Ktoré záhradné dreviny sú jedovaté?

Ktoré záhradné dreviny sú jedovaté?

Od svojej známej som počula, že k jedovatým rastlinám patria aj rododendrony. Z tohto dôvodu by nemali byť vysádzané v záhradách kde sa pohybujú deti. Je to pravda? Je táto drevina ozaj tak nebezpečná? Aké ďalšie dreviny sú v záhrade nebezpečné? K. Sch., Trnava

Rododendrony naozaj patria k jedovatým drevinám. Jedovaté sú listy aj kvety, dokonca plody, ale vždy až po požití väčšieho množstva. Pri bežnej manipulácii s rastlinou nič neškodí. Deti bude lepšie odnaučiť hrať sa s kvetmi tejto dreviny, prípadne je dobré vystríhať ich od ich konzumácie.

Z ďalších záhradných drevín sú jedovaté tuje, tis, štedrec ovisnutý, bršlen, krušpán, cezmína, brečtan, mimoriadne nebezpečná je vistéria, bezpečný (a to hlavne pre deti) nie je ani často vysádzaný pavinič.

K rastlinám, ktoré spôsobujú otravu u detí patrí aj oleander. Deti láka zberať jeho kvety, prípadne otrhávať listy. Neraz takto príde k problémom. A to aj napriek tomu, že oleander chutí horkasto. Pri práci s ním dochádza aj k nepríjemnému podráždeniu pokožky, preto treba používať ochranné rukavice. V domácnostiach s deťmi by sa nemal objaviť ani durman či dekoratívny ricín.

Odpovedal: Daniel Košťál, záhradnícky špecialista

Mohlo by vás zaujímať: Skrášľujú byt, no môžu spôsobiť smrť: Najjedovatejšie izbové rastliny, ktoré zrejme pestujete doma!

Komentáre

  1. Prosím Vás, netrepte s jedovatými rastlinami!!! Vyrastal som na dvore s tujami aj krušpánom, v ňom sme mali skrýšu. Babka si dvor skrášľovala oleandrom, ktorý sme na zimu dávali do pivnice na prezimovanie. Napíšte radšej čím nás kŕmia naše obchody, koľko je tam jedov a umeliny, pritom je jedno či v tzv. mäsových výrobkoch alebo v akože čokoláde.

  2. Mily Ivan, to, ze ty si sa hraval na dvore plnom jedovatych raslin a zijes, nie je ziaden protiargument, ale tvoje stastie. Oleander je jedna z najjedovatejsich rastlin vobec.

    1. ,,Šak ho nežereš,, Tajpan má v papuli jeden z najprudších jedov.A predsa v mieste výskytu ho nezabíjajú ale naopak, chránia.Tak nešpačkuj.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.