Teplo z radiátora
Zdroj: shutterstock.com

Hreje váš radiátor iba do polovice? Naučte sa, ako si s tým poradiť

Ak radiátor hreje iba do polovice, neotáľajte dlho a ihneď sa pustite do hľadania príčiny. Tento problém je typický pre začiatok vykurovacej sezóny, no niekedy sa objavuje aj počas nej. Nejde o stav, ktorý je normálny. Zvyčajne poukazuje na chyby a nedostatky vo vykurovacom systéme.

Častá príčina – vzduch v radiátore

Situácia je nasledovná: Jedna časť radiátora je horúca a druhá studená… Najskôr sa uistite, či sa v radiátore nenahromadil vzduch. Zavzdušnenie radiátora je totiž jednou z najčastejších príčin nedostatočnej a nerovnomernej výhrevnosti radiátorov. Vzduchové bubliny, ktoré uviazli v radiátore, nedokážu viesť teplo tak ako voda, a preto radiátor nehreje po celom povrchu rovnomerne.

Do staršej vykurovacej sústavy prenikajú vzduchové bublinky cez netesnosti, opotrebovanie a drobné nedokonalosti. Voda môže na niektorom oslabenom mieste dokonca po kvapkách unikať a na horúcom spoji sa nepozorovane odparovať.

V novospustenom vykurovacom systéme býva príčinou naplnenie vodou z bežného potrubia, ktorá je „plná vzduchu“ a musí sa ustáliť.

Vzduchové bubliny uviaznuté vo vykurovacom systéme znižujú vykurovací výkon a zapríčiňujú hlučnosť pri kúrení.

Ako na odvzdušnenie radiátora?

Skôr, ako zavoláte kúrenára, vyskúšajte radiátor odvzdušniť a prebytočný vzduch vypustiť. Ako na to?

Budeme potrebovať:

  • imbusový kľúč, odvzdušňovací kľúčik na radiátor alebo plochý skrutkovač
  • savú handru
  • nádobu na vodu
  • starý kartón na ochranu steny
Odvzdušňovanie radiátora
Zdroj: shutterstock.com

Postup:

  1. Pred odvzdušňovaním vypneme kúrenie aj obehové čerpadlo a necháme vykurovací systém chladnúť aspoň niekoľko hodín. Prečo? Bez vychladnutia je rizikom obarenie horúcou vodou alebo prskajúcim vzduchom. Vzduch sa musí ustáliť na jednom miesto.
  2. Na všetkých radiátoroch otvoríme termostatické ventily, aby sme umožnili prúdenie vody.
  3. Na stenu za a vedľa radiátora oprieme dostatočne vysoký kartón, aspoň po úroveň ventilu. Vzduch zmiešaný s vodou a neskôr i voda samotná nemusia byť čisté (znečistené hrdzou a tmavým mazľavým kalom).
  4. Kľúčom alebo skrutkovačom uvoľníme odvzdušňovací ventil. Stačí iba také pootočenie, aby sa cez ventil začať uvoľňovať vzduch.
  5. Cez ventil bude unikať a syčať vzduch. Po chvíli sa zmieša s vodou, až napokon bude z ventilu vytekať stály prúd vody. Vodu krátko zachytávame do podloženej nádoby. Hneď, ako sa prestane objavovať prskanie vzduchu, ventil naspäť silno utiahneme. Voda vytlačí vzduch a zaujme v radiátore jeho objem.
  6. Takýmto spôsobom môžeme odvzdušniť každý radiátor v systéme.
  7. Po odvzdušnení skontrolujeme tlak vody v systéme. Ak dôjde k väčšiemu vypusteniu vody, tlak môže poklesnúť a treba doplniť vodu.
  8. Spustíme vykurovanie a kontrolujeme rovnomerné nahrievanie radiátora.
Odvzdušňovanie radiátora
Zdroj: shutterstock.com
Odvzdušňovanie radiátora
Zdroj: shutterstock.com
Automatické odvzdušňovacie ventily zaistia odstránenie vzniknutých vzduchových bublín v systéme.

Radiátor slabo kúri, aj keď je odvzdušnený – ako ďalej?

Ak radiátor po odvzdušnení hreje efektívne, úloha je úspešne zvládnutá a netreba hľadať ďalšie príčiny. V prípade, že radiátor nehreje ani po vypustení uviaznutého vzduchu, resp. ak po pootvorení ventilu už priamo tečie voda, nezostáva nič iné, iba pátrať ďalej. Aké problémy prichádzajú do úvahy? Predovšetkým:

  • zadretý ventil na radiátore / nedostatočne otvorený spätný ventil;
  • nečistoty brániace plnému prietoku vody;
  • nesprávne nastavená termoregulačná hlavica;
  • slabé obehové čerpadlo;
  • nedostatočný tlak vo vykurovacom systéme;
  • nedostatok vody vo vykurovacom systéme.

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.