Ako získať vlastné osivo
Dobrý deň, chcel by som sa poradiť. Máme záhradu ešte len prvý rok, takže nemám veľa skúseností. Tento rok som si na trhu kúpil skúšobne rôzne odrody sadeníc papriky, paradajok, šalátu, kalerábu... Keďže som kupoval rôzne druhy, napríklad klasické, kríčkové aj strapcovité paradajky, a už mam aj plody, chcel by som na budúci rok znova zasadiť tie, ktoré sa mi najviac osvedčili. Dajú sa nejako uchovať semienka do budúcej sezóny? Ak áno, tak ako? Stačí ich iba vysušiť?
(Martin N., e-mail)
Napriek tomu, že nemáte veľa skúseností, o možnosti získať osivo z vlastnej tohtoročnej úrody uvažujete správne. Pri takto získanom osive je však malá pravdepodobnosť, že všetky rastlinky dopestované z osiva (na budúci rok) budú mať také isté vlastnosti ako rastlina, z ktorej ste osivo získali. Niektoré budú identické, iné zdedia len určité vlastnosti. Zákony dedičnosti pri generatívnom rozmnožovaní (osivom) platia aj v rastlinnej ríši. V domácich podmienkach je ťažké, až nemožné dodržať priestorové a časové izolačné vzdialenosti, aby nedošlo k neželanému opeleniu. Preto je vhodnejšie kúpiť si kvalitné zeleninové osivo, ktoré vykazuje všetky znaky typické pre určitú odrodu (včasnosť, výška, farba, tvar, veľkosť plodov a iné).
Za pokus to však stojí a získate aj skúsenosti. Odporúčam vybrať z porastu skutočne „najkrajšiu“ rastlinu, ktorá má želané vlastnosti, a označiť ju. V odbornej praxi sa tento postup označuje ako pozitívny výber. Na získanie osiva treba nechať plody úplne dozrieť, najlepšie na rastline. Dozreté plody sú mäkké, vyfarbené a semienka vnútri plodu sú tiež vyvinuté, vyfarbené, pevné, vyzreté a dosiahli fyziologickú zrelosť. Vtedy sú schopné vyklíčiť, vyrásť a priniesť úrodu.
Jednoročná zelenina (spomínané rajčiny) prináša kvety, plody a semená v prvom roku pestovania. Zo zrelých plodov dužinatej zeleniny (rajčiny, uhorka, baklažán, tekvica, cuketa) získame semienka odstránením dužiny, napr. premývaním vodou cez jemné sitko. Semienka necháme v tenkej vrstve dosušiť na vzdušnom a tienistom mieste, nie na priamom slnku. Maximálna teplota by mala byť do 35 °C. Dosušené osivo vytriedime, suché, polámané a prípadné nečistoty či zvyšky dužiny odstránime. Čisté suché osivo skladujeme najlepšie v sklenenej alebo plastovej nádobe na suchom a tmavom mieste (chladná komora, chodba), pri optimálnej teplote okolo 2 až 5 °C. Priebežne je potrebná kontrola, premiešanie. Nádoby je dobré označiť nálepkou alebo možno dnu vložiť lístok, na ktorý zaznamenáme druh, odrodu a rok získania osiva.
Dvojročná zelenina (z hlúbovín spomínaný kaleráb) vytvára v prvom roku pestovania len konzumnú časť – buľvu. Kvetnú stonku, kvety, plody a semená prináša až v druhom roku pestovania. Rastliny teda treba po zbere zazimovať v uzavretom priestore (skleník, parenisko, pivnica), na jar vysadiť a pestovať na semeno.
Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív autorky, thinkstock.cz
Zdroj: časopis Urob si sám 9/2015, JAGA GROUP, s.r.o.
Komentáre