Ako si poradiť s voškami na čerešni
Mám mladú čerešňu, prvýkrát zarodila. Na výhonkoch sa objavili čierne vošky. Začal som výhonky odstrihávať, no na konároch je i množstvo lienok a na spodných stranách listov sú nakladené zhluky žltých vajíčok. Napadlo mi, že ak sa vyliahnu z vajíčok lienky, môžu vošky zlikvidovať. Ak treba použiť postrek, aký je najvhodnejší? (Ivan V., Žilina)
Mechanický zásah (odstrihávanie napadnutých výhonkov) nepostačí; na lienky ako na biologickú ochranu sa tiež nemožno stopercentne spoliehať, aj keď v larválnom vývojom štádiu, ktoré trvá 10 až 15 dní, larva skonzumuje až 400 vošiek. Na predjarný postrek je už neskoro, ale v budúcnosti je vhodné použiť prípravky Bulldock, Karate Zeon, Mospilan, Apollo 50 SC. Predjarný postrek sa má vykonať krátko po vypučaní, najneskôr tesne pred kvitnutím jednotlivých drevín.
Počas vegetácie môžete vošky ničiť povolenými prípravkami. Vzhľadom na to, že sa v kolóniách vošiek nachádzajú aj ich prirodzení nepriatelia (lienky, larvy zlatoočiek a pestreniek), mali by ste použiť prípravky, ktoré užitočné organizmy neničia, napríklad Pirimor 50 WG. Pôsobí hĺbkovo, dlhodobo a ničí iba vošky. Je šetrný k populáciám prirodzených predátorov vošiek a prispieva tak k rýchlemu obnoveniu ekologickej rovnováhy v prostredí, ochranná lehota je 7 dní.
Z ďalších prípravkov vošky ničia BI 58 EC – Nové, Dursban 480 EC, Decis EW 50. Ochrannú lehotu majú však až 28 dní, t. j. plody nemožno po celý tento čas konzumovať. V tomto roku bol výskyt vošky čerešňovej mimoriadne veľký vďaka miernej zime a teplej jari.
(Zdroj odporúčaných prípravkov – MATLÁK, J.: Celoročná ochrana záhradných plodín, 2016)
Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív autorky
Prečo stále odporúčate Matlákové prípravky(Pirimor 50WG)ktoré nie je možné už 10rokov nikde zakúpit?