Čo nám likviduje úrodu černíc?

Čo nám likviduje úrodu černíc?

Už tretí rok po sebe mi bohatú úrodu černíc zlikvidovala choroba. Radil som sa s pestovateľmi, odskúšal som rôzne postreky, ale bez výsledku. Černice sú od oficiálneho dodávateľa, vysadené v JV smere na slnečnom mieste, od SZ sú chránené pred vetrom stenou. Bol by som rád, keby ste mi poradili ešte pred začiatkom vegetačného obdobia, či sa s tým dá niečo robiť. Alebo ich mám radšej zlikvidovať? (Jaroslav M., Bratislava)

Nič nelikvidujte. Úrodu pravdepodobne zničil roztoč (Acalitus essigi), nie choroba. Nepíšete, aké prípravky ste použili. Ak ste použili prípravky napríklad na hubovú chorobu, samozrejme, že boli neúčinné. Roztoč je mikroskopický škodca, voľným okom nepozorovateľný. Škodí cicaním štiav v plodoch, preto dochádza k ich nerovnomernému dozrievaniu. Poškodené bobuľky zostávajú červené (ako vidieť na obrázku), kyslé a nechutné. Ochrana nie je zatiaľ doriešená. Skúste použiť systémové prípravky proti cicavým škodcom Apollo 50 SC, ORTUS 5 SC, Vertimec 018 EC – sú vhodné na ničenie roztočov. Preventívnym opatrením je aj odrezanie a spálenie napadnutých plodov s časťou výhonku. Treba dodržiavať dostatočnú vzdialenosť medzi rastlinami a dôležité je aj presvetlenie. Na jar môžete použiť ako prevenciu postrek akaricídom Sanmite 20 WP.

(Zdroj odporúčaných prípravkov – MATLÁK, J.: Celoročná ochrana záhradných plodín, 2015)

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock 

 1. Anonym says:

  Ďakujem za radu,máme podobný problém a tiež sme si nevedeli s tým poradiť,tak skúsime.

 2. Vladimír says:

  tu ochranu proti cicavým škodcom treba postriekať kedy? a tiež by aj mňa zaujimalo kedy v jari urobiť preventivny postrek Sanmite 20WP?

 3. Mária Kudročová says:

  Asi pred pätnástimi rokmi sme kúpili černicu od Starkla.V jari ju ošetríme tak, že všetko staré vysekáme. Ešte ani jeden rok sme nerobili žiadny postrek.Od augusta do neskorej jesene
  máme neskutočne bohatú úrodu.

 4. Peter Konýček Bratislava says:

  Dobrý Deň vedeli by ste mi pomocť? zakupil som si v Hornbachu sadenice černíc bez pichliačových vysadil som ich 1m od seba v rozostupe ešte vo februari minuleho roka. na jar sa to vvarilo všetko v poriadku že sa prebrali zo zimy a začali rásť ale po par mesiacoch vyschli zo spodu tesne nad zemou vyhnali nový zarodok listou akoby chceli pokračovať ale vyrastli max 5cm a tam aj skončili. cez letne mesiace som ich aj zalieval občas aj prihnojil mixom granulovaneho hnojiva slepačim a konským trusom.Mysle som si či to nemôže byť pôdou pretože je trošku kamenistá a je tam navážka stavebnej sute po okolí ,ale divokým černicam sa tu darí tak už netušim čo sa deje. za odpoveď ďakujem

 5. Ján says:

  Zdravím, vlani som mal v černiciach červíky, mohli by ste mi prosím poradiť, aký postrek a kedy použiť?Ďakujem.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.