Zeleninové záhony
Zdroj: shutterstock.com

Ako obmedziť používanie chemických postrekov v záhrade? Nie je to jednoduchá úloha, ale dá sa to!

Pestovateľská snaha nemusí ísť vždy podľa predstáv. Ak vás už nebaví prizerať sa, ako rastliny „padajú“ pod vplyvom škodcov a chorôb, pokúste sa vytvoriť živú a prosperujúcu záhradu, ktorá je vystavaná na ekologických princípoch bez nadmerného používania chémie. Nebude to jednoduchá úloha, no stojí za to vyskúšať ju.

Pestovať zeleninu bez chémie je snom mnohých záhradkárov. Je to síce cieľový bod, no cesta k nemu vedie cez niekoľko dôležitých medzikrokov. Pri snahe eliminovať výskyt škodcov je dôležité zamerať sa na oživenie pôdy a podporu zdravého života v pôde, prirodzenú elimináciu buriny, pestovanie odolných rastlín a na odpudenie škodcov čo najprirodzenejším spôsobom, ktorý nezanechá v pôdnom ekosystéme negatívne stopy.

Oživte pôdu a zlepšite jej úrodnosť

V zdravom lese, kde na zem spadne veľa listov, konárov a plodov, dochádza za asistencie pôdnych organizmov k rozkladu, ktorým sa do pôdy uvoľňujú živiny dostupné pre rastliny. Ak chcete takýto ekosystém napodobniť aj vo vašej záhrade, premieňajte všetku orezanú alebo inak vyselektovanú vegetáciu na zdravý kompost alebo organický mulč. S ich pomocou môžete obnoviť rovnováhu v pôde a mikrobiálny život. Pre pôdu v záhrade je totiž typickým znakom výrazné odčerpávanie živín, pretože samotné rastliny a ich plody majú vysoké nároky na živiny, no sú zozbierané a nezostávajú sa „recyklovať“ na mieste.

Sadenie rastlín v záhrade
Zdroj: shutterstock.com

S burinou bojujte bez chemických postrekov

Ani burina nerastie bez nárokov na živiny a vodu a to, čo odčerpá, môže chýbať pestovaným plodinám, ktoré sú potom viac náchylné na výskyt chorôb. Je bežným zvykom bojovať proti niektorým druhom buriny chemickými postrekmi, no treba zvážiť vplyv silnej chémie na pôdny život či zdroje podzemnej vody. Máte niekoľko možností, ako bojovať proti rýchlo rastúcej a kolonizujúcej burine:

  • Burinu fyzicky odstraňujte aj s koreňmi. Na náročné koreňové systémy použite horúcu vodu alebo na ne lokálne aplikujte ocot.
  • Chodníky medzi riadkami pokryte hrubšou vrstvou mulču. K semenám buriny sa tak nedostane svetlo, ktoré je dôležité pre ich klíčenie.
  • Voľné plochy v záhrade, kde práve nič nepestujete, dočasne prekrývajte zaťaženou čiernou fóliou. Vysoké teploty zničia zvyšky burín i semená.
Mulčovanie
Zdroj: shutterstock.com

Pestujte „domorodcov“ s odolnými vlastnosťami

Zvoľte také rastliny, ktoré sú prispôsobené miestnym pôdnym a klimatickým podmienkam. Ak sa rozhodnete pre rastliny, ktoré majú špecifické nároky na prísun živín, bude to znamenať aj vyššiu potrebu doplnkového prihnojovania. Do záhrady bez chemikálií vyberajte rastliny, ktoré sú pôvodné a menej odkázané na chemické zásahy. Také, ktoré vykazujú prirodzenú odolnosť voči bežným chorobám, sú menej atraktívne pre škodcov a zvládnu si lepšie poradiť aj s prípadným obdobím sucha.

Mladé rajčiny
Zdroj: shutterstock.com

Jedným z krokov úspešného ekologického pestovania je i vytváranie rozmanitej rastlinnej komunity – teda vytváranie biodiverzity. Záhrada, v ktorej vládne biodiverzita, priťahuje užitočný hmyz a znižuje sa tak pravdepodobnosť premnoženia škodcov na veľkej ploche. Zjednodušene – ak by ste na polovici pozemku pestovali výhradne iba kapustovú zeleninu, po útoku pažravých skočiek a vošiek by ste prišli o veľkú časť úrody.

Odpudenie škodcov prirodzeným spôsobom

Z generácie na generáciu sa odovzdávajú rady súvisiace so starostlivosťou, ktorá je v úplnom základe rýdzo ekologická a využíva silu prírody ukrytú v rastlinách. O väčšine tipov z nasledujúceho zoznamu, ste už isto počuli, no nezaškodí si ich pripomenúť:

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje