Ako používať hnojivá

image 46327 25 v1

Pri dávkovaní priemyselných hnojív sa riadime podľa návodu a dávky nezvyšujeme „od oka“. Na jeseň použijeme hnojivá s obsahom draslíka, ktorý podporuje odolnosť proti nízkym teplotám a spevňuje rastlinné pletivá, a fosforu, ktorý je zasa zodpovedný za tvorbu generatívnych orgánov (kvetov, plodov, semien). Až na jar použijeme hnojivá s obsahom dusíka, ktorý podporuje rast rastlín.

• Kompost je vhodný pre všetky druhy zelenín a ovocných drevín. Do pôdy zapracujeme približne 6 kg kompostu na 1 m2. Záhon nechávame v hrubej brázde – t. j. neurovnáme ho hrabľami. Pôda takto lepšie prijíma zimnú vlahu zo snehu a hrudy lepšie premŕzajú. Mráz pôsobí ako dezinfekcia, likviduje niektoré škodce, zárodky chorôb a semená burín.

• Ak máme, zapravujeme do pôdy maštaľný hnoj. Na vyhnojené záhony na jar vysadíme zemiaky, zeler, pór, hlúboviny (okrem kalerábu), rajčiaky, papriku, uhorky, tekvice, melóny, cuketu. Na 1 m2 dáme 4 až 6 kg hnoja. Zarýľujeme ho hneď, aby do vzduchu neunikal užitočný dusík. Takto sa odporúča hnojiť približne každé 3 roky. Záhon, ktorý je 2. rok po hnojení maštaľným hnojom, použijeme na pestovanie koreňovej a listovej zeleniny, 3. rok po hnojení v záhone pestujeme zeleniny menej náročné na živiny, napríklad strukoviny.

Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.