Ekologicky proti mravcom
Galéria (5)

Ekologicky proti mravcom

Zoltán Tamašek, i v zahraničí uznávaný odborník na bioochranu radí, ako zlikvidovať mravce v záhrade nechemickou cestou.

Galéria

Ochrana proti mravcom
Ochrana proti mravcom - shutterstock_1070562320
Ochrana proti mravcom
Ochrana proti mravcom

Ak na mravca v záhrade narazíte len občas, nevadí, veď je súčasťou života v nej. Mravce nie sú nebezpečné živočíchy, no keď sa na terase, v trávniku či v dome koncentrujú vo veľkých počtoch, stávajú sa neželanými návštevníkmi. Takto „nechcene“ sa objavujú aj v skleníkoch pri pestovaní priesad, v kamenných múrikoch, okolo domu a medzi dlažbou. Neraz putujú po kmeni a konároch ovocných stromov až do koruny, na listy, kde chránia vošky pred lienkami a inými prirodzenými predátormi. Na listoch vyhľadávajú sladké výlučky cicavých škodcov, takzvanú medovicu. Tým nás tiež upozornia na výskyt týchto škodcov. Medovica je však tiež živnou pôdou pre niektoré patologické huby, preto je výskyt mravcov v korunách ovocných stromov neželaný. Patogény sa zachytia na ich telách a oni sa stávajú roznášačmi choroby.

Pomerne často poškodzujú trsy jahôd. Vegetačné vrcholy, takzvané srdiečka, zanášajú zeminou. Listy vplyvom kyseliny mravčej žltnú a na okrajoch často skučeravejú. Plody, ak sa vôbec vyvinú, sú zakrpatené, väčšinou však napadnuté rastliny nekvitnú. Mravce majú veľmi dobre vyvinutý a citlivý čuch.

Ako proti nim zakročiť bez chémie? Veľmi účinná inšpirácia prišla z prirodzených vzťahov v prírode, kde sú mravce napádané ich nepriateľmi, hlísticami (Steinernema feltiae). Vysokoaktívne hlístice (nematódy) odpudzujú mravce bez jedu, jednoduchým biologickým spôsobom bezpečným pre životné prostredie, ľudí, včely, vtáky aj domáce zvieratá.

Vedeli ste?

Parazitické hlístice Steinernema feltiae usmrtia mravce zvnútra.

Prípravok riedime vo vode

Aby sme zabránili poškodzovaniu, i keď nepriamemu, úžitkových rastlín mravcami, použijeme proti ním hlístice. Dajú sa zakúpiť v prípravku s názvom Entonem. Tento prípravok rozmiešame podľa návodu vo vode a nalejeme do hniezd v pôde alebo nastriekame vedľa stien do východov mravcov či priamo na konáre a kmeň, kde ich vidíme pohybovať sa. Mravce rozpoznajú, že v postreku sú pre ne nebezpečné háďatká, ktoré parazitujú v ich telách a znamenajú pre ne smrť. Čo najrýchlejšie odsťahujú svoje hniezdo čo najďalej od miesta, kde sme prípravok aplikovali. V priamom kontakte ničia kráľovnú aj robotnice. Na Slovensku je tento spôsob ochrany proti mravcom novinkou, no v niektorých štátoch EÚ sa používa, a to s veľkým úspechom. Otázkou je, ako ďaleko mravce presunú svoje hniezda? Závisí to od mnohých faktorov, ako je štruktúra pôdy, jej vlhkosť a tiež, aké sú poveternostné podmienky. Zvyčajne je to však dosť ďaleko na to, aby sa vyriešil problém v danej oblasti.

Lepové pásy

Ďalšou možnosťou, ako obmedziť výskyt mravcov v korunách stromov, je použitie lepových pásov. Lepový pás situujeme na kmeň vo výške približne jedného metra. Jeho dĺžku prispôsobíme odstrihnutím. Je dôležité, aby sa konce pása prekrývali. Pás sa v hornej a dolnej časti previaže pevne špagátom, aby tesne priliehal ku kmeňu a mravce ho nemohli podliezť, ale boli nútené vliezť priamo do lepu. Ak je kôra nerovná, priehlbiny v tejto časti zarovnáme napríklad hlinou.

Mravce na rastlinách v záhrade neraz signalizujú neďaleký výskyt vošiek.

Užitočné rady pri aplikácii prípravku Entonem

• Prípravok nie je možné kúpiť do zásoby a dlhodobo skladovať, keďže ide o „živý produkt“. Použiteľnosť prípravku je do 7 dní od expedície pri teplote skladovania 4 – 6 °C a potme.

• Väčšina druhov mravcov si vytvára svoje hniezda pod zemou, vstupy a výstupy do týchto hniezd sú viditeľné ako malé otvory alebo kopčeky nanosenej zeminy. Hlístice aplikujeme priamo na tieto otvory a kopčeky. Efekt sa prejaví už za niekoľko minút. Mravce napadnuté hlísticami hromadne opúšťajú hniezda.

• Prípravok Entonem používame pri pôdnej teplote od 8 °C do 28°C ráno alebo večer, pretože hlístice sú citlivé na priame slnečné žiarenie.

• Pripravený roztok tesne pred aplikáciou dobre zamiešame, pretože hlístice klesajú na dno konvy. Nenechávajte ho stáť dlhšie ako hodinu, hrozí, že hlístice uhynú z nedostatku kyslíka.

• Ak chceme zabrániť návratu mravcov, zálievku či postrek opakujeme za 4 – 6 týždňov. Následné minerálne alebo organické hnojenie nie je pre hlístice škodlivé, no použitie vápna odložíme aspoň o dva mesiace.

• Počas leta sa mravce neraz rozmnožia aj v trávniku, hniezda majú pod zemou. Hlístice tráve neškodia. Postrek je vhodný, až keď sa mravce po zime aktivizujú, čiže od apríla do septembra, priamo na ich hniezda. Deti a domáce zvieratá môžu po tráve behať ihneď po ošetrení. Podmienkou aplikácie je vlhký trávnik. Voda je totiž potrebná na pohyb hlístic. Po aplikácii je vhodné trávnik polievať a udržiavať vlhkosť aspoň 2 – 3 týždne.

TEXT: ING: Zoltán Tamašek
FOTO: isifa/shuttestock

ZDROJ PR článok spoločnosti Biotomal

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje