image 29016 25 v1

Ako pestovať nemeckú fialku?

V záhradníctve som neodolala nádherne kvitnúcej nízkej izbovej rastline. V knihe som zistila, že ide o nemeckú fialku alebo ekzakum. Vraj ale ide o krátko žijúcu rastlinu. Ako ju pestovať, aby mi robila radosť čo najdlhšie? T.O., Bratislava

Ekzakum (Exacum affine) je vo svojej domovine dvojročnou rastlinou, u nás skutočne žije krátko. Je to sezónna, avšak veľmi pekná a vďačná izbová rastlina. Má atraktívny kríkovitý rast, drobnejšie, dužinaté listy a vyniká skutočne bohatým kvitnutím. Kvety sú buď modrofialové alebo biele a krásne voňajúce.

Ekzakum vynikne na svetlom a dostatočne vzdušnom mieste, skôr teplejšom. Nezaberie veľa miesta, pritom vždy upúta a hodí sa aj do veľmi malých bytov.  Neznesie prievan, ani priame slnko. Rovnako sa mu nebude dariť na miestach so suchým vzduchom a v blízkosti tepelných zdrojov.

Substrát v črepníku je potrebné udržiavať stále mierne vlhký, sucho spôsobuje opadávanie kvetov. Medzi každým zaliatím (ideálne do podmisky) je potrebné nechať substrát  mierne preschnúť. Rastlinu sa vyplatí aj pravidelne prihnojovať hnojivom na kvitnúce izbové rastliny a tiež je dobré odstraňovať odkvitnuté kvety. Kvitnutie sa tým výrazne predĺži.

Po odkvitnutí je lepšie rastlinu ďalej nepestovať, teda ju vyhodiť. Okrem bytu ju inak počas celého leta možno pestovať na balkóne či terase, kde bude skutočným kvitnúcim klenotom. 

Text: Daniel Košťál, záhradnícky špecialista

Foto: thinkstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje