Ako postupovať pri výseve náprstníka

Ako postupovať pri výseve náprstníka

Páči sa mi porast kvitnúcich náprstníkov a rada by som ich mala aj okolo svojho vidieckeho domu. Pokúšala som sa ich viackrát vysiať, no nikdy semená nevyklíčili. Zrejme niekde robím chybu. Poradíte mi ako postupovať? R.L, Lozorno

Pestovanie náprstníka (Digitalis purpurea) je pomerne jednoduché. Je to síce krátkodobá (dvojročná ) rastlina, no tam, kde sa raz vysadí, sa často sama ďalej rozmnožuje a je tak ozdobou na mnoho rokov.

Môžete si kúpiť zakvitnutú rastlinu a tú aj s koreňovým balom vysadiť. Počkajte kým odkvitne, ale neodstraňujte odkvitnuté kvety. Nechajte dozrieť semená a jednoducho ich potom rozsypte po záhone – tam, kde je voľné miesto, ktorý však musí byť v polotieni. Miesto výsevu musíte udržiavať stále mierne vlhké, nikdy nesmie vyschnúť. Sucho zabráni vyklíčeniu.

Zakrátko po výseve nájdete malé rastlinky náprstníkov. Tie do zimy vytvoria bohaté listové ružice a nasledujúcu jar rozkvitnú. Druhou možnosťou je si zakúpiť osivo náprstníkov, zmiešať ho s trochou suchého piesku a opäť rozhodiť na vlhký záhon v polotieni. Prípadne je si možné náprstník vysiať aj do výsevnej debničky. Výsevy si vždy označte. Často sa stáva, že pri starostlivosti o trvalky sa jednoducho mladé rastlinky pokopú. Dôležitým predpokladom úspechu je klíčenie na svetle. Toto veľa ľudí nedodrží. Semená teda nikdy nevysievajte do riadkov, ktoré zahrniete zeminou. Klíčia na svetle. Po rozhodení na povrch pôdy ich teda stačí len jemne pritlačiť.

Text: Daniel Košťál

Foto: thinkstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje