Ako zrezať azalky

Zdroj: archív čitateľov

Na jar som kúpila azalku v nádobe. Momentálne má ešte zopár kvetov, ker je však veľmi „vytiahnutý“, má dlhé málo olistené konáriky. Môžem po úplnom odkvitnutí ker zrezať – skrátiť výhonky? Katarína H.

S ošetrením azaliek rezom je to podobné ako s rododendronmi. Rez je skôr výnimočný, má sa robiť hneď po odkvitnutí a radšej menej ako viac. Slúži najmä na zmladenie starších rastlín a odstránenie suchých, tenkých a polámaných výhonkov.

Keďže ste rastlinu kúpili v tejto sezóne, ešte sa ani nestačila prispôsobiť zmeneným podmienkam, treba jej dať čas.

Azalky začínajú tvoriť nové budúcoročné kvety čoskoro po odkvitnutí. Radikálnym rezom by ste ľahko mohli odstrániť aj budúcoročné kvety.

Odporúča sa skrátiť výhonky asi o 1/3 až 1/2, najlepšie nad posledným dobre vyvinutým listom. Na konárikoch sa vytvoria nové výhonky, lístky z adventívnych (spiacich) púčikov, ktoré sa po reze prebudia. Rastlina však v nasledujúcej sezóne bude kvitnúť menej alebo vôbec. Treba opatrne odstrániť predovšetkým odkvitnuté kvety, aby sa rastlina zbytočne neoslabovala tvorbou semien.

Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív čitateľov

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.