Kedy je postrek broskýň účinný?

image 40448 25 v1

Postriekali sme broskyne organickým fungicídom Delan 700 WDG. Bolo pekne, slnečno, ale asi o hodinu sa zatiahlo a desať minút pršalo. Prosím o informáciu, či je postrek účinný alebo ho treba zopakovať a za aký čas? (Mária U., e-mail)

Vo všeobecnosti platí, že postreková kvapalina sa má používať za tzv. bezpečného počasia – keď je teplota vzduchu nad 7 °C, v ranných alebo podvečerných hodinách. Mala by dôkladne zaschnúť na strome, minimálne 4 h po aplikácii by nemalo intenzívne pršať. Aj keď je predpoklad, že malé množstvo prípravku na stromoch predsa len zostalo, nemožno sa spoliehať na 100 % na ochranný účinok. Po zmytí prípravku dažďom (či omylom pri polievaní) treba ošetrenie v čo najkratšom čase opakovať.

V prípade ošetrenia broskýň proti kučeravosti je však v tomto období na zásah neskoro – pravdepodobne by bol neúčinný. Závisí aj od lokality pestovania či od priebehu počasia. V ich dôsledku môže byť vývoj púčikov oneskorený.

Do budúcnosti: účinné ošetrenie proti kučeravosti listov broskýň treba vykonať skoro na jar (koncom februára až začiatkom apríla), na začiatku nalievania sa púčikov. Po vypučaní púčikov možno použiť len organické fungicídy, ako ste správne použili Delan 700 WDG, ale i Dithane M45, Efuzin 500 SC či Novozir, Syllit.

Ak dôjde k oneskoreniu vývoja púčikov v dôsledku chladného počasia, ošetrenie treba zopakovať o 10 až 14 dní, pretože huba Taphrina deformans, spôsobujúca typické poškodenie broskýň, infikuje mladé listy krátko po vypučaní, najmä za daždivého počasia. Pletivá listov hrubnú, intenzita fotosyntézy je mizivá, listy postupne opadávajú a úroda sa veľmi znižuje.

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív autorky, isifa/Shutterstock

Komentáre

  1. mne sa osvedčil postrek manganistanom draselným, napadnuté listy opadnú a strom ďalej žije

  2. Znáte odolné odrůdy?

  3. Ked´nestihnete postrek, a pod. a objaví sa kučeravosť listov, je len jedna pomoc: „bez milosti“ manuálne odstrániť kučeravé listy,aj tie ktoré sú už farebne zmenená a ešte nie kučeravé.Postupne za krátky čas podľa potreby dorastú zdravé listy. Potom sledovať, znovu každý podozrivý nlisť odtrhnúť.Po takomto radikálnom “ oholení“ strom vyzerá – asi už na ńom broskyne mať nebudem- ale nie je to tak listy dorastú. Opakovane tak ošetrujem broskyne už roky- a aj bez postrekov.Naučil ma to starý pán záhradkár a ovocinár.

  4. Postrek manganistanom draselným ? Aký pomer ? A može sa použit aj už ked sú puky ?

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.