Naučte sa, ako správne odvzdušniť radiátor

09.05.2017
Naučte sa, ako správne odvzdušniť radiátor

Vzduch v teplovodnom obehu kúrenia prináša iba trápenie. Bráni prúdeniu vody, znižuje účinnosť vykurovania, a ak sa nahromadí na kritickom mieste, môže spôsobovať aj hluk. Náprava je jednoduchá, stačí vedieť, ako možno tento vzduch vypustiť a doplniť vodu.

UROB SI SÁM

náročnosť: **
čas: 2 hodiny
náklady: 0 €
ľudia: 1
obdobie: celoročne

MATERIÁL 0 €

NÁRADIE A POMÔCKY
• napúšťacia hadica
 plochý skrutkovač
 imbusový kľúč
 nádoba na zachytávanie vody 

PRACOVNÝ POSTUP

Odvzdušnenie radiátora

1. OTVORENIE
Na všetkých radiátoroch otvoríme regulačné ventily (vrátane termostatických). Umožníme tak plný prietok vykurovacej vody i vzduchu. 

Odvzdušnenie radiátora

2. SPRIECHODNENIE I
Ak je kúrenie vyregulované utlmením spiatočky, zaistíme jej plný prietok. Na nových radiátoroch so spodným pripojením nájdeme skrutku. 

Odvzdušnenie radiátora

3. SPRIECHODNENIE II
Na starších radiátoroch sa regulačný ventil spiatočky zväčša ukrýva pod kovovým krytom. Na jeho uvoľnenie budeme potrebovať imbusový kľúč. 

Odvzdušnenie radiátora

4. VYPNUTIE
Vypneme kúrenie a obehové čerpadlo. Ustálime tak vzduch v jednotlivých vetvách a ochladíme systém, aby sme doň mohli dopúšťať vodu. 

Odvzdušnenie radiátora

5. VYPÚŠŤANIE I
V najvyššom bode systému pootvoríme kľúčikom odvzdušňovací ventil. Otáčame ním opatrne, vzduch rýchlo uniká aj cez najmenšiu škárku. 

Odvzdušnenie radiátora

6. ZACHYTÁVANIE
Vodu, ktorá sa miesi so vzduchom, zachytávame do pohára. Na niektorých ventiloch možno nastaviť smer jej odtoku. Snažíme sa ochrániť stenu pred znečistením. 

Odvzdušnenie radiátora

7. DOPĹŇANIE
Ak sa tlak vytratí, do kúrenia dopúšťame v kotolni ďalšiu vodu. Tá nám pomôže vytlačiť prebytočný vzduch zo systému. 

Odvzdušnenie radiátora

8. VYPÚŠŤANIE II
Postupne prechádzame všetky najvyššie body jednotlivých vetiev kúrenia, radiátor po radiátore. Staršie ventily treba otvárať skrutkovačom.

Odvzdušnenie radiátora

9. BOJLER
Ak máme obojživelný bojler, bude treba odvzdušniť aj jeho výmenník. Odvzdušňovací ventil nájdeme na jeho najvyššom mieste. 

Odvzdušnenie radiátora

10. NAPUSTENIE
Nakoniec doplníme do obehu vodu. Tentoraz pozorne sledujeme tlakový indikátor na kotle, aby sme dosiahli správny tlak. 

Odvzdušnenie radiátora

11. UZAVRETIE
Pozatvárame všetky ventily prívodu vody, opäť obnovíme nastavenie ventilov radiátorov, spustíme vykurovanie a dohliadame naň.

radiátor
      HOTOVO

dobré rady

NAPÚŠŤANIE VODY
Do uzavretej vykurovacej sústavy dopúšťame vodu iba vtedy, ak je vykurovacie médium vychladnuté. Teplotný šok pri dopustení studenej vody do horúcej liatinovej pece by mohol spôsobiť jej prasknutie. Vždy starostlivo sledujeme ukazovateľ tlaku, ktorý pri väčšine systémov ukazuje pri naplnení hodnotu 1,5 baru. Iná situácia je pri otvorených vykurovacích systémoch, kde sa voda dopĺňa do expanznej nádoby umiestnenej v najvyššom bode rozvodov.

ZNEČISTENIE STIEN
Voda vo vykurovacom systéme je znečistená koróziou a kovmi, pričom intenzívne zapácha. Preto treba pri každej manipulácii dbať na to, aby sme neznečistili steny, koberce či podlahy z dreveného masívu. Pri obavách z nešikovnosti možno podlahu prikryť handrou a na stenu nalepiť pomocou maliarskej pásky ochrannú fóliu.

Text, foto a realizácia: Milan Gigel, redaktor denníka SME
Zdroj: časopis Urob si sám 

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Alojz Blaško | 16.11.2018, 09:05
Dobrý deň, môj problém spočíva vtom, že spiatočka z najďalej vzdialeného liatinového radiátora od kotla je stále studená. Radiator hreje slabo iba v hornej časti a keď ho odvzdušňujem nefučí vzduch, ale stále tečie voda a spiatočka je stále studená.Uzatvoril som ventil na radiátore a výsledok pri odvzdušňovaní je ten istý.Pomohlo by mi povolenie šrúbenia na spiatočke radiátora?
mm | 25.12.2018, 22:51
Podľa popisu, ak pri odvzdušňovaní nefučí z radiátora vzduch, tento je zavodnený.Ak Váš systém funguje na samospáde a radiátor hreje len v hornej časti,treba vymeniť oba ventily(stúp.+spiatoč.) za 1/2" guľové, ktoré sú schopné pri poruche radiátora uzatvoriť system.Vysvetlím: zrejme 1/2" ventily ktoré sú namontované, majú prietokový otvor cca iba 8 mm. Guľový 1/2" ventil má prietokový otvor 21 mm. Čiže pri tomto ventile horúca voda než stačí ochladnúť,prehreje celý radiátor,čo neplatí pri terajšom ventile.Pôvodné ventily môžu zostať,ale treba namontovať obehové čerpadlo.Stále však platí,že aj pri nútenom obehu,najvzdialenejší radiátor pre najväčší prietokový odpor bude hriať najneskôr a najmenej.Povolenie šrobenia je úplne zbytočné.
Martin | 05.01.2017, 13:34
Zdravim, mame v 3-izbovom byte etazove kurenie so starsim kotlom Junkers a par zim si nevieme rady s klepanim a "prelievanim vody" v rozvodnych rurkach a radiatoroch. System sme uz viac krat odvzdusnovali a nepomohlo to. Klepanie sa ozyva vo vsetkych miestnostiach, cez den aj v noci, v nepravidelnych intervaloch. Uz sme bezradni. Je treba vymenit kotol? Dakujem.
LUCIA | 01.01.2019, 22:25
Dobry den. My mame rovnaky problem. Kotol mame novsi, par rocny. Ked sa namontoval novy kotol, vsetko bolo v poriadku, klepanie zacalo len lred casom. A je stale coraz hlasnejsie. Nevieme si rady. Zistili ste co to sposobuje? Dakujem za akukolvek radu.
mm | 02.01.2019, 00:24
Nepopísali ste viacej dôležitých informácii,podľa ktorých by sa dalo určiť čo klepanie s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobuje.Poďme od začiatku: Pri výmene kotla,bola vymenená aj expanzka za tlakovú? Pred výmenou kotla bol systém samospádový a po výmene je zmena na nútený obeh.čerpadlom? Klepanie začína len pri nábehu teploty v systéme,alebo je aj počas kúrenia ? Máte odvzdušňovací ventil aj nad bojlerom na teplú vodu? Radiátory sú iba na jednom podlaží alebo na dvoch,prípadne na viacerých? Ak na jednom podlaží,je veľká dĺžka do koncových miestností? Máte na radiátoroch termoventily,alebo obyčajné? Vážená pani Lucia, ak chceme prísť na koreň veci a závadu odstrániť,napíšte svoje, alebo ešte lepšie mužove t.č. a skúsme to vyriešiť.Po telefóne to pôjde rýchlejšie a presnejšie.
Beáta | 07.02.2019, 18:05
Dobrý večer, prosím vás aký ma byť tlak vzduchu v expansnej nádrži pri peci Viadrus 4 článkovej pri počte radiatorov 9, kde pec je umiestnená od najvyššieho radiatora cca 9 metrov? Aj po odvzduvšení sú radiatory na poschodí od polovice studené. ďakujem pekne.
mm | 12.02.2019, 04:01
Pri vodnom stĺpci o priereze 1cm2 (prierez je plocha,nie priemer) a výške 10 metrov je tlak 1 atmosféra(atm). Čiže vo vašom prípade, pri výške 9 metrov je tlak v expanznej nádrži (pri peci)do 0,9 atm. Pri tlakomeroch so stupnicou označenou: v MPa(megapascal) je to 0,09 MPa,so stupnicou označenou v kPa(kilopascal) je to 90 kPa. Pri ohreve na sa tlak vplyvom rozťažnosti vody zvyšuje.Pri 60 °C môže stúpnuť až na hodnotu 1,4 atm = 0,14MPa =140kPa. Pri teplote nad 60°C sa tlak vody zvyšuje ešte viac,preto si treba pozrieť na akú hodnotu je nadstavený poistný ventil od výrobcu namontovaný v systéme, aby pri ohreve vody nad túto teplotu a tým aj jej väčšom tlaku ,nedochádzalo k prepúšťaniu vody cez poistný ventil.
pavol abel | 01.02.2016, 10:51
Pekny den.....odkedy mam namontovany automaticky ovzdusnovaci ventil je namontovany v najvisom bode radiatorov je pokoj,nemam ziadny problem....predavaju napr. heureka.....pod nazvom....zpetna klapka robocal 3/8. c.561300......ODPORUCAM.....
| 21.01.2016, 20:30
pekný večer.potrebovala by som vedieť je lepšie mať ventily na radiatoroch otvorené v miestnostiach v ktorých nepotrebujem až tak vykurovať alebo zatvorené má to nejaky vplyv na prietok vody v systéme,zdá sa mi že ked suotvorene všetky ventyli tak je v miestnostiach teplejsie či sa mylim dakujem
Hannibal Lecter | 20.12.2016, 22:04
Prajem pekný večer v miestnostiach v ktorých nepotrebujete vykurovať tak môžte zavrieť radiátor na prietok vody to nemá žiadny vplyv áno ak sú otvorené tak v miestnosti je teplejšie lebo do radiátora ide voda, ale POZOR ak ich zavriete v zime v mraze tak vám môže roztrhnúť radiátor čiže praskne a bude ho treba vymeniť takže ja by som ho nechal aspoň na polovicu otvorený záleží či bývate v dome alebo byte? ak v dome tak pozor v zime na radiátor trošku ho treba pustiť aby nepraskol.
Norbert | 27.01.2017, 20:06
Dobrý večer Mám trošku problém a neviem ako to vyriešit všetky radiatory mám odvzdušnené a ked mi kotol nekontrolovane vybehne na 70-80 stupnou tak sa mi radiátory zavzdušnia može to byt obehovým čerpadlom posledný radiao mám velmi daleko od kotla približne 65 m potrubia mám celkovo už som z toho bezradný potrebujem kúrit ale nemožem to vyhnat na 70 lebo sa mi systém zavzdušní kde može byt problém? Ďakujem Norbert
JAN | 20.09.2017, 12:07
JA MAM SKORO NIEČO PODOBNE PO DOPUSTENÍ DO SISTEMU VODU POOZDUšNUJEM VŠETKY RADIÁTORY A A JEDNOM STALE PO ZAPNUTÝ OBEHOVÉHO ČERPADLA JE STALE VZDUCH A TEČIE CEZ VI PUSTNI SROB STRAŠNE POMALY AKO KEBY NEBOL TLAK A PRITOM TLAK JE??????NEVIEM CO DALEJ..
| 29.01.2017, 11:37
dobrý den, potreboval by som podrobnejši popis, aky je kotol, z čoho je vykurovacia sustava, ake radiatory, pripadne sa ozvite na 0902767728A
zoltan | 21.01.2016, 13:25
pekny den .potreboval by som poradit ako mam odvzdusnovat radiatory cizaku na najvysom poschodi.vydavaju strasny" zblnkot, "zvuk,pri pretekani ventilom.skusal som odvzdusnovat aj pri otvorenom ventile aj zatvorenom.
činžíak 8 poschodie | 20.09.2017, 16:33
V pivnici zastavit na spiatocke ventil otvorit kohut na radiatore odvzdusnit .nezabudnut otvorit ventil na spiatocke a hotove ticho, moj pripad.
Maroš | 16.04.2015, 20:45
Najlepšie je pokiaľ tento návod použijú nejakí experti v bytovke a roztrtkajú nastavenia regulačných ventilov na spiatočke.
odvzdusnovac | 04.04.2015, 13:40
dobry podrobny navod, takych je malo
Peter M. | 01.03.2015, 17:23
2 hodiny sa mi zdá zlý odhad celej práce. Za 30 minút to musí byť hotové. Na poschodí mám 6 radiátorov a za 30 minút to v pohode stíham.
| 03.03.2015, 09:23
tie 2 hodky su aj s pauzou :D
Boris | 01.03.2015, 08:24
Tento odborník bol asi min. 10 r. zamrznutý,ved už dávno sú samo odvzdušňovanie ventile.
Marek | 02.03.2015, 14:55
Boris, prepac ... ale si kusok mimo reality, ked si myslis, ze vsetci maju doma nejake specialne nove ventily.
miro | 28.02.2015, 18:23
ja tvrdim, ze najlepsie sa odvzdusni za tepla...
Prečítajte si
Reklama