Rozkvitnuté letničky na balkóne
Zdroj: shutterstock.com

Čo s letničkami, ktoré prestali kvitnúť? Pre novú záplavu kvetov vyskúšajte tieto 3 tipy

Na začiatku jedného týždňa sú ešte bohato obsypané kvetmi, na konci druhého už vyzerajú akoby sa ich letná sezóna skončila. Kvitnutie letničiek, ktoré zdobia balkóny a okenné parapety, nejde vždy podľa predstáv. Ak máte pocit, že tým vašim v kvitnutí „došiel dych“, máme pre vás niekoľko tipov, ako ich podporiť do opätovného kvitnutia.

Nič iné, iba prirodzený cyklus

Väčšina z letničiek, ako napovedá samotný názov, patrí k jednoročným rastlinám. Ich hlavnou úlohou je vytvoriť semená, aby si zabezpečili prežitie do ďalšej sezóny. Kvety po opelení odkvitnú a nastáva vývoj a dozrievanie semien. Akonáhle sa vytvorí dostatok semien, rastlina prestáva investovať energiu do tvorby nových kvetov. Práve toto je jeden z častých dôvodov, prečo letničky po istom čase prestanú kvitnúť. Nemusíte sa s tým však hneď zmieriť – predovšetkým, ak v kalendári svieti iba polovica leta. Doprajte letničkám krátku pauzu a naučte sa, ako ich povzbudiť k tvorbe ďalších kvetov.

Odstraňujte odkvitnuté kvety

Prvým a azda aj tým najdôležitejším úkonom je pravidelné odstraňovanie odkvitnutých kvetov a vznikajúcich semien. Letničky by totiž sústredili energiu na tvorbu semien. Takto im dáte signál, aby ďalej kvitli, keďže svoju hlavnú úlohu zatiaľ ešte nesplnili.

Rozkvitnuté letničky na balkóne
Zdroj: shutterstock.com
Kvety je najlepšie strihať čistými nožnicami až po úroveň prvých listov. Pri väčšom počte letničiek je to síce pomerne pracná činnosť, no tých pár desiatok minút týždenne za to stojí.

Letničky potrebujú pravidelné hnojenie

Na jar sú letničky malými, sotva párlistovými rastlinami. V hlavnej sezóne niektoré dorastú do výrazných objemov. Keďže sú balkónové letničky vysadené v kvetináčoch, sú odkázané na pravidelnú dávku živín, aby naďalej prosperovali. Rýchly rast, viacero olistených výhonov a i samotné kvitnutie sú náročné na živiny. Substrát, v ktorom sú vysadené, je pomerne rýchlo vyčerpaný.

Najjednoduchším riešením je použiť hnojivo na letničky a balkónové kvety – či už v tekutej podobe v rámci zálievky alebo v podobe tyčinkového hnojiva, ktoré sa do substrátu uvoľňuje priebežne.
Rozkvitnuté letničky na balkóne
Zdroj: shutterstock.com

Nebojte sa radikálneho zostrihu

Starostlivosť o ťahavé letničky si z času na čas vyžaduje isté usmernenie v raste. Ak sa pozeráte na vytiahnuté výhony kvitnúce sotva na koncoch, môžete letničkám dopriať svieži zostrih a prevzdušnenie. Najskôr odstráňte neperspektívne výhony, ktoré sú napríklad nalomené vetrom. Zvyšné skráťte o jednu tretinu až o polovicu pôvodnej dĺžky. Síce sa vrátite do stavu spred niekoľkých týždňoch, pôvodné výhony v pazuškách listov opätovne vyrašia, letnička sa zahustí a na nových zelených prírastkoch sa objavia i nové kvety.

Mierne skrátenie môže byť prospešné aj pre neťahavé letničky – napríklad obľúbené osteospermum. Krásne sa zahustí, vytvorí peknú „polguľu“ a onedlho bude plné mladých pukov.
Rozkvitnuté letničky na balkóne
Zdroj: shutterstock.com

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.