Ako a kedy ošetrovať hlohyňu šarlátovú
Obraciam sa na redakciu s prosbou, ako a kedy ošetrovať hlohyňu šarlátovú. Ker sme vysadili pred 4 rokmi, no plody nie sú pekné červené, ale niečím napadnuté. Pripájam aj foto. Existuje nejaká biologická ochrana? (Patrícia L., e-mail )
Plody hlohyne sú napadnuté veľmi častou hubovou chorobou – chrastavitosťou. Spôsobuje ju huba Venturia pyracanthae, príbuzná hube V. inaequalis, ktorá spôsobuje chrastavitosť jabloní. Listy hlohyne nenapáda, ale plody môžu byť úplne znehodnotené, ako to vidieť na fotke. V praxi sa stáva, že z 2 rastlín hlohyne vysadených vedľa seba má jedna plody krásne vyfarbené a druhá zničené. Napadnutie je teda individuálne a závisí od odrodovej citlivosti hlohyne. Choroba sa šíri najmä za daždivého počasia, viac sú postihnuté rastliny vysadené v tieni stromov a budov.
Ochrana spočíva v dôkladnom obratí a zlikvidovaní (spáliť, hlboko zakopať) poškodených plodov, v pestovaní odolných odrôd, ako aj v preventívnych postrekoch hlohyne v jarných mesiacoch (apríl – jún) v čase, keď aj jablone ošetrujeme proti chrastavitosti organickými fungicídmi (Talent, Topas 100 EC, Zato 50 WG). Prvý preventívny postrek treba urobiť tesne pred kvitnutím, druhý po odkvitnutí. S ošetrením treba pokračovať v prípade daždivého počasia aj v letných mesiacoch (júl).
Z biologickej ochrany možno použiť prípravok Alginure (obsahuje výťažky morských rias, rastlinné aminokyseliny, zvyšuje odolnosť rastlín proti chrastavitosti).
Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: autorka
Komentáre