Rastliny v záhrade, ktoré odpudzujú kliešte a blchy

Kliešť v záhrade
Zdroj: istock.com

Máte malé deti a časť záhradky určenú na relax? Ak ste v lokalite, kde sa vyskytujú kliešte, môžu vám znepríjemniť voľný čas. Našťastie existujú rastliny, ktoré pôsobia ako repelenty proti kliešťom i blchám.

V lete trávime čo najviac času na záhradách a vonku, rovnako tak naše deti a domáce zvieratá. Stačí však, ak jednu osobu alebo zvieratko napadne parazitujúci hmyz a problém môže mať celá rodina.

prisatý kliešť
Zdroj: istock.com

Najnepríjemnejšími škodcami sú kliešte a blchy, ktoré môžu prenášať aj nebezpečné ochorenia. Blchy môžu preniesť pásomnicu, kliešte spôsobiť nebezpečné ochorenia – lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu. Mnohí sa spoliehajú na chemické pesticídy, ale existuje aj iné riešenie: záhradné rastliny, ktoré majú silu ich odpudiť.

Prečítajte si tiež:

Ako si poradiť s mravcami pomocou prírodných prostriedkov

kliešť v záhrade
Zdroj: istock.com

Odlišní, ale obaja nebezpeční

I keď sa obaja spomínaní škodcovia živia krvou a zanechávajú po bodnutí červené miesta, je medzi nimi viacero rozdielov. Kým blcha je hmyz, kliešť patrí do kmeňa článkonožcov a do čeľade kliešťovitých. Má bližšie k pavúkom. Oba parazity sú dobre viditeľné na pokožke, i keď blcha je zreteľne menšia. Na rozdiel od kliešťov dokáže zamoriť celú domácnosť. Obľubujú teplé a vlhké prostredie.

Tieto rastliny odpudzujú blchy a kliešte

Rozmarín

Rozmarín je známy svojou silnou vôňou. Esenciálne oleje z neho sa využívajú aj na výrobu ekologických prírodných repelentov. Ak rozmarín vysadíme na kľúčových miestach záhrady a cestičky a okolie porastov pravidelne posypávame rozmrvenými vetvičkami, máme vyhraté. Táto bylinka navyše odpudzuje aj muchy, vošky a roztoče.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesterozmarín
Zdroj: istock.com

Prečítajte si tiež:

Vyrobte si domáce repelenty proti hmyzu

Palina

Poznáme ju tiež pod názvom artemisia. Okrasná trvalka s hustým strieborným lístím je typická výraznou vôňou odpudzujúcou kliešte, blchy, ale tiež mole. Z paliny sa pripravuje tiež čaj, je tiež súčasťou veľmi silného alkoholického nápoja – absintu.

palina
Zdroj: istock.com

Cesnak

Kým mnohí z nás obľubujú chuť cesnaku v jedlách, blchy a kliešte jeho pach priam nenávidia. Stačí nasypať rozdrvené strúčky cesnaku na dôležité miesta záhrady, najmä kde je vlhko a kde sú husté porasty.

cesnak
Zdroj: istock.com

Zo všetkých spomínaných rastlín alebo ich kombinácií si môžete vytvoriť prírodný domáci repelent a používať ho vždy pri pobyte v prírode. Oplatí sa ich však vysadiť priamo do záhrady alebo do boxov, v tom prípade však bude ich účinok o čosi slabší.

Sabína Zavarská
Foto: istockphoto.com

Komentáre

  1. Sabinka prosim pozri si Odlišní, ale obaja nebezpeční

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.