Naučte sa, ako správne odvzdušniť radiátor

Naučte sa, ako správne odvzdušniť radiátor

Vzduch v teplovodnom obehu kúrenia prináša iba trápenie. Bráni prúdeniu vody, znižuje účinnosť vykurovania, a ak sa nahromadí na kritickom mieste, môže spôsobovať aj hluk. Náprava je jednoduchá, stačí vedieť, ako možno tento vzduch vypustiť a doplniť vodu.

UROB SI SÁM

náročnosť: **
čas: 2 hodiny
náklady: 0 €
ľudia: 1
obdobie: celoročne

MATERIÁL 0 €

NÁRADIE A POMÔCKY
• napúšťacia hadica
 plochý skrutkovač
 imbusový kľúč
 nádoba na zachytávanie vody 

PRACOVNÝ POSTUP

1. OTVORENIE Na všetkých radiátoroch otvoríme regulačné ventily (vrátane termostatických). Umožníme tak plný prietok vykurovacej vody i vzduchu.

2. SPRIECHODNENIE I Ak je kúrenie vyregulované utlmením spiatočky, zaistíme jej plný prietok. Na nových radiátoroch so spodným pripojením nájdeme skrutku.

3. SPRIECHODNENIE II Na starších radiátoroch sa regulačný ventil spiatočky zväčša ukrýva pod kovovým krytom. Na jeho uvoľnenie budeme potrebovať imbusový kľúč.

4. VYPNUTIE Vypneme kúrenie a obehové čerpadlo. Ustálime tak vzduch v jednotlivých vetvách a ochladíme systém, aby sme doň mohli dopúšťať vodu.

5. VYPÚŠŤANIE I V najvyššom bode systému pootvoríme kľúčikom odvzdušňovací ventil. Otáčame ním opatrne, vzduch rýchlo uniká aj cez najmenšiu škárku.

6. ZACHYTÁVANIE Vodu, ktorá sa miesi so vzduchom, zachytávame do pohára. Na niektorých ventiloch možno nastaviť smer jej odtoku. Snažíme sa ochrániť stenu pred znečistením.

7. DOPĹŇANIE Ak sa tlak vytratí, do kúrenia dopúšťame v kotolni ďalšiu vodu. Tá nám pomôže vytlačiť prebytočný vzduch zo systému.

8. VYPÚŠŤANIE II Postupne prechádzame všetky najvyššie body jednotlivých vetiev kúrenia, radiátor po radiátore. Staršie ventily treba otvárať skrutkovačom.

9. BOJLER Ak máme obojživelný bojler, bude treba odvzdušniť aj jeho výmenník. Odvzdušňovací ventil nájdeme na jeho najvyššom mieste.

10. NAPUSTENIE Nakoniec doplníme do obehu vodu. Tentoraz pozorne sledujeme tlakový indikátor na kotle, aby sme dosiahli správny tlak.

11. UZAVRETIE Pozatvárame všetky ventily prívodu vody, opäť obnovíme nastavenie ventilov radiátorov, spustíme vykurovanie a dohliadame naň.

radiátor
HOTOVO

dobré rady

NAPÚŠŤANIE VODY Do uzavretej vykurovacej sústavy dopúšťame vodu iba vtedy, ak je vykurovacie médium vychladnuté. Teplotný šok pri dopustení studenej vody do horúcej liatinovej pece by mohol spôsobiť jej prasknutie. Vždy starostlivo sledujeme ukazovateľ tlaku, ktorý pri väčšine systémov ukazuje pri naplnení hodnotu 1,5 baru. Iná situácia je pri otvorených vykurovacích systémoch, kde sa voda dopĺňa do expanznej nádoby umiestnenej v najvyššom bode rozvodov.

ZNEČISTENIE STIEN Voda vo vykurovacom systéme je znečistená koróziou a kovmi, pričom intenzívne zapácha. Preto treba pri každej manipulácii dbať na to, aby sme neznečistili steny, koberce či podlahy z dreveného masívu. Pri obavách z nešikovnosti možno podlahu prikryť handrou a na stenu nalepiť pomocou maliarskej pásky ochrannú fóliu.

Text, foto a realizácia: Milan Gigel, redaktor denníka SME
Zdroj: časopis Urob si sám

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteKomentáre

 1. ja tvrdim, ze najlepsie sa odvzdusni za tepla…

 2. Tento odborník bol asi min. 10 r. zamrznutý,ved už dávno sú samo odvzdušňovanie ventile.

  1. Boris, prepac … ale si kusok mimo reality, ked si myslis, ze vsetci maju doma nejake specialne nove ventily.

 3. Peter M. says:

  2 hodiny sa mi zdá zlý odhad celej práce. Za 30 minút to musí byť hotové. Na poschodí mám 6 radiátorov a za 30 minút to v pohode stíham.

  1. tie 2 hodky su aj s pauzou 😀

 4. odvzdusnovac says:

  dobry podrobny navod, takych je malo

 5. Najlepšie je pokiaľ tento návod použijú nejakí experti v bytovke a roztrtkajú nastavenia regulačných ventilov na spiatočke.

 6. pekny den .potreboval by som poradit ako mam odvzdusnovat radiatory cizaku na najvysom poschodi.vydavaju strasny“ zblnkot, „zvuk,pri pretekani ventilom.skusal som odvzdusnovat aj pri otvorenom ventile aj zatvorenom.

  1. činžíak 8 poschodie says:

   V pivnici zastavit na spiatocke ventil otvorit kohut na radiatore odvzdusnit .nezabudnut otvorit ventil na spiatocke a hotove ticho, moj pripad.

 7. pekný večer.potrebovala by som vedieť je lepšie mať ventily na radiatoroch otvorené v miestnostiach v ktorých nepotrebujem až tak vykurovať alebo zatvorené má to nejaky vplyv na prietok vody v systéme,zdá sa mi že ked suotvorene všetky ventyli tak je v miestnostiach teplejsie či sa mylim dakujem

  1. Hannibal Lecter says:

   Prajem pekný večer v miestnostiach v ktorých nepotrebujete vykurovať tak môžte zavrieť radiátor na prietok vody to nemá žiadny vplyv áno ak sú otvorené tak v miestnosti je teplejšie lebo do radiátora ide voda, ale POZOR ak ich zavriete v zime v mraze tak vám môže roztrhnúť radiátor čiže praskne a bude ho treba vymeniť takže ja by som ho nechal aspoň na polovicu otvorený záleží či bývate v dome alebo byte? ak v dome tak pozor v zime na radiátor trošku ho treba pustiť aby nepraskol.

   1. Dobrý večer
    Mám trošku problém a neviem ako to vyriešit
    všetky radiatory mám odvzdušnené a ked mi kotol nekontrolovane vybehne na 70-80 stupnou tak sa mi radiátory zavzdušnia može to byt obehovým čerpadlom posledný radiao mám velmi daleko od kotla približne 65 m potrubia mám celkovo
    už som z toho bezradný potrebujem kúrit ale nemožem to vyhnat na 70 lebo sa mi systém zavzdušní kde može byt problém?
    Ďakujem Norbert

   2. dobrý den, potreboval by som podrobnejši popis, aky je kotol, z čoho je vykurovacia sustava, ake radiatory, pripadne sa ozvite na 0902767728A

   3. JA MAM SKORO NIEČO PODOBNE PO DOPUSTENÍ DO SISTEMU VODU POOZDUšNUJEM VŠETKY RADIÁTORY A A JEDNOM STALE PO ZAPNUTÝ OBEHOVÉHO ČERPADLA JE STALE VZDUCH A TEČIE CEZ VI PUSTNI SROB STRAŠNE POMALY AKO KEBY NEBOL TLAK A PRITOM TLAK JE??????NEVIEM CO DALEJ..

 8. pavol abel says:

  Pekny den…..odkedy mam namontovany automaticky ovzdusnovaci ventil je namontovany v najvisom bode radiatorov je pokoj,nemam ziadny problem….predavaju napr. heureka…..pod nazvom….zpetna klapka robocal 3/8. c.561300……ODPORUCAM…..

 9. Zdravim, mame v 3-izbovom byte etazove kurenie so starsim kotlom Junkers a par zim si nevieme rady s klepanim a „prelievanim vody“ v rozvodnych rurkach a radiatoroch. System sme uz viac krat odvzdusnovali a nepomohlo to. Klepanie sa ozyva vo vsetkych miestnostiach, cez den aj v noci, v nepravidelnych intervaloch. Uz sme bezradni. Je treba vymenit kotol? Dakujem.

 10. Alojz Blaško says:

  Dobrý deň, môj problém spočíva vtom, že spiatočka z najďalej vzdialeného liatinového radiátora od kotla je stále studená. Radiator hreje slabo iba v hornej časti a keď ho odvzdušňujem nefučí vzduch, ale stále tečie voda a spiatočka je stále studená.Uzatvoril som ventil na radiátore a výsledok pri odvzdušňovaní je ten istý.Pomohlo by mi povolenie šrúbenia na spiatočke radiátora?

Pridať komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.