Sú vresy na zimu vhodné aj do bytu?

image 45618 25 v1

Nemám balkón ani terasu. Mám však okno so širokým parapetom. Myslíte si, že by sa mi sem hodili na zimu vresy? Veľmi sa mi páčia. Alebo je pre ne vhodný byt? (Mária G., Bratislava)

Byt určite nie, vres je rastlina určená do exteriéru. V byte by vám rýchlo uhynul. Ja by som vresy vysadil do okennej debničky a pokojne umiestnil do okna. Je to v podstate len sezónna záležitosť, tieto rastliny nebudú okrem zálievky nič vyžadovať. Nádoba v okne by nemala byť po výsadbe príliš ťažká, ale ani nestabilná. Pre vresy je ideálne slnečné miesto, prípadne svetlejší polotieň. V tieni až tak pekne neukážu. Výsadbu treba dôkladne zavlažovať – vresy aj vresovce, ktoré sú teraz tiež v predaji, sú veľmi citlivé na presychanie koreňového balu. Často potom aj uhynú a treba ich nahradiť novými rastlinami. Prihnojovanie nie je potrebné. Vresy vysadené v nádobe môžu dekorovať okná aj počas zimy. Na jar ich presaďte do iných nádob alebo do voľnej pôdy. Nezabúdajte, že nádobu s rastlinami nie je dobré preplniť. Každá rastlina musí mať dostatok priestoru na rast.

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock​​​

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.