tekvicové semiačka
Galéria (4) Zdroj: stock

Ako si upiecť tekvicové semiačka

S domácimi pečenými tekvicovými semiačkami je to podobne ako s gaštanmi. Existuje mnoho receptov na túto zdravú pochúťku, ale neviete, ktorý je ten najchutnejší... Nemusíte skúšať a hľadať, takto sa vám určite podaria!

Galéria

tekvicové semiačka
tekvicové semiačka
tekvicové semiačka

Z tekvice robíme polievky, omáčky, pečieme ju, plníme. Mnohí pri jej čistení vyhadzujú to najcennejšie – semiačka. Práve tie obsahujú dôležité živiny: omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, vitamíny B, E, C a K, fosfor, vápnik, draslík horčík, železo a zinok. Navyše sú ideálnou pochúťkou, ktorá obohatí šaláty, ale tiež nahradí oriešky a čipsy, ktoré s obľubou chrumkáme pri telke či knihe. Tridsať gramov semiačok obsahuje 1,7 gramu vlákniny, 5 gramov uhľohydrátov, 7 gramov bielkovín a 13 gramov tukov.

Nabudúce, keď budete čistiť zrelú tekvicu, semiačka nevyhadzujte, ale upečte si ich!

tekvicové semiačka

Najchutnejšie tekvicové semiačka

1. Vyberte semiačka z dutiny surovej tekvice. Opláchnite ich pod tečúcou vodou, aby ste odstránili posledné zvyšky dužiny.

2. Vo veľkej nádobe priveďte do varu slanú vodu.

3. Keď vrie, pridajte semiačka a 10 minút varte.

4. Potom semená vyberte sitkom, vodu nechajte odtiecť. Oddelené časti a prázdne šupky vyhoďte.

5. Semená vložte do misky, pokvapkajte ich olivovým olejom, pridajte soľ, prípade korenie. Nechajte hodinku odstáť.

6. Predhrejte rúru na 200 stupňov Celzia.

7. Pripravte si plech, vysteľte ho papierom na pečenie a rozprestrite po ňom semiačka tak, aby sa navzájom neprekrývali. Pečte 10-15 minút, v závislosti od semiačok a krehkosti, ktorú chcete dosiahnuť.

tekvicové semiačka

Náš tip: Okrem klasickej soli môžete semiačka ochutiť mletou paprikou, kajenským alebo čiernym korením či sójovou omáčkou.

Protistresová bomba

Už samotné lúskanie semiačok zo šupky je upokojujúcou činnosťou, ale tekvicové semená pôsobia proti stresu aj inou formou. Obsahujú tryptofán, esenciálnu aminokyselinu, ktorá je nevyhnutná na tvorbu hormónov dobrej nálady a relaxu – melatonínu a serotonínu.

Prečistenie čriev

Viete o tom, že tekvicové semiačka sa v ľudovom liečiteľstve používajú aj na prečistenie čriev od parazitov? V tom prípade ich treba dôkladne požuť aj so šupou. Pre lepší efekt sa odporúčajú skombinovať s lyžicou ricínového oleja.

V každom prípade, pre črevá sú prospešné aj bez šupy (a nielen pre ne) – podporujú pohyb čriev, stabilizujú hladinu cukru v krvi a zmierňujú príznaky cukrovky. Podporujú zdravú hladinu cholesterolu, chudnutie a tiež pohlavné zdravie a plodnosť mužov. Potrebujete ďalšie dôvody, prečo si ich vychutnať?

Sabína Zavarská
Foto: istock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje