Automatické zavlažovanie pomocou fliaš
Zdroj: shutterstock.com

Nemá vám kto poliať rastliny počas dovolenky? Nezúfajte, existuje niekoľko šikovných riešení!

Chystáte sa na dovolenku a premýšľate, ako počas vašej neprítomnosti vyriešiť zalievanie izbových a balkónových rastlín? Nie vždy je po ruke ochotný člen rodiny alebo milá suseda, ktorej naplno dôverujete. V takom prípade sa zíde poznať niekoľko šikovných riešení, vďaka ktorým vaše obľúbené rastliny nezostanú bez prísunu dôležitej vlahy.

Krátka opatera pred odchodom

Hoci ste už možno myšlienkami na pláži a máte veľa starostí s balením, venujte rastlinám základnú opateru. Zbavte ich uschnutých listov a kvetov a vystrihnite choré časti. Zamedzíte tak rozšíreniu na zdravé časti. Hnojenie rastlín v tejto chvíli nie je potrebné. Obsiahnuté živiny totiž podporujú ich rast a s ním súvisia aj vyššie nároky na vodu.

Strihanie suchých listov
Zdroj: shutterstock.com

Rastliny ďalej od okna

Počas leta, kedy sa interiér viac prehrieva, sú aj kvetináčové rastliny viac „smädné“. To najlepšie, čo môžete urobiť, je presunúť ich čo najďalej od okna do chladnejšej časti bytu. Môže to byť tmavšia a chladnejšia chodba alebo kúpeľňa. Ak takú možnosť nemáte, pokúste sa aspoň o čiastočné zatienenie okien, aby dovnútra nesvietilo slnko v plnej sile. Úplne zatiahnutie žalúzií alebo závesov nie je vhodné. Jednak budú rastliny v tme trpieť nedostatkom svetla a i zlodeji sa môžu utvrdiť v tom, že nie ste doma.

Polievanie cez plastové fľaše

Pomerne nenáročným a lacným riešením, ako kvetom zabezpečiť vodu počas dovolenky, je použitie obrátených plastových fliaš. Veľkosť prázdnej fľaše vyberajte podľa objemu kvetináča a veľkosti rastliny.

Základom je naplniť fľašu vodou a rýchlo ju hrdlom zasunúť do zeminy v kvetináči. Po obrátení urobte na dne fľaše malé dierky, aby mohla voda vôbec odtekať. Ak sa obávate, že by voda cez vzdušnú zeminu odtekala príliš rýchlo a spôsobila nadmerné zamokrenie, fľašu pred obrátením ešte uzatvorte vrchnákom s prevŕtanými dierami alebo prevŕtanou korkovou zátkou. A keďže plastové fľaše majú iba krátke hrdlá a ich zasunutie do pôdy je iba v úrovni niekoľkých centimetrov, majte po ruke aj oporné kolíky, ktorými fľašu zastabilizujete v polohe.

Automatické zavlažovanie pomocou fliaš
Zdroj: shutterstock.com

Hlinené kužele

Na podobnom princípe fungujú aj hlinené kužele. Ide o pomôcky priamo vytvorené pre potreby polievania. Vodu prirodzene prepúšťa samotný materiál.

Hlinený kužeľ sa zapichne do pôdy a do jeho horného vstupu sa vloží hrdlo obrátenej fľaše s vodou. Cez hlinený kužeľ sa voda dávkuje postupne, akonáhle je pôda okolo kužeľa suchá. Preliatie v tomto prípade nehrozí. Ide o elegantný spôsob, ktorý sa dá využívať celoročne. Hlinené kužele sa kúpite v dobrých záhradkárstvach alebo v hobby obchodoch. Cena jedného kužeľa je orientačne 2 – 5 €, v závislosti od veľkosti.

Podložky s keramzitom

Pre menšie kvetináče je metóda s plastovou fľašou nepraktická. Čo sa dá urobiť? Menšie kvety v kvetináčoch pred odchodom zoskupte, poctivo polejte a postavte ich spoločne bez podmisiek do väčšej plytkej podložky vyplnenej keramzitom (dobre poslúžia tiež staré plechy alebo nízka plastová vaňa). Nalejte do podložky vodu. Kvetináče by však nemali stáť priamo vo vode. Základom je umiestniť ich na vrstvu keramzitu (alebo na iné umelé kamenivo), ktorá mierne prevyšuje hladinu vody. Okolo takto umiestnených kvetov bude počas vašej neprítomnosti dostatočná vzdušná vlhkosť, ktorá im zjednoduší prežitie.

Kapilárna rohož

Kapilárna rohož sa medzi záhradkármi výborne osvedčila pri zabezpečovaní stáleho a rovnomerného zavlažovania. Je dostupná v rôznych prevedeniach, veľkostiach aj vodnej kapacite, dokonca je možné ju jednoducho zrezať na ľubovoľnú veľkosť. Kapilárnu rohož stačí iba umiestniť do vhodnej podložky, zaliať vodou a poukladať na ňu kvetináče s otvormi (bez podmisiek). Z nej si budú rastliny čerpať vodu podľa potreby.

Ak nechcete kupovať ďalšiu výbavu, na pár dní vie podobným spôsobom poslúžiť aj starý mokrý uterák uložený na dne vane alebo sprchového kútu.

Rastliny v nádobe s kapilárnou zavlažovacou rohožou
Zdroj: shutterstock.com

Šnúry a vyššia nádoba

Máte radi elegantné riešenia, pri ktorých vyjdete ako víťazi? Potom sa oplatí vyskúšať aj metódu zavlažovania rastlín so šnúrami.

Rastliny položte na podlahu vedľa seba a do stredu medzi ne umiestnite väčšiu nádobu s vodou (napríklad vedro). Táto nádoba musí byť vyššie ako je hrana najvyššieho kvetináča, preto neváhajte pod ňu podložiť aj malý drevený alebo plastový stolček. Savé šnúry (nastrihané pásy látky) alebo savé hrubé špagáty napichajte koncami do kvetináčov a na druhé konce uviažte menšiu záťaž (klince, malé kocky, …). Konce šnúr so záťažou vložte do nádoby naplnenej vodu. Tým, že je nádoba s vodou vyššie, ako sú kvetináče, gravitácia sa postará o to, aby voda šnúrami „putovala“ smerom nadol – k zemine v kvetináčoch.

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.