image 46327 25 v1

Ako používať hnojivá

Pri dávkovaní priemyselných hnojív sa riadime podľa návodu a dávky nezvyšujeme „od oka“. Na jeseň použijeme hnojivá s obsahom draslíka, ktorý podporuje odolnosť proti nízkym teplotám a spevňuje rastlinné pletivá, a fosforu, ktorý je zasa zodpovedný za tvorbu generatívnych orgánov (kvetov, plodov, semien). Až na jar použijeme hnojivá s obsahom dusíka, ktorý podporuje rast rastlín.

• Kompost je vhodný pre všetky druhy zelenín a ovocných drevín. Do pôdy zapracujeme približne 6 kg kompostu na 1 m2. Záhon nechávame v hrubej brázde – t. j. neurovnáme ho hrabľami. Pôda takto lepšie prijíma zimnú vlahu zo snehu a hrudy lepšie premŕzajú. Mráz pôsobí ako dezinfekcia, likviduje niektoré škodce, zárodky chorôb a semená burín.

• Ak máme, zapravujeme do pôdy maštaľný hnoj. Na vyhnojené záhony na jar vysadíme zemiaky, zeler, pór, hlúboviny (okrem kalerábu), rajčiaky, papriku, uhorky, tekvice, melóny, cuketu. Na 1 m2 dáme 4 až 6 kg hnoja. Zarýľujeme ho hneď, aby do vzduchu neunikal užitočný dusík. Takto sa odporúča hnojiť približne každé 3 roky. Záhon, ktorý je 2. rok po hnojení maštaľným hnojom, použijeme na pestovanie koreňovej a listovej zeleniny, 3. rok po hnojení v záhone pestujeme zeleniny menej náročné na živiny, napríklad strukoviny.

Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje