Maľovanie radiátora
Zdroj: iStock

Ako namaľovať škaredý starý radiátor úsporne a rýchlo

Radiátory v domácnostiach po čase nevyzerajú najlepšie – bez ohľadu na tvar a rok výroby. Do pozornosti sa dostáva trend – namaľovať radiátory tak, aby efektnejšie dopĺňali farebnú schému domácnosti a zároveň vyzerali ako nové. Viete o tom, že takúto zmenu si môžete spraviť aj sami?

Niektorí majitelia si zvolia kontrastnú farbu, iní ich farebne zladia so stenou v pozadí či dokonca radiátory ozdobia vzormi. Ako na to?

Tento projekt nie je náročný, dokonca ani vtedy, ak ste nič podobné nikdy ešte nerobili. Navyše ušetríte množstvo peňazí. V každom prípade náter radiátora je skvelý spôsob, ako osviežiť miestnosť, najmä, keď už vyzerá unavene.

Čo budete potrebovať?

  • kartón alebo noviny na ochranu podlahy,
  • ochranné rukavice,
  • brúsny papier,
  • vlhkú handričku,
  • základný náter na kov,
  • farbu na kov,
  • štetec na syntetickú farbu.

Ako postupovať pri natieraní radiátora

1. Vypnite radiátor

Niekoľko hodín predtým, ako začnete s natieraním, radiátor vypnite. Pri práci musí byť úplne vychladnutý. Ideálne je vypnúť ho večer pred maľovaním.

2. Chráňte podlahy a steny

Priestor okolo radiátora i za ním chráňte kartónom, novinami alebo fóliou. Upevnite ich maskovacou páskou. Páskou oblepte aj ventily a merače.

3. Vyčistite radiátor

Najskôr radiátor očistite od prachu a nečistôt, aby mal hladký čistý povrch. Umyte ho teplou vodou s jemným saponátom, a to aj na menej dostupných miestach.

Obrúsenie radiátora
Zdroj: iStock

4. Obrúste ho

Teraz je radiátor čistý, to znamená, že je čas pripraviť povrch na maľovanie. Ak už bol niekoľkokrát natretý, budete musieť odstrániť aj vrstvy farby (pomôže odstraňovač náterov). Radiátor obrúste pomocou jemného brúsneho papiera (zrnitosť 120). Uistite sa, že ste odstránili všetky nevzhľadné hrudky alebo hrbole, ktoré mal starý náter.

5. Natrite radiátor základným náterom

Poslednou fázou prípravy na novú podobu je základný náter radiátora. Okrem toho, že radiátor chráni, zároveň vytvára ideálny povrch na priľnutie vrchného náteru. Základný náter naneste na všetok brúsením obnažený kov. Pozor, ubezpečte sa, že máte náter na kov, nie na drevo, ten by nefungoval.

6. Začnite maľovať

Teraz je radiátor pripravený na vrchný náter – ten, kvôli ktorému ste celý proces robili. Najlepšia farba na radiátor je saténová lesklá určená na kov a založená na vodnej báze. Dobre znáša neustále zmeny teploty a má pekný povrch. Pred použitím a počas neho farbu dobre premiešajte. Nanášajte ju pomocou štetca na syntetickú farbu a v rovnakom smere ako drážky. Pri naberaní farby na štetec platí pravidlo menej je viac. Pracujte po malých kúskoch, začnite hornou časťou, potom urobte dolnú a nakoniec ich spojte.

Najnáročnejšie je maľovanie v zadnej časti radiátora. Použite štetec s dlhou rukoväťou, prípadne kĺbom, ktorý sa dá zohnúť a dosiahne aj na málo dostupné miesta.

Čistenie a natieranie radiátora
Zdroj: iStock

7. Radiátor nechajte uschnúť

Ak ste spokojní s maľovaním, radiátor nechajte poriadne vyschnúť – ideálne celú noc. Na druhý deň naneste druhú vrstvu. Niekoľko tenkých vrstiev je lepších ako jedna alebo dve hrubé. Takto dosiahnete oveľa hladší vzhľad povrchu, ale tiež získate tvrdšiu a odolnejšiu povrchovú úpravu.

Pred zapnutím kúrenia nechajte radiátor vyschnúť aspoň 24 hodín, aby ste nezničili náter, ktorý ste práve dokončili.

Text: Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje