Letničky na terase v kvetináči
Galéria (7) Zdroj: shutterstock.com

Dodajú objem, prinesú novú farebnosť aj štruktúru. Spoznajte najkrajšie letničky okrasné listom

Mixované letné výsadby pútajú pozornosť zvedavých očí už z diaľky. Čo sú tie drobné listy, ktoré vytvárajú hustý strieborný vodopád? Ako sa volajú dekoratívne dvojfarebné listy, ktoré krásne vyniknú pri muškátoch aj surfíniách? Letničky okrasné listom sa postarajú o príjemnú farebnosť, potešia nízkymi nárokmi na starostlivosť a bohatým rastom.

Galéria

Letničky na terase v kvetináči
Plektrant panašovaný/ťahavý
Strieborný vodopád
Čerkáč peniažkový
Slamiha
Zádušník brečtanovitý

Plektrant panašovaný/ťahavý

Ak by ste hľadali rastlinu, ktorá výborne vyzerá, nie je náročná na pestovanie a ešte k tomu navyše pôsobí ako repelent na muchy a komáre, plektrant (Plectranthus coleoides) splní tieto kritériá na jednotku s hviezdičkou. Má krojené, kontrastne sfarbené listy (zelený stred, biele okraje), ktoré sú po pošúchaní výrazne aromatické.

Plektrant najskôr rastie do tvaru hustého „kríčka“ a vyplní objem kvetináča, neskôr púšťa až 1 meter dlhé výhony. Obľubuje polotieň alebo pozíciu s rozptýleným svetlom. Na priamom slnku sa jeho listy stáčajú. Pravidelným zastrihávaním nadobúda ešte výraznejší objem.

Plektrant panašovaný/ťahavý
Plektrant panašovaný/ťahavý | Zdroj: shutterstock.com

Strieborný vodopád

Strieborný vodopád (Dichondra argentea) je v našich zemepisných podmienkach pestovaný ako letnička. Zaujme drobnými listami so striebristo-lesklým nádychom. Vytvára rovné husté previsy, ktoré sú dlhé až 1 meter.

Zaujímavý výsledok získate v kombinácii s tradičnými kvitnúcimi letničkami (muškátmi a surfíniami). Strieborný vodopád je vhodný aj na slnečnú pozíciu, keďže dobre znáša slnečný úpal. Vyhovuje mu priedušná pôda a striedma zálievka.

Strieborný vodopád
Strieborný vodopád | Zdroj: shutterstock.com

Čerkáč peniažkový

Čerkáč peniažkový (Lysimachia nummularia) môže byť vysadený ako pôdopokryvná rastlina do záhonov, no tiež ako efektná ťahavá rastlina do závesných alebo stojatých kvetináčov. Zaujme protistojnými listami limetkovej farby okrúhleho tvaru, ktoré rovnomerne pokrývajú dlhé výhony.

Najlepšie sa čerkáču bude dariť v polotieni vo vlhkejšej a humóznej pôde. Osvedčil sa dokonca aj ako rastlina vhodná pri jazierko.

Čerkáč peniažkový
Čerkáč peniažkový | Zdroj: shutterstock.com

Slamiha

Pri vysádzaní rôznych letničiek do jedného kvetináča sa snažte vyberať rastliny s podobnými nárokmi na svetlo, pôdu a vlahu, aby mohli spoločne prosperovať. Slamihe (Helichrysum petiolare) napríklad vyhovuje slnečná až polotienistá pozícia v priedušnej a teplej pôde. Nemá rada prelievanie, preto si výborne rozumie s tradičnými muškátmi.

Pozornosť láka drobnými striebristými listami, ktoré sú na povrchu pokryté jemnými „chĺpkami“. Na rozdiel od strieborného vodopádu, ktorý rastie najmä zvislo nadol, je slamiha priestorovo výraznejšia a jej výhony rastú do strán aj bez prudkého prevísania.

Slamiha
Slamiha | Zdroj: shutterstock.com

Zádušník brečtanovitý

Atraktívne využitie na balkóne, terase či priamo v záhrade má aj zádušník brečtanovitý (Glechoma hederacea ‚Variegata‘). Zaujme jemne zúbkovanými listami s atraktívnymi bielym panašovaním. Výborne sa hodí do kombinácie s inými vyššími balkónovými rastlinami v závesných i stojacich kvetináčov. Voľne rastúci na záhone zase vytvára hustý koberec.

Zádušník je silne aromatický (pripomína oregano) a pripisujú sa mu liečivé účinky (pri kašli, astme, dýchavičnosti). Najlepšie sa mu bude dariť v polotieni a v priepustnej pôde s pravidelnou zálievkou.

Zádušník brečtanovitý
Zádušník brečtanovitý | Zdroj: shutterstock.com

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.