektoré z kvetín iba raz či dvakrát za týždeň? Vonku to zrejme nebude dostatočná frekvencia. V letných teplotách sa totiž viac prehrievajú kvetináče a aj sa viac vody odparí z listov. V niektorých prípadoch je nevyhnutné polievanie dokonca každý deň.

Zavlažovanie izbových rastlín
Zdroj: shutterstock.com

Pre aké izbové rastliny je letnenie vhodné?

Na letnenie izbových rastlín sa treba pozerať ako na možnosť, nie povinnosť. Okrem premiestnenia na balkón/terasu nesmiete totiž zabudnúť ani na včasné prenesenie do interiéru (cca druhá polovica septembra).

  • Cez leto sa oplatí umiestniť von rastliny, ktoré obľubujú teplejšie a svetlejšie podmienky. Medzi ne patria sukulenty, kaktusy, strelície, exotické citrusy, ibišteky, juky a palmy.
  • Letnenie býva prínosom aj pre izbové rastliny s okrasnými listami – napríklad monstery, filodendrony, alokázie, šeflery, peperómie či svokrine jazyky. Potrebujú polotieň a vyššiu vlhkosť vzduchu.
  • Chúlostivé rastliny, ktorým ste s veľkým úsilím našli správne miesto v interiéri, radšej presunmi a šokom zo zmeny netrápte. Pobyt vonku napríklad veľmi zle znášajú africké fialky, guzmánie a orchidey.

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.