Ako a kedy ošetrovať hlohyňu šarlátovú

image 41238 25 v1

Obraciam sa na redakciu s prosbou, ako a kedy ošetrovať hlohyňu šarlátovú. Ker sme vysadili pred 4 rokmi, no plody nie sú pekné červené, ale niečím napadnuté. Pripájam aj foto. Existuje nejaká biologická ochrana? (Patrícia L., e-mail )

Plody hlohyne sú napadnuté veľmi častou hubovou chorobou – chrastavitosťou. Spôsobuje ju huba Venturia pyracanthae, príbuzná hube V. inaequalis, ktorá spôsobuje chrastavitosť jabloní. Listy hlohyne nenapáda, ale plody môžu byť úplne znehodnotené, ako to vidieť na fotke. V praxi sa stáva, že z 2 rastlín hlohyne vysadených vedľa seba má jedna plody krásne vyfarbené a druhá zničené. Napadnutie je teda individuálne a závisí od odrodovej citlivosti hlohyne. Choroba sa šíri najmä za daždivého počasia, viac sú postihnuté rastliny vysadené v tieni stromov a budov.

Ochrana spočíva v dôkladnom obratí a zlikvidovaní (spáliť, hlboko zakopať) poškodených plodov, v pestovaní odolných odrôd, ako aj v preventívnych postrekoch hlohyne v jarných mesiacoch (apríl – jún) v čase, keď aj jablone ošetrujeme proti chrastavitosti organickými fungicídmi (Talent, Topas 100 EC, Zato 50 WG). Prvý preventívny postrek treba urobiť tesne pred kvitnutím, druhý po odkvitnutí. S ošetrením treba pokračovať v prípade daždivého počasia aj v letných mesiacoch (júl).

Z biologickej ochrany možno použiť prípravok Alginure (obsahuje výťažky morských rias, rastlinné aminokyseliny, zvyšuje odolnosť rastlín proti chrastavitosti).

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: autorka

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.