Domáci repelent proti komárom
Zdroj: shutterstock.com

Opäť na nás útočia! Spoznajte účinné recepty na domáce repelenty a tipy na rastliny, ktoré odpudzujú komáre, osy a kliešte

Posedenie na terase či v záhrade môžu výrazne znepríjemniť muchy, osy, ale večer najmä komáre. Ak máte malé deti a v okolí vyššiu trávu, na nálade nepridajú kliešte, ktoré sú z roka na rok rozšírenejšie. Naučíme vás, ktorými rastlinami ich odoženiete i ako si proti nim vyrobiť účinné domáce repelenty.

S príchodom teplých dní sa všetci tešíme, ako budeme tráviť viac času v záhrade a na terase až do neskorého večera. Túto idylku nám ale rok čo rok narúša dotieravý hmyz, po ktorom nám ostáva pamiatka v podobe svrbiacich štípancov. Neostáva nám nič iné len sa dobre zásobiť repelentnými prípravkami. Ak však nechcete stráviť celé leto na terase neustálym natieraním a sprejovaním sa chémiou, môžete si zvoliť aj prírodnú cestu.

Komáre

Komáre priťahuje náš dych, ktorý obsahuje oxid uhličitý a telesný pach. Malých upírov priťahujú aj metabolické produkty, ako je kyselina mliečna a močová, ako aj čpavok, ktorý uvoľňujeme cez kožu ako pot. Komáre sú totiž schopné odhaliť zdroje oxidu uhličitého až do vzdialenosti 50 metrov. Ak teda veľa dýchate a potíte sa, rýchlejšie vás odhalia.

Aj keď v drogérii je dostupných množstvo syntetických repelentov proti komárom či odohnanie iného dotieravého hmyzu, bohužiaľ, väčšina účinných prípravkov obsahuje účinnú látku DEET (diethyltotuamid), ktorá môže podráždiť pokožku, oči a pľúca človeka.

Našťastie si môžeme pomôcť prírodou. Esenciálne oleje niektorých rastlín totiž prirodzene odpudzujú komáre a pre naše čuchové zmysly sú dokonca veľmi príjemné. Esenciálne oleje niektorých rastlín sú schopné maskovať ľudské pachy, čo komárom sťažuje ich hľadanie alebo majú na ne prirodzený odpudzujúci účinok.

Pri vysadení na terase, balkóne alebo v kvetinovom hrantíku na okne sa ich vôňa postará nielen o menej komárov, ale upokojujúci účinok vône nám dokonca pomôže zaspať. Ďalšou výhodou týchto rastlín je, že okrem komárov odpudzujú aj škodcov, ktoré napádajú okrasné i úžitkové rastliny.

Komár pri uštipnutí na ruke
Zdroj: shutterstock.com

Ako zvládnuť boj s komármi

  • Komáre kladú vajíčka vo veľkých množstvách aj do toho najmenšieho vodného útvaru. Preto nezabudnite nazbieranú dažďovú vodu v menších nádobách povylievať do záhona a sud na dažďovú vodu vždy zakrývajte. Aj napájadlá pre vtáky by ste mali pravidelne čistiť a dopĺňať do nich čistú vodu aspoň raz týždenne.
  • Najúčinnejší spôsob boja proti komárom v záhrade je zneškodniť ich ešte v štádiu lariev. V tejto fáze je hmyz stále zhromaždený na jednom mieste, preto väčšinu možno pochytať a zneškodniť veľmi efektívne. V špecializovaných predajniach sú dostupné rôzne produkty na biologickú kontrolu komárov, ktoré obsahujú bacil thuringiensis israelensis, ktorý je obzvlášť účinný proti larvám komárov vo vode.
  • Aby sa v sude na dažďovú vodu nemnožili komáre, dokážete si pomôcť napríklad aj kvapkou kuchynského oleja alebo prostriedku na umývanie riadu (stačí minimálne množstvo!). Tieto látky znižujú povrchové napätie vody, takže larvy komárov nemôžu zostať na hladine vody a dýchať.
  • V záhradnom jazierku v žiadnom prípade nepoužívajte olej ani saponát, pretože tým môžete zabiť aj užitočný hmyz! Ryby sú najlepšími spojencami proti larvám komárov v záhradnom jazierku. Larvami komárov sa s obľubou živia aj mnohé iné vodné tvory, napríklad vážky, plávajúce chrobáky, plaváky a vodné chrobáky.
  • Ak si nemôžete alebo nechcete dať do záhradného jazierka ryby, môžete hladinu udržať v pohybe pomocou vodného prvku – to sťažuje komárom kladenie vajíčok.
Domáci repelent proti komárom
Zdroj: shutterstock.com

Domáce repelenty proti komárom

Recept na domácu repelentnú sviečku

Budete potrebovať:

  • 7 kvapiek pomarančového alebo eukalyptového éterického oleja
  • Zaváraninový pohár
  • Voda
  • Na plátky nakrájaný citrón alebo limetka
  • Čerstvé vetvičky rozmarínu
  • Čajová alebo plávajúca sviečka

Do zaváracieho pohára nalejte vodu tak, aby bola asi 2 až 3 cm pod okrajom. Po bokoch vložte plátky citróna, pomaranča alebo limetky. Môžete zmiešať aj plátky zo všetkých druhov.

Repelentná sviečka proti komárom
Zdroj: shutterstock.com

Následne do pohára vložte aj tri alebo štyri vetvičky čerstvého rozmarínu. Musí byť naozaj čerstvý, aby listy obsahovali čo najviac éterického oleja. Vkladajte ich pozdĺž plátkov citrusov tak, aby ostali zároveň aj hore pri otvore.

Repelentná sviečka proti komárom
Zdroj: shutterstock.com

Do pohára nakvapkajte sedem kvapiek éterického eukalyptového oleja a vložte plávajúcu sviečku za knôt do pohára. Môžete použiť aj čajovú sviečku. Tú však treba najskôr vybrať z hliníkového obalu. Sviečku nakoniec zapáľte a máte po starostiach.

Repelentná sviečka proti komárom
Zdroj: shutterstock.com

Jednoduchý repelent do rozprašovača

Do 200 ml alpy pridajte 20 až 30 ks klinčekov a nakrájanú citrónovú kôru (približne z 1/4 citróna). Nechajte 48 hodín lúhovať a prelejte do fľaštičky s rozprašovačom. Aplikujte na pokožku, dávajte pozor, aby sa repelent nedostal do očí.

Repelent z éterických olejov

Do 50 ml kvalitného rastlinného oleja nakvapkajte 5 kvapiek levandule, 3 kvapky klinčekov, 5 kvapiek eukalyptu a 5 kvapiek citronely. Dobre premiešajte a vtierajte do pokožky.

Rastliny, ktoré odpudzujú komáre:

  • Levanduľa
  • Rajčiak
  • Bazalka
  • Cesnak
  • Rozmarín
  • Citrónová tráva
  • Nechtík lekársky
  • Kocúrnik
  • Eukalyptus
  • Muškát citrónový Mosquito
  • Mäta pieporná
  • Plektrant

Kliešte

U mnohých ľudí už len slovo „kliešť“ vyvoláva nepohodlie a husiu kožu. Krv sajúce osemnohé tvory čoraz častejšie žijú v dobre udržiavaných záhradách. Uhryznutie malých pavúkovcov je však v niektorých regiónoch oveľa nebezpečnejšie ako v iných. Hlavnými dôvodmi nebezpečenstva sú kliešťová encefalitída a borelióza.

Kliešťová encefalitída (TBE), ktorá je spôsobená vírusmi, sa môže preniesť krátko po prisatí kliešťa. Často sa spočiatku nevyskytujú žiadne alebo len mierne príznaky podobné chrípke. Vírus TBE patrí do skupiny flavivírusov, kam patria aj patogény horúčky dengue a žltej zimnice. Ak choroba nie je správne diagnostikovaná a vyliečená, môže sa rozšíriť do centrálneho nervového systému, mozgu a mozgových blán. Vo väčšine prípadov sa choroba úplne vylieči, ale poškodenie môže zostať a u približne jedného percenta postihnutých je dokonca smrteľné.

Kliešť v pinzete
Zdroj: shutterstock.com

Prečo sa v záhrade môžu nachádzať kliešte

Okrem vlastného šírenia sú pravdepodobne hlavným dôvodom divé a domáce zvieratá. Niektoré druhy kliešťov šíria najmä vtáky, iné cestujú na veľké vzdialenosti pripútaní k divým zvieratám. Práve líšky či kuny sa čoraz častejšie dostávajú aj do urbanizovaných oblastí a spolu aj s našimi domácimi miláčikmi prinášajú so sebou aj nepríjemných nových obyvateľov záhrad.

Kliešte sa zo záhrady naozaj nedajú odstrániť. Obľubujú vlhko, teplo a podrast. Najmä podhubie a lístie im v lete ponúka dobrú ochranu pred nadmerným teplom a v zime bezpečné miesto na prezimovanie.

Ako sa ochránite pred kliešťami?

Účinne bojovať proti kliešťom, ktoré žijú v záhrade, naozaj nie je možné. Ak však budete dodržiavať niekoľko pravidiel správania v ohrozených oblastiach, môžete výrazne minimalizovať riziko uhryznutia kliešťom:

  • Ak je to možné, noste pri práci v záhrade uzavretý odev. Najmä nohy sú často prvým kontaktným miestom pre kliešte. Dlhé nohavice a elastické pásky alebo ponožky pretiahnuté cez lem nohavíc zabraňujú kliešťom dostať sa pod oblečenie.
  • Vyhýbajte sa vysokej tráve a plochám s podrastom. Kliešte sa v takomto prostredí zdržiavajú najradšej.
  • Svetlé či jednofarebné oblečenie pomáha kliešte ľahko identifikovať a pozbierať ich.
  • Po tom, ako prídete zo záhrady či z výletu v prírode, si nezabudnite skontrolovať celé telo. Ideálne dajte oblečenie rovno prať.
  • V rizikových oblastiach odporúčame dať sa zaočkovať, pretože vírusy TBE sa prenáša okamžite. Lymská borelióza sa prenáša z kliešťa do krvi človeka až po približne 12 hodinách cicania. Tu nie ste nevyhnutne infikovaní patogénom ani hodiny po prisatí kliešťa.
Domáci repelent proti kliešťom
Zdroj: istock.com

Domáce repelenty proti kliešťom

Základný domáci repelent proti kliešťom

Do hrnca nalejte 1 l vody, ktorú privediete do varu. Odstavte, pridajte jedno balenie sušeného rozmarínu (alebo vetvičky čerstvého) a nechajte lúhovať do vychladnutia. Zmes preceďte, pridajte lyžičku vínneho octu a dobre premiešajte. Prelejte do fľaše s rozprašovačom a skladujte na chladnom mieste.

Exotický repelent

Do 5 dl vody dajte variť olúpané citrusové plody pokrájané na kocky. Varte asi hodinu na miernom ohni (ak treba, dolejte ešte vodu). Zmes preceďte, nechajte vychladnúť a repelent je hotový.

Repelent s éterickým olejom

5 dl vody zmiešajte s 20 kvapkami mätového oleja a premiešajte. Aplikujte na pokožku a oblečenie.

Repelent z jablčného octu

Zmiešajte 60 ml vody, 60 ml jablčného octu a 1 lyžičku soli. Vzniknutú zmes nechajte niekoľko hodín odstáť. Zmes nalejte do fľaštičky s postrekovačom a aplikujte na pokožku a oblečenie.

Osy

Osy predstavujú nebezpečenstvo, ktoré netreba podceňovať. Často počúvame o tragických nehodách v záhrade, kde niekto pri práci v záhrade narazil na kolóniu ôs a agresívny hmyz ho niekoľkokrát poštípal. Ak útok osy poštípe ústa, krk a hrdlo, môže to byť v skutočnosti smrteľné. Najmä v polovici až v neskorom lete je dôležité byť opatrný.

Dôvodom, prečo tento hmyz vidíme najmä v lete, je ich životný cyklus. Kolónia ôs trvá len rok a v zime umiera. Nový cyklus sa začína jedinou osou kráľovnou, ktorá si na jar začne stavať hniezdo a nakladie tam svoje vajíčka, aby položila základy svojej novej kolónie. Trvá tri až štyri týždne, kým sa vyliahnu prvé osy. Potom je kráľovná už len zaneprázdnená kladením ďalších vajíčok, zatiaľ čo robotnice sa starajú o stavbu hniezda a starostlivosť o larvy. Koncom leta dosiahne kolónia ôs najvyššiu populáciu až niekoľko tisíc.

Osa na pohári so sladkým nápojom
Zdroj: istock.com

Ako si poradiť s osami

  • Pravidelne kontrolujte na svojom pozemku či dome miesta vhodné na ich na hniezdenie, ako sú napríklad roletové boxy, podhľady alebo záhradné prístrešky. Trhliny a medzery treba zodpovedajúcim spôsobom utesniť.
  • Ak si v záhrade všimnete opustené hniezda, odstráňte ich, aby sa do nich mladé kráľovné nezahniezdili a neboli pre vás nebezpečenstvom.
  • Na okná umiestnite sieťky proti hmyzu, aby ste zabránili osám a inému dotieravému hmyzu prístup dovnútra.
  • Ak v izbe lieta osa, otvorte dve protiľahlé okná, aby hmyz našiel cestu von cez prievan.
  • Osy možno odpudzovať umiestnením vhodných rastlín.

Rastliny, ktoré odpudzujú osy

Hmyzu vôbec nevyhovujú intenzívne voňajúce rastliny, ktoré obsahujú dostatok esenciálnych olejov – aspoň pokiaľ je vôňa zreteľne vnímateľná a nie je zatienená inými vecami, ako napríklad grilovaným jedlom. Do blízkosti sedenia, terasy alebo na terasu sa preto oplatí dať bylinky ako levanduľa, rozmarín, tymian, bazalka alebo medovka lekárska.

Osi nemajú rady ani vôňu muškátov. Vyskúšajte druhy a odrody, ako je citrónový muškát Pelargonium crispum „Lemon Fancy“, pomarančový „Prince of Orange“, mätový Pelargonium tomentosum „Joy Lucille“.

Čo by ste nemali robiť

Osy sú veľmi sociálne zvieratá a pracujú kolektívne pomocou feromónov na spustenie akcií. Preto je potrebné zvážiť niekoľko vecí vo svojom vlastnom správaní:

Mŕtva osa nie je dobrá osa! Zabitý hmyz vyžaruje feromón, ktorý pôsobí na ostatné osy agresívne a privádza ich do agresívnej nálady.

To isté platí pre zaháňanie, udieranie do nich a podobne. Zvieratá to neodháňa, skôr reagujú agresívne. Ideálne, ak zostanete pokojní a osa opäť sama zmizne. Bodne totiž len vtedy, keď sa cíti ohrozená.

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Text: Jana Komadelová, Michaela Horbanová
Foto: shutterstock.com, istock.com
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.