Odvzdušnenie radiátora
Galéria (12)

Naučte sa, ako správne odvzdušniť radiátor

Vzduch v teplovodnom obehu kúrenia prináša iba trápenie. Bráni prúdeniu vody, znižuje účinnosť vykurovania, a ak sa nahromadí na kritickom mieste, môže spôsobovať aj hluk. Náprava je jednoduchá, stačí vedieť, ako možno tento vzduch vypustiť a doplniť vodu.

Galéria

Odvzdušnenie radiátora
Odvzdušnenie radiátora
Odvzdušnenie radiátora
Odvzdušnenie radiátora
Odvzdušnenie radiátora
Odvzdušnenie radiátora
Odvzdušnenie radiátora
Odvzdušnenie radiátora
náročnosť: **
čas: 2 hodiny
náklady: 0 €
ľudia: 1
obdobie: celoročne
MATERIÁL 0 €
NÁRADIE A POMÔCKY
• napúšťacia hadica
 plochý skrutkovač
 imbusový kľúč
 nádoba na zachytávanie vody 

POSTUP odvzdušnenia radiátora

1. OTVORENIE: Na všetkých radiátoroch otvoríme regulačné ventily (vrátane termostatických). Umožníme tak plný prietok vykurovacej vody i vzduchu.

2. SPRIECHODNENIE: I Ak je kúrenie vyregulované utlmením spiatočky, zaistíme jej plný prietok. Na nových radiátoroch so spodným pripojením nájdeme skrutku.

3. SPRIECHODNENIE II: Na starších radiátoroch sa regulačný ventil spiatočky zväčša ukrýva pod kovovým krytom. Na jeho uvoľnenie budeme potrebovať imbusový kľúč.

4. VYPNUTIE: Vypneme kúrenie a obehové čerpadlo. Ustálime tak vzduch v jednotlivých vetvách a ochladíme systém, aby sme doň mohli dopúšťať vodu.

5. VYPÚŠŤANIE I: V najvyššom bode systému pootvoríme kľúčikom odvzdušňovací ventil. Otáčame ním opatrne, vzduch rýchlo uniká aj cez najmenšiu škárku.

6. ZACHYTÁVANIE: Vodu, ktorá sa miesi so vzduchom, zachytávame do pohára. Na niektorých ventiloch možno nastaviť smer jej odtoku. Snažíme sa ochrániť stenu pred znečistením.

7. DOPĹŇANIE: Ak sa tlak vytratí, do kúrenia dopúšťame v kotolni ďalšiu vodu. Tá nám pomôže vytlačiť prebytočný vzduch zo systému.

8. VYPÚŠŤANIE II: Postupne prechádzame všetky najvyššie body jednotlivých vetiev kúrenia, radiátor po radiátore. Staršie ventily treba otvárať skrutkovačom.

9. BOJLER: Ak máme obojživelný bojler, bude treba odvzdušniť aj jeho výmenník. Odvzdušňovací ventil nájdeme na jeho najvyššom mieste.

10. NAPUSTENIE: Nakoniec doplníme do obehu vodu. Tentoraz pozorne sledujeme tlakový indikátor na kotle, aby sme dosiahli správny tlak.

11. UZAVRETIE: Pozatvárame všetky ventily prívodu vody, opäť obnovíme nastavenie ventilov radiátorov, spustíme vykurovanie a dohliadame naň.

radiátor
HOTOVO

dobré rady

NAPÚŠŤANIE VODY

Do uzavretej vykurovacej sústavy dopúšťame vodu iba vtedy, ak je vykurovacie médium vychladnuté. Teplotný šok pri dopustení studenej vody do horúcej liatinovej pece by mohol spôsobiť jej prasknutie. Vždy starostlivo sledujeme ukazovateľ tlaku, ktorý pri väčšine systémov ukazuje pri naplnení hodnotu 1,5 baru. Iná situácia je pri otvorených vykurovacích systémoch, kde sa voda dopĺňa do expanznej nádoby umiestnenej v najvyššom bode rozvodov.

ZNEČISTENIE STIEN

Voda vo vykurovacom systéme je znečistená koróziou a kovmi, pričom intenzívne zapácha. Preto treba pri každej manipulácii dbať na to, aby sme neznečistili steny, koberce či podlahy z dreveného masívu. Pri obavách z nešikovnosti možno podlahu prikryť handrou a na stenu nalepiť pomocou maliarskej pásky ochrannú fóliu.

Text, foto a realizácia: Milan Gigel, redaktor denníka SME
Zdroj: časopis Urob si sám

 1. miro says:

  ja tvrdim, ze najlepsie sa odvzdusni za tepla…

 2. Boris says:

  Tento odborník bol asi min. 10 r. zamrznutý,ved už dávno sú samo odvzdušňovanie ventile.

  1. Marek says:

   Boris, prepac … ale si kusok mimo reality, ked si myslis, ze vsetci maju doma nejake specialne nove ventily.

 3. Peter M. says:

  2 hodiny sa mi zdá zlý odhad celej práce. Za 30 minút to musí byť hotové. Na poschodí mám 6 radiátorov a za 30 minút to v pohode stíham.

  1. Anonym says:

   tie 2 hodky su aj s pauzou 😀

 4. odvzdusnovac says:

  dobry podrobny navod, takych je malo

 5. Maroš says:

  Najlepšie je pokiaľ tento návod použijú nejakí experti v bytovke a roztrtkajú nastavenia regulačných ventilov na spiatočke.

 6. zoltan says:

  pekny den .potreboval by som poradit ako mam odvzdusnovat radiatory cizaku na najvysom poschodi.vydavaju strasny“ zblnkot, „zvuk,pri pretekani ventilom.skusal som odvzdusnovat aj pri otvorenom ventile aj zatvorenom.

  1. činžíak 8 poschodie says:

   V pivnici zastavit na spiatocke ventil otvorit kohut na radiatore odvzdusnit .nezabudnut otvorit ventil na spiatocke a hotove ticho, moj pripad.

 7. Anonym says:

  pekný večer.potrebovala by som vedieť je lepšie mať ventily na radiatoroch otvorené v miestnostiach v ktorých nepotrebujem až tak vykurovať alebo zatvorené má to nejaky vplyv na prietok vody v systéme,zdá sa mi že ked suotvorene všetky ventyli tak je v miestnostiach teplejsie či sa mylim dakujem

  1. Hannibal Lecter says:

   Prajem pekný večer v miestnostiach v ktorých nepotrebujete vykurovať tak môžte zavrieť radiátor na prietok vody to nemá žiadny vplyv áno ak sú otvorené tak v miestnosti je teplejšie lebo do radiátora ide voda, ale POZOR ak ich zavriete v zime v mraze tak vám môže roztrhnúť radiátor čiže praskne a bude ho treba vymeniť takže ja by som ho nechal aspoň na polovicu otvorený záleží či bývate v dome alebo byte? ak v dome tak pozor v zime na radiátor trošku ho treba pustiť aby nepraskol.

   1. Norbert says:

    Dobrý večer
    Mám trošku problém a neviem ako to vyriešit
    všetky radiatory mám odvzdušnené a ked mi kotol nekontrolovane vybehne na 70-80 stupnou tak sa mi radiátory zavzdušnia može to byt obehovým čerpadlom posledný radiao mám velmi daleko od kotla približne 65 m potrubia mám celkovo
    už som z toho bezradný potrebujem kúrit ale nemožem to vyhnat na 70 lebo sa mi systém zavzdušní kde može byt problém?
    Ďakujem Norbert

   2. Anonym says:

    dobrý den, potreboval by som podrobnejši popis, aky je kotol, z čoho je vykurovacia sustava, ake radiatory, pripadne sa ozvite na 0902767728A

   3. JAN says:

    JA MAM SKORO NIEČO PODOBNE PO DOPUSTENÍ DO SISTEMU VODU POOZDUšNUJEM VŠETKY RADIÁTORY A A JEDNOM STALE PO ZAPNUTÝ OBEHOVÉHO ČERPADLA JE STALE VZDUCH A TEČIE CEZ VI PUSTNI SROB STRAŠNE POMALY AKO KEBY NEBOL TLAK A PRITOM TLAK JE??????NEVIEM CO DALEJ..

 8. pavol abel says:

  Pekny den…..odkedy mam namontovany automaticky ovzdusnovaci ventil je namontovany v najvisom bode radiatorov je pokoj,nemam ziadny problem….predavaju napr. heureka…..pod nazvom….zpetna klapka robocal 3/8. c.561300……ODPORUCAM…..

 9. Martin says:

  Zdravim, mame v 3-izbovom byte etazove kurenie so starsim kotlom Junkers a par zim si nevieme rady s klepanim a „prelievanim vody“ v rozvodnych rurkach a radiatoroch. System sme uz viac krat odvzdusnovali a nepomohlo to. Klepanie sa ozyva vo vsetkych miestnostiach, cez den aj v noci, v nepravidelnych intervaloch. Uz sme bezradni. Je treba vymenit kotol? Dakujem.

  1. roman says:

   Dobrý deň, mám tento istý problém, vie niekto poradiť ako to riešiť?

 10. Alojz Blaško says:

  Dobrý deň, môj problém spočíva vtom, že spiatočka z najďalej vzdialeného liatinového radiátora od kotla je stále studená. Radiator hreje slabo iba v hornej časti a keď ho odvzdušňujem nefučí vzduch, ale stále tečie voda a spiatočka je stále studená.Uzatvoril som ventil na radiátore a výsledok pri odvzdušňovaní je ten istý.Pomohlo by mi povolenie šrúbenia na spiatočke radiátora?

  1. Zmail says:

   Vzduchová bubliona môže byť aj v neprávne navrhnutom a hydraulicky nevyregulovanom rozvode.
   Pomáha uzavrieť všetky ostatné radiátory a len ten čo má problém nechať naplno otvorený (prípadne ho aj následne odvzdušniť). Ak bol problém spôsobený popisovanou chybou, tak cirkulačné čerpadlo bublinu vytlačí a po otvorení ostatných radiátorov už budú kúriť všetky. „Šrúbenie“ (strašné slovo 🙁 by buď malo byť vždy otvorené naplno, alebo nastavené na hodnotu potrebnú pre správne hydraulické vyregulovanie (podľa typu regulačného ventilu – to je ten druhý s hlavicou)

 11. Marián says:

  Zdravím. V nových RD developeri inštalujú vodné podlahové kúrenie. Ako sa odvzdušňuje takýto vykurovací systém? Ďakujem za info. Marián.

  1. Zmail says:

   Automatickým odvzdušňovacím ventilom na rozdelovači. Ak nie, tak je možné uzvrieť všetky slučky okrem tej studenej a bublinu nechať vyfúknuť cirkulačným čerpadlom. Ak nefunguje ventil na rozdelovači (alebo ho tam nenamontovali) tak poslúži automatický odvzdušňovací ventil v kotli.

   1. Palo says:

    ahoj Zmail,
    hladal som komentare ohladom odvzdusnenia teplovodneho podlahoveho kurenia a nasiel som ten Tvoj.
    Bola mi robena servisna prehliadka kotla. Kotol bol vypusteny a dopusteny. predpokladam spravne ze pri tomto ukone sa mohol system zavzdusnit?
    Mam situaciu ze mi preteka odvzdusnovaci ventil na rozvode podlahoveho kurenia a tak je zatvoreny.
    Mam iba podlahove kurenie v bungalowe.
    Naozaj staci ked je pootvoreny iba ten odvzdusnovaci ventil v kotli. Odvzdusni sa to?

 12. Marianna says:

  Dobrý deň.Vymenila som staré liatinové radiátory v byte a boli aj odvzdusnene. Radiátory mi hucia a vydávajú hlasné zvuky take sycanie keď sú zapnuté aj vypnute.Dokonca je teplý vrch aj keď sú vypnuté.
  Poprosím o radu neviem čo s tým.
  Dakujem

  1. Zmail says:

   Ak je teplý vrch aj keď sú vypnuté, tak potom určite nie sú vypnuté 🙁 Pravdepodobne je nejaký problém s regulačným ventilom (ventilmi) – možno sa tam dostala nečistota (kal zo starých, alebo nečistota z nových radiátorov). Systém by som – pre istotu – prepláchol (radiátor po radiátore), naplnil čistiacim roztokom, znovu prepláchol a naplnil protikorozívnym roztokom podľa pokynov výrobcu kotla. A hlavne by som ho hydraulicky vyreguloval. Ale ja nie som kurenár 😉

   1. pepo says:

    Zmail, Ty si iná trieda. Ešte šťastie, že si sa priznal, že nie si kúrenár ! Pre istotu , mal by si si prepláknuť hlavu nejakým roztokom. Najlepšie 40%-ným a minimálne 5x po sebe. Ak to nepomôže, mal by si ju ešte viac krát prepláknuť 52 % roztokom, najlepšie zo sliviek. Hlavne však to nezabudni doregulovať viacnásobným úderom hlavy o betónový múr. Uvidíš že prídeš na zmyslu plné, prípadne iné myšlienky.

 13. miki says:

  Zmail: budem velmi rád ak mi tvoju teoreticku radu popíšeš ako sa to má urobit .Čakam na podrobný popis

 14. dado says:

  pepo: výstižná a trefná odpoved pre teoretika opravára .Ak nie je kúrenár tak podla odpovede je strtapista alebo absolvent študia socialnej práce. Davno som sa tak nepobavil na odpovedi ,BRAVOÓÓ !!!!!!

  1. Miroslav says:

   Kto vie, možno študoval na delostreleckej škole v Ladcoch obor skoky (šípky) do bazéna na sucho.

 15. Masta says:

  Zdravím, vie mi niekto poradiť? boli u mňa „experi“ z Innogy vymeniť mi kotol, samozrejme zaplatene dostali za spústenie do prevadzky, voda funguje ale teraz po týždni som začal používať aj radiatory a tie sú zavzdušnené, mám ich dokopy 6ks, v najvzdialenejšej miestnosti od kotla idu dobre, najbližšie ku kotlu ide tiež v celku dobre( to sú male radiatory, 2x 60cm a 1 rebrinový) ale ďalšie 3ks sú väčšie a práve tie nefunguju správne, hore teple, dole studené, keď ich odvzdušňujem tečie voda a je počuť jemné syčanie vzduchu, cez odvzdušňovaci ventil som prehnal už cez 5L vody a stále to je na rovnako(stále potom dopušťam na tlak 1,5. viete mi s tým niekto pomôcť?

 16. Miroslav says:

  Napíš tel.č. Zavolám, pôjde to rýchlejšie. Miroslav.

 17. Milan says:

  Ja mam rovnaky problem a radiatory su nove. Este sa vtom nekurilo. Posledne 2 su studene. Ked hreju tak len cca 1 hod. Aj to len vrch a spodok studeny. Aj vodu dopustil na 1,5 bar aj odvzdusnil a problem pretrvava. Poradte co stym?

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje