Stavba prístrešku pre auto a rekonštrukcia plota: 1. časť – príprava a materiály
Minulý rok ste si spolu so mnou prešli celou premenou našej stodoly na dielňu, v ktorej teraz majstrujem všelijaké projekty. Nakoľko celý projekt dopadol veľmi dobre, tak som si pripravil novú výzvu a tou je stavba prístrešku pre auto a rekonštrukcia plota.
Galéria
V tomto seriáli si prejdeme všetky kroky od A po Z, lebo priznám sa, že som nikde na internete nenašiel všetky potrebné informácie na jednom mieste a možno práve vám pomôžu tieto pracovné postupy pri realizácií vášho veľkého projektu.
Ceny niektorých stavebných materiálov (ako aj stavebných prác) neuveriteľne rastú, ale váš voľný čas môžete premeniť na to, že pri takomto väčšom projekte dokážete ušetriť aj niekoľko tisíc eur.
Urob si sám je aj o tom, že idete robiť niečo, čo ste nikdy nerobili. Ja pracujem ako technológ a programátor robotov. Idem sa pustiť do tohto projektu, lebo viem, že keď bude projekt hotový, tak každý pohľad na náš nový plot a prístrešok pre auto, ktorý som urobil sám, ma urobí šťastným, lebo tvoriví ľudia sú šťastní ľudia. Tak poďme tvoriť.
Príprava
Keď vieme čo chceme robiť, tak sa to pokúsime nakresliť. Pri návrhoch myslite na to, že pri stavbe do 25m2 vám bude stačiť ohlásenie drobnej stavby. Nad 25m2 potrebujete stavebné povolenie a to je trochu komplikovanejšie.
Čo sa týka plota, tak pri rekonštrukcii (alebo oprave) nepotrebujete nič ohlasovať, iba v prípade, ak by nová výška plota presahovala 2 metre. Potom je potrebné ohlásenie urobiť.
Kreslenie a návrhy
Na nakreslenie pripravovaného projektu použijem Sketchup, čo je online dostupný a jednoduchý program na kreslenie. Ak s počítačom nie ste kamarát, tak sa to pokúste nakresliť na papier.
Nakreslil som si tri rôzne varianty, medzi ktorými sme sa s manželkou rozhodovali.
Nakoniec sme sa rozhodli pre variant, kde prístrešok umiestnime mimo zastavaných plôch, aby neboli všetky stavby na kope.
Úrady a povolenia
Keď už máme nákres a umiestnenie stavby, ideme na miestny obecný úrad, odkiaľ si odnesieme tlačivo „Ohlásenie drobnej stavby“. Tlačivo vyplním a pridám prílohy:
- list vlastníctva k pozemku, na ktorom bude prístrešok umiestnený
- z katastrálnej mapy stiahnutý obrázok s parcelou, na ktorej bude budúci prístrešok umiestnený (umiestnenie prístrešku približne zakreslite na obrázok)
- nákres prístrešku pre auto aj s rozmermi
- diplom kvalifikovanej osoby, ktorá vám bude robiť stavebný dozor.
Keď máte všetko pripravené, idete na obecný úrad. Tam nastal prvý problém, lebo parcela, na ktorej chceme prístrešok postaviť, je vedená na katastri ako poľnohospodárska pôda a nie zastavaná plocha a nádvoria. Takže ideme na pozemkový úrad, kde im ukážem, čo idem robiť a kde to chcem robiť. Milá pani na pozemkovom úrade mi pomôže s vyplnením tlačiva o vyňatí pôdy a vraciam sa s ním na obecný úrad, kde niečo do toho tlačiva doplnia. S vyplneným tlačivom sa vraciam na pozemkový úrad. Tam odovzdám tlačivo, zaplatím 3 € a do 7 dní pošlú rozhodnutie či povolia, alebo nepovolia vyňatie. POVOLILI.
Príprava materiálu
Podľa nákresu začnem s objednávaním materiálu. Ako prvé začnem s dlažbou pod prístrešok, ako aj dlažbou na koľaje k prístrešku. Páči sa nám vidiecky štýl, tak sme sa rozhodli pre betónovú dlažbu, ktorá vyzerá, ako by už mala niečo za sebou.
Čo sa týka plota a stĺpov na prístrešok, tam použijeme betónové tvárnice, ktoré rovnako pôsobia, že už majú niečo za sebou.
Potom nasleduje štrk na betónovanie, drevo na krov, škridla, cement, lepidlá, kari siete, roxory a mnoho iného.
To je z prvej časti všetko a ďalší týždeň si celý priestor, kde projekt budem realizovať, vyčistíme.
Text, foto a realizácia: Lukáš Urblík
Komentáre