Sejačka SEVYPA Hobby.
Galéria (8) Zdroj: SEDOS

Sejačky výsevných pásikov – sejte pohodlne, rýchlo a presne

V súlade so súčasným trendom kvalitného a zdravého stravovania sa stále viac ľudí vracia k pestovaniu zdravých plodín vo vlastnej záhrade, alebo na balkóne. Práve pre nich je veľmi vhodný systém výsevu pomocou výsevných pásikov. Je to ideálna pomôcka k tomu, aby sejba bola rýchla, presná, s minimálnou námahou a profesionálnym výsledkom.

Galéria

zelenina z výsevného pásika v záhrade
Mrkva z výsevného pásika.
Výsevné pásiky.
Príprava sejačky na sejbu – navlečenie výsevného pásika.
Príprava sejačky na sejbu – navlečenie výsevného pásika.
Sejačka SEVYPA Hobby.
Sejba výsevného pásika pomocou výsevnej latky Sedoska.

Semienka jednej alebo viacerých plodín sú vo výsevnom pásiku už rozmiestnené na optimálnu vzdialenosť, nie je potrebné ukladať každé zvlášť, ale môžeme vysiať naraz celý riadok. Výsevný pásik z vodorozpustnej fólie má však aj ďalšie benefity. Fólia sa pri styku s pôdnou vlhkosťou okamžite rozpúšťa a neobmedzuje žiadnym spôsobom klíčenie semien, v pôde sa rozloží vplyvom pôdnych mikroorganizmov na oxid uhličitý a vodu, takže nezaťažuje životné prostredie, neobsahuje škodlivé látky a prácu s výsevným pásikom je možné mechanizovať, čo neumožňujú iné druhy výsevných pásikov.

Príprava sejačky na sejbu – navlečenie výsevného pásika.
Príprava sejačky na sejbu – navlečenie výsevného pásika. | Zdroj: SEDOS

Na uloženie výsevného pásika z vodorozpustnej fólie do pôdy sa dá použiť jednoduché zariadenie – sejačka výsevných pásikov SEVYPA. Toto zariadenie je skonštruované tak, že pri pohybe po povrchu pôdy urobí kvalitné osivové lôžko, uloží naň výsevný pásik, prihrnie ho pôdou a zatlačí. Na prvý pohľad nič zvláštne, ale práve tento spôsob sejby zabezpečí, že osivo sa ukladá do rovnakej hĺbky a do nepresušenej pôdy, čo sa prejaví na lepšom a rovnomernejšom vzchádzaní.

Príprava sejačky na sejbu – navlečenie výsevného pásika.
Príprava sejačky na sejbu – navlečenie výsevného pásika. | Zdroj: SEDOS

Sejačka je osobitá konštrukciou najdôležitejšej časti – výsevnej pätky. Je to časť sejačky, ktorá sa zahĺbi do pôdy, vytvaruje pod povrchom spevnené osivové lôžko a položí naň výsevný pásik. Je úzka, má ostrú hranu, pôdu akoby len rozrezala, nepremieša ju a pásik, ktorý prechádza dutou vnútornou časťou ukladá do nepresušenej pôdy. Toto nie je možné dosiahnuť žiadnym iným spôsobom ukladania výsevného pásika do pôdy.

Sejba výsevného pásika pomocou výsevnej latky Sedoska.
Sejba výsevného pásika pomocou výsevnej latky Sedoska. | Zdroj: SEDOS

Sejačka je veľmi nenáročná na prípravu pred sejbou. Od výrobcu je nastavená na sejbu do optimálnej hĺbky 2 cm, s možnosťou prestavenia od 1cm do 3 cm. Stačí osadiť rúčku, upevniť na držiak z obalu vybratý výsevný pásik, prevliecť ho výsevnou pätkou a sejačka je pripravená na sejbu. (K sejačke je pribalená navliekacia pomôcka). Súčasťou novej verzie sejačky sú značkovače (pri staršej verzii sa dajú dokúpiť), ktoré pri jednom prechode sejačky po záhone vyznačia ryhu pre ďalší riadok. Aby sme mali krásne rovné riadky, stačí teda vyznačenie prvého riadka( napr. napnutým špagátom). Od výrobcu sú nastavené značkovače na vzdialenosť riadkov 25 cm, s možnosťou prestavenia na väčšie vzdialenosti (30, 35, 40, 45, 50 cm).

Sejačka je vyrobená z materiálov ktoré nehrdzavejú, môže sa umývať vodou a má dlhú trvácnosť. Sejačkou je možné siať všetky druhy výsevných pásikov: mrkvu, petržlen, cibuľu, reďkovku, šalát, cviklu, špenát, mak, bylinky, uhorky, pór a ich rôzne kombinácie.

V ponuke sú dve verzie. Sevypa hobby je jednoduchšia, menšia, ľahšia a je určená na výsev malospotrebiteľských balení výsevného pásika s dĺžkou 3,5,10,20,30,60 metrov. Sevypa profi je mohutnejšia, ťažšia a dokáže vysiať výsevné pásiky navinuté na kotúčoch s dĺžkou 100 až 2000 m.
Je vhodná na výsev väčších voľných plôch ale aj veľkých skleníkov a fóliových krytov.
Videonávod na použitie a sejbu sejačkou Sevypa nájdete na stránke www.sedos.sk, v časti učíme sa.

Výsevné pásiky.
Výsevné pásiky. | Zdroj: SEDOS

Výsevný pásik sa dá samozrejme zasiať aj ručne, najlepšie pomocou zašpicatenej latky Sedoska. Do pripravenej pôdy urobíme Sedoskou ryhu v tvare „V“ tak, aby dno a boky boli spevnené. Na dno položíme výsevný pásik, prihrnieme pôdou a pritlačíme látkou položenou naplocho.

zelenina z výsevného pásika v záhrade
Zelenina z výsevného pásika v záhrade. | Zdroj: SEDOS

Celý sortiment výsevných pásikov a sejačky Sevypa hobby a Sevypa profi si môžete objednať a zakúpiť v e-shope na stránke www.sedos.sk. Pracovníci spoločnosti Sedos radi vybavia aj Vaše telefonické a písomné objednávky.

Zdroj: PR článok SEDOS, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje