cervec na begónii

Ako sa zbaviť štítničiek na begónii?

Ako sa zbaviť štítničiek na begónii? Objavili sa na rube listov. Likvidujem ich zatiaľ utretím vlhkou handričkou. Jana P.

Na begónii si pochutnáva červec izbový (Coccus hesperidum), voľným okom dobre viditeľný. Škodí cicaním štiav na vrchnej aj spodnej strane listov, ale aj na stonke. Telo má mierne vypuklé, hnedasté, mäkké, tvar podlhovastý, oválny. Je dlhý 4 – 6 mm a vysoký okolo 1 mm.

Samičky sú živorodé. Nymfy (larvy) sú veľmi pohyblivé a ľahko sa šíria po rastline aj na ďalšie rastliny v okolí. Dospelé jedince zostávajú prisaté na jednom mieste. Škodca je teplomilný, preto napáda najmä rastliny pestované v interiéri, skleníku, zimnej záhrade.

Škodí nielen cicaním rastlinných štiav, ale slinnými žľazami do rastliny vstrekuje toxické látky, čím sa rastliny oslabujú, znižuje sa ich vitalita. Škodcu možno ničiť mechanicky, častým, pravidelným umývaním listov a stoniek vlažnou vodou, prípadne liehom, pomocou mäkkej špongie či handričky. Prisaté jedince sa dajú ľahko odlúpnuť.

Viac tipov zo záhradnej poradne si môžete prečítať v našej sekcii Poradňa

Aj v okolí rastlín je potrebné dodržiavať čistotu, pri manipulácii s chorými rastlinami si treba umývať ruky. Z chemických prípravkov možno použiť napr. Dursban, Karate Zeon 5 CS, Scatto. Prípravky je potrebné striedať a odporúča sa pridať zmáčadlo, napr. Silwet Star na zlepšenie priľnavosti postrekovej kvapaliny na rastlinu.

Z biologickej ochrany možno použiť v uzavretých priestoroch užitočné organizmy (bioagens), napr. Citripar (parazitická osička), Cryptobug (dravá lienka), Leptopar (parazitická osička).

Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív čitateľov

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje