Ktoré záhradné dreviny sú jedovaté?

Ktoré záhradné dreviny sú jedovaté?

Od svojej známej som počula, že k jedovatým rastlinám patria aj rododendrony. Z tohto dôvodu by nemali byť vysádzané v záhradách kde sa pohybujú deti. Je to pravda? Je táto drevina ozaj tak nebezpečná? Aké ďalšie dreviny sú v záhrade nebezpečné? K. Sch., Trnava

Rododendrony naozaj patria k jedovatým drevinám. Jedovaté sú listy aj kvety, dokonca plody, ale vždy až po požití väčšieho množstva. Pri bežnej manipulácii s rastlinou nič neškodí. Deti bude lepšie odnaučiť hrať sa s kvetmi tejto dreviny, prípadne je dobré vystríhať ich od ich konzumácie.

Z ďalších záhradných drevín sú jedovaté tuje, tis, štedrec ovisnutý, bršlen, krušpán, cezmína, brečtan, mimoriadne nebezpečná je vistéria, bezpečný (a to hlavne pre deti) nie je ani často vysádzaný pavinič.

K rastlinám, ktoré spôsobujú otravu u detí patrí aj oleander. Deti láka zberať jeho kvety, prípadne otrhávať listy. Neraz takto príde k problémom. A to aj napriek tomu, že oleander chutí horkasto. Pri práci s ním dochádza aj k nepríjemnému podráždeniu pokožky, preto treba používať ochranné rukavice. V domácnostiach s deťmi by sa nemal objaviť ani durman či dekoratívny ricín.

Odpovedal: Daniel Košťál, záhradnícky špecialista

Mohlo by vás zaujímať: Skrášľujú byt, no môžu spôsobiť smrť: Najjedovatejšie izbové rastliny, ktoré zrejme pestujete doma!

 1. Ivan says:

  Prosím Vás, netrepte s jedovatými rastlinami!!! Vyrastal som na dvore s tujami aj krušpánom, v ňom sme mali skrýšu. Babka si dvor skrášľovala oleandrom, ktorý sme na zimu dávali do pivnice na prezimovanie. Napíšte radšej čím nás kŕmia naše obchody, koľko je tam jedov a umeliny, pritom je jedno či v tzv. mäsových výrobkoch alebo v akože čokoláde.

 2. ferino says:

  Mily Ivan, to, ze ty si sa hraval na dvore plnom jedovatych raslin a zijes, nie je ziaden protiargument, ale tvoje stastie. Oleander je jedna z najjedovatejsich rastlin vobec.

  1. pepo says:

   ,,Šak ho nežereš,, Tajpan má v papuli jeden z najprudších jedov.A predsa v mieste výskytu ho nezabíjajú ale naopak, chránia.Tak nešpačkuj.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje