výsevná páska
Zdroj: istock,com

Ako si vyrobíte výsevnú pásku pre bylinky, kvety a zeleninu

Zostali vám semiačka kvetov, byliniek či zeleniny? Skombinujte ich do výsevnej pásky. Výsevné pásky, samozrejme, môžeme aj kúpiť – je to šikovný a jednoduchý spôsob, ako siať rôzne druhy plodín.

Výhodou je, že môžu kombinovať viacero rastlín, ktoré si navzájom nevadia a vytvárajú estetický alebo praktický celok. Ako na to?

Výroba výsadbovej pásky je jednoduchšia, ako si myslíte. Výhodou je, že semiačka umiestnite do takej vzdialenosti, aby ste neskôr rastliny nemuseli pretrhávať. Od začiatku teda zabezpečíte, aby mali dostatok priestoru na úspešný rast. Semiačka sa ukladajú medzi vrstvy hodvábneho papiera. Vďaka takejto páske je výsev omnoho rýchlejší a ľahší. Pochvaľujú si ho i starší záhradkári, ktorí majú problémy s bolesťami kĺbov či svalov – nemusia byť pri sadení dlho zohnutí. Prakticky stačí urobiť v zemine jeden žliabok a doň vložiť pásku. Potom už len zakryť hlinou a poliať.

Ako si vyrobíte vlastnú výsevnú pásku

Na výrobu domácej výsevnej pásky najlepšie funguje dvojvrstvový toaletný papier. Jednovrstvový je veľmi tenký, dvojvrstvový lepšie udrží semiačka na mieste. Okrem neho potrebujete semená kvetov, byliniek, či zeleniny a fľašu s rozprašovačom, ktorú naplníte čistou vodou. Odviňte pás toaletného papiera – v dĺžke, v akej chcete semená vysadiť. Myslite na to, že vždy je jednoduchšie robiť kratšie pásky a v prípade potreby ich zasadiť viac, ako dlhé.

Toaletný papier jemne postriekajte vodou a doprostred uložte semiačka. Rozmiestnite ich do dostatočnej vzdialenosti. Potom preložte spodnú tretinu papiera tak, aby ste prikryli semená. Prekryte vrchnou stranou papiera a máte semiačka ukryté uprostred. Pásku opäť jemne postriekajte rozprašovačom a jemne pozatláčajte semiačka, aby držali na svojom mieste. Takto pripravenú pásku môžete hneď použiť. Prvé známky rastu by ste mali – podľa druhu semiačok – vidieť za prvých sedem až desať dní po vysadení. Toaletný papier sa v zemi po čase rozpadne, nemusíte mať ani obavy, že by bránil koreňom v raste.

Náš tip: Vyskúšajte kombináciu semiačok mrkvy a reďkovky. Prečo práve tieto dva druhy zeleniny? Reďkovka pomáha prevzdušniť pôdu, čo mrkva pre svoj rast potrebuje. Reďkovka tiež klíči skôr a označí riadok. Navyše, spolu veľmi dobre „vychádzajú“. Do tohto zábavného projektu môžete zapojiť aj deti.

Akú zeleninu a bylinky môžete ešte skombinovať do jednej pásky

V prvom rade to nesmú byť „nepriatelia“, ktorí si navzájom prekážajú alebo sa oberajú o cenné živiny. Zároveň by mali mať podobné nároky na zalievanie a slnko. Okrem mrkvy a reďkovky na jednu pásku môžete použiť tieto dvojice semien:

  • mak a reďkovka,
  • uhorka a kôpor,
  • rôzne druhy šalátov,
  • petržlen a reďkovka,
  • petržlen a pažítka,
  • mrkva, reďkovka a šalát,
  • rôzne druhy balkónových paradajok,
  • červená, žltá a biela cibuľa,
  • rukola a valeriánka,
  • pažítka, petržlen, koreňový, petržlen vňaťový,
  • bazalka červená, zelená a trpasličia,
  • pamajorán, saturejka, medovka.

Text: Sabína Zavarská

Foto: istock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.