jednoduche zavlazovanie crepnikov
Galéria (3)

Jednoduché zavlažovanie črepníkov

V katalógoch nájdeme ponuky systémov vhodných na pomalé zavlažovanie. Systém, ktorý uvádzame, je veľmi jednoduchý, lacný a dokáže ho vyrobiť každý domáci majster. Využijeme ho na zavlažovanie izbových a balkónových kvetov, ale aj kvetov zasadených na zle prístupných miestach.

Galéria

Základom zavlažovacieho systému je kovová alebo umelohmotná rúrka s priemerom 6 až 12 mm, dlhá asi 20 cm. Vonkajší priemer by mala mať taký, aby sa na  jeden jej koniec dal narezať metrický závit, dlhý asi 20 mm. Druhý koniec upravíme do hrotu. Na závit rúrky naskrutkujeme maticu. Do vrchnáka vyvŕtame otvor s priemerom závitu. Prestrčíme cezeň rúrku so závitom a maticou. Na vrchnák položíme gumové tesnenie príslušného rozmeru. Tesnenie možno kúpiť alebo vystrihnúť z plášťa pneumatiky či inej mäkkej tenkej gumy. Na tesnenie položíme kovovú podložku, ktorá má rozmer použitého závitu a celok pevne utiahneme.

Na zásobník vody použijeme PET fľašu od minerálok (s obsahom 0,5 až 2 l). Nádobu naplníme vodou, pevne priskrutkujeme upravenú rúrku a zatlačíme ju do zeminy. Aby sa nádoba úbytkom vody nedeformovala, nožom mierne prerežeme jej dno. Veľkosť otvoru priamo určuje dávkovanie vody. Ak vyrežeme veľký otvor, môžeme ho zmenšiť lepiacou páskou. Do fľaše dáme obmedzené množstvo vody, pretože niekedy sa fľaša váhou vody prevráti na bok.

Ing. Milan Podhradský, Šaľa
Foto: autor
Zdroj: Časopis Urob si sám
–>

  1. Petra says:

    Dobrý deň, prosím Vás, aký je to konkrétne metrický závit a aká rúrka, z akých materiálov, aké veľkosti? V Hornbachu mi povedali, že potrebujem konkrétne názvy, aby to vedeli nájsť.

  2. opeto says:

    horepopisovane riesenie je nestabilne .Ja by som na PET flasu nalepil paskou dve alebo aj tri tycky po obvode pre zapichnutie do zeme . Povolovaním uzaveru flase by som riesil mnozstvo kvapkajucej vody. na dno flase by som navrtal odvzdusnovací otvor dostatocne velky aj pre moznost doplnania bez potreby vyberania celeho systemu . Otvor by som prelepil nejakým sitkom napr starou pancuchou aby sa mi do flasi nedostaval bordel z rastlin. Takýto system by bol stabilny flasa by sa neprevracala

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje