Kedy vysadiť gaštan jedlý?

gaštan jedlý
Zdroj: istock

Kúpili sme mladý gaštan odroda Marionia, zaštepený v korunke, vysadený v nádobe. Kedy je ho najlepšie vysadiť do záhrady? telefonát

Gaštan jedlý (Castanea sativa) je teplomilná drevina, citlivá na mráz. Najlepšie sa mu darí v klimatických podmienkach s Ø ročnou teplotou 10 až 15 °C, ročnými zrážkami nad 1 000 mm. Gaštan možno vysadiť v jesennom aj jarnom termíne.

Dôležité je pred vysadením hlboko skypriť pôdu aj dno jamy, do ktorej sa vysádza, aby ľahšie zakorenil. Pôda má byť dobre zásobená živinami. Zakoreňovanie trvá približne 2-3 týždne. V čase výsadby by mala mať pôda v hĺbke výsadby min. 5 °C, aby rastlina zakorenila.

Mladé stromčeky je vhodné pri výsadbe na jeseň chrániť pred mrazom, chladom čečinou, kmienok obaliť vrecovinou. Nezabudnite na priviazanie k opornému kolíku, chráni stromček pred vykývaním vetrom. Keďže gaštan tvorí vyššie stromy, treba dodržať aj väčšiu vzdialenosť – až 10 m od okolitých drevín.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miestePripomíname, že odroda Marionia je cudzoopelivá. Preto je potrebné riešiť vhodného opeľovača v záhrade, aby ste sa dočkali úrody.

Text: Ing. Hana Szabóová

Foto: iStock.com

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.